בניית אתרים בחינם

מתכונים לשבת - מפגן אישיות מדור לדור

יש הרבה דברים שאני אוהבת בזה שמגיע סוף השבוע, אבל מעבר לדברים הברורים מאליהם כמו חופש מהעבודה והיכולת ללכת לישון מאוחר ולקום ביקיצה טבעית או לנצל זמן פנוי לבילויים, טיולים, מפגשים עם חברים, קריאה וצפייה בספרים, אני אוהבת את השבת בגלל ארוחת ערב שישי עם כל המשפחה סביב שולחן עמוס כל טוב המבוסס על מתכונים לשבת. המתכונים הללו, עוברים במשפחה כבר שנים על גבי שנים ומביאים איתם את הניחוחות המוכרים שמיוחדים לתחושת הבית הנאסף כולו סביב המטעמים המסורתיים, ולתחושה הזו בעיניי, אין תחליף.

אמנם אפשר להקליד בגוגל את צמד המילים "מתכונים לשבת" ולקבל המון תוצאות נהדרות ומגוונות שנמצאות גם במחברות המתכונים של הוריי, אבל יש הבדל מהותי אחד במחברת המתכונים לשבת שיש אצלנו בבית וזהוא ככל הנראה אותו הבדל שמשתנה ממשפחה למשפחה - כמה רכיבים שיחודיים תמיד לשושלת האישית שלנו. כל מתכון הוא קצת שונה וכל הבדל נולד מתוך אישיותם השונה של בני המשפחה, העדפותיהם הקולינריות והטעמים השונים שעליהם גדלו בבית הוריהם.

על טעם וריח, שלי יותר טעים

באופן טבעי, לכל אדם טעם והעדפות שונות בכל הנוגע לתבלינים ומרקמים, ואפילו בתוך המשפחה המתכונים נוטים להשתנות מעט עם השנים, מדור לדור. אני למשל, לא חסידה גדולה של פטרוזיליה וכוסברה, ואילו אמא שלי מבשלת את הדג המרוקאי המסורתי בתוך ערימות של עשבי התבלין הללו. ייתכן שעוד כמה שנים, כשאכין את הדג המרוקאי המסורתי למשפחה שלי, אחליף את עשבי התיבול האלה בעשבי תיבול אחרים או לא אשתמש בהם כלל או פשוט אשים מעט מהם. רק אל תגלו לאמא שלי.


כך או כך, זה כל היופי במתכונים לשבת, הם מרכיבים ארוחה שהיא לא רק אוכל אלא מפגן אישיות משפחתי של דורות שלמים שהאוכל (הנהדר, יש לציין) הוא רק תירוץ, כמעט. תירוץ לשבת כולם ביחד, לברך על האוכל, על הטוב שבחיים ועל החברה הנעימה, לשתות יין ולאכול מטעמים שנוצרו מתוך מסורת ארוכת שנים שהותוותה על ידי ההיסטוריה האישית והגלובלית של המשפחה והמקום הגיאוגרפי ממנו הגיעה והשפיע על מנהגיה ואורחות חייה. 

ארוחת שבת, עונג של טעמים

מתכונים לשבת יכולים להיות המון דברים, החל ממבחר ענק של סלטים כמו סלט עגבניות ופלפלים חריפים מבושלים בשמן זית, פול ירוק בכמון ולימון וחצילים בטחינה, שום ופטרוזיליה, דרך מנות עשירות ומורכבות כמו קוסקוס על שלל מרכיביו (קערת חומוס מבושל ברוטב, ירקות שורש ודלעת עם קינמון בתנור, קדרת בשר וצלוחית של בצל מקורמל וצימוקים לטאץ' הסופי) וכלה בקינוחים מתוקים לצד תה עם נענע כשכולם כבר מלטפים את הבטן בהנאה ושוקעים בשיחה.

לי עדיין אין מחברת מתכונים לשבת משל עצמי, או לפחות לא אחת צהבהבה וישנה מלאה כל טוב ומוכתמת בצבעי כמון, סלק ויין כמו זו שנמצאת בבית הוריי, אך אין לי ספק שתהיה לי אחת כזו ביום מן הימים והיא תהיה גדושה כל טוב ומעניינת ועם הטוויסט האישי שלי ושל המשפחה שתהיה לי ויש לי עכשיו, וכולנו נטעם מפירותיה מדי ערב שישי כשנתאסף יחד סביב שולחן ערוך.


2all - בניית אתרי אינטרנט