בניית אתרים בחינם

 

תמיכה בלקוחות עסקייים ופרטיים באתר \ בית הלקוח

תיקון , שירות , הדרכות והטמעות . טלפון : 052-4491992 .

 
    טכנאי מחשבים
    שירותי מחשוב לעסקים
    לקוחות עסקיים
    לימוד והדרכת מחשבים
    וירוס מפייסבוק - הסרה
    שירותי ענן – Cloud Services
    פרסום בגוגל Adwords
    טכנאי מחשבים בתל אביב
    הסרת וירוסים מהמחשב
    טכנאי מחשבים איזורי פעילות
    מדריכים ומאמרים
    מדריך להורדת שירים מיוטיוב
    יצירת ברקוד QR חינם
    שרתי פרוקסי - Proxy Servers
    המחשב וחלקיו - הדיסק הקשיח
    כלים ותמיכה מרחוק
    Computer Technicians
    מפת האתר
 
--------------------------------------------
 
 טכנאי מחשבים - אפ נט מחשבים
--------------------------------------------

INTEL
--------------------------------------------
ASUS
--------------------------------------------
MICROSOFT
------------------------------------------
ATI
--------------------------------------------
nVidia
 

 

טכנאי  מחשבים  - מגיע עד אליך !!!
 

וירוסים במחשב - התגוננות והסרה

מדריכים ומאמרים 


 

מונחים

וירוס מחשבים  - תוכנה או קטע תוכנה המוזנת למחשב בדרך של הונאה ונועדה לבצע פעילות שאינה חוקית  ולהסב נזק למחשב . רוב הוירוסים מקצים אנרגיה רבה ליכולת ההדבקה שלהם עצמם מאשר לפעולה המקומית של הווירוס.

דלת אחורית  -  אפשרות של הווירוס ליצור תקשורת דרך האינטרנט עם שרת מרוחק ללא ידיעת המשתמש לצרכי עדכון פרסומות ,העברת מידע , הפצה עצמית של הוירוס או שליטה עויינת מרחוק.

התייחסות טכנית

אנשי אבטחת המידע מתייחסים לנושא הוירוסים ב 3 גישות עיקריות :

א. אפקט  הווירוס – הנזק או המטרות  של דרכי הפעולה של הוירוס
ב. שיטת ההדבקה  - הדרך שבה הווירוס הגיע למחשב ודרכי ההפצה של הוירוס
ג. דרכי התגוננות והסרה של הוירוס ותיקון הנזק שהוירוס ביצע במערכת ההפעלה

אפקט הווירוס :

רוב  הוירוסים כיום פוגעים במערכת ההפעלה של מיקרוסופט או בדפדפן שמותקן במחשב .הוירוסים מצליחים  לרשום את עצמם כתוכנה או כשירות שמופעל עם עליית המחשב ולכן אתחול מחדש של המחשב לא משפיע על פעולת הווירוס.

 
 
מטרות הוירוסים:

א. פרסומות : המטרה השכיחה ביותר כיום הינה הצפת פרסומות לתכנים פוגעניים  , מטרה זו נחשבת כאיום נמוך יחסית אך וירוס כזה הינו מטריד ביותר , מאחר והמחשב מקפיץ הודעות ותמונות שאינם רצויות ללא הפסקה ומפריע לעבודת המחשב .

ב. חבלה לשם חבלה:  קיימים וירוסים שנוצרו לצורך חבלה , וירוסים אלה שכיחים  פחות אך בקבוצה זו נמצאים הוירוסים שפשוט לא עובדים תקין  . הווירוס מנסה לבצע פעולה כלשהי , להפעיל שירות כלשהו במחשב וכשאינו מצליח הוא מנסה שוב ושוב, המחשב מתאמץ יותר ויותר עד שהמעבד עובד על 90-100 אחוז או שזיכרון העבודה של המחשב מתייחס לשירות הכושל ב 90-100 אחוז והמחשב נתקע
או שעובד מאד לאט . זאת מאחר שבעצם לא נשארו משאבים לפעולות אחרות של המחשב.הוירוסים שנוצרו במפורש לצורך חבלה נועדים ליצור התקפה ישירה על מטרה ספציפית .

ג. גניבה או ריגול : אלו הם הוירוסים המסוכנים ביותר , וירוסים שכאלה מבצעים פעולות של התקשרות לאינטרנט דרך הדלת האחורית , לשרת שהוגדר מראש ומעבירים אליו מידע אישי , עסקי או כלכלי. וירוסים שכאלו נקראים גם רוגלות. הוירוסים הללו שואפים לרוב שלא להפריע לפעולת המחשב מאחר ואינם רוצים להיות מורגשים . וירוסים שכאלו יכולים להעביר סיסמאות , צילומי מסך  , מידע רגיש וכולי או לחילופין שליטה מרחוק על מחשב המטרה.
שיטה נוספת של גניבת מידע הינה בשיטת הדייג  .. שעליה נדון במאמר אחר.
 

שיטות הדבקה :

שיטת ההדבקה השכיחה ביותר הינה לחיצה על קישור זדוני  . קישור זה יפעיל את הוירוס במחשב . קישורים שכאלו מוצגים לרוב בתואנת שווא של סרטון מעניין (לרוב פורנו או רכילות עסיסית) ומגיעים דרך הודעת מייל או הודעה מרשת חברתית , כאשר  הפופולארי ביותר הוא
הוירוס מפייסבוק . לאחר שהמחשב נדבק בווירוס  , הווירוס משתלט על החשבון פייסבוק (או המייל) שמוגדר במחשב ושולח את עצמו לנמענים נוספים ולחברים נוספים שמוגדרים בחשבון.נובע מכך  , וזאת עיקר הבעיה  , המשתמש מקבל את הקישור מחבר או ממכר ולכן הוא לוחץ על הקישור באמונה שזה קישור מהימן.
שיטה זו שכיחה בעיקר בוירוסים מסוג פרסומות ,לצרכי חבלה ולעיתים לצרכי גניבה  .

שיטת ההדבקה השניה הינה העברה ע"י ניצול של חולשות אבטחה של מערכת ההפעלה או ניצול חולשות אבטחה של תוכנות פופולאריות . שיטה זו הינה ללא התערבות המשתמש שבה הוירוס מופץומופעל במחשבים רבים כאשר מתגלה פרצת אבטחה רוחבית . דוגמאות קלאסיות של שיטה זו היו הוירוסים בלאסטר וסאסר שניצלו חורי אבטחה במערכת Windows XP SP1  , חברת מיקרוסופט
הגיבה לנושא ע"י הוצאת עדכון גרסה Windows XP SP2 .. עדכון זה ביטל את אפקטיביות הוירוסים הללו לחלוטין. שיטה זו הייתה פופולארית מאד אך היא הולכת ודועכת משמעותית עקב עדכוני האבטחה הנמרצים של חברת מיקרוסופט.

שיטה זו שכיחה בעיקר בוירוסים מסוג חבלה לצורך חבלה.

שיטת הדבקה מורכבת יותר ולכן שכיחה פחות הינה העברה באמצעי אמצעי אחסון חיצוני . בשיטה זו המטרה היא להדביק את מחשב או שרת המטרה בוירוס יעודי . בשיטה זו מדביקים את מחשב המטרה ע"י חיבור USB , דיסק קשיח חיצוני , CD ROM או רכיב המתאים לעכבר או למקלדת . לרוב מחשבי המטרה מחזיקים מידע אישי \ עסקי \ בטחוני חשוב . הקושי בשיטה זו , הינה הצורך בגורם אנושי עוין שיבצע את הפעולה הזאת .

שיטה זאת כמעט תמיד תהיה עבור וירוסים לצרכי גניבה או ריגול בטחוני \ תעשייתי .
          
דרכי התגוננות , הסרת הוירוס , תיקון נזקי הוירוס

כדי להתגונן בפני וירוסים שנועדו לצרכי פרסומות או החבלה יש לעמוד ב 4 תנאים עיקריים :

1. מערכת ההפעלה צריכה להיות מעודכנת בכל עדכוני האבטחה.
2. יש צורך בתוכנת אנטי וירוס תקינה ומעודכנת .
3. אין ללחוץ על קישורים לא מהימנים .
4. יש לבצע גיבויים לחומר החשוב במחשב על בסיס קבוע .

הטיפול בוירוסים שנועדו לצרכי פרסומות או החבלה הינו פשוט יחסית ועורכים כמשפר שעות בודדות.  טיפול זה מתבצע בד"כ ע"י טכנאי מחשבים מקצועי .
לרוב מסירים או מנטרלים את הוירוס בפרוצדורה יעודית  , לאחר מכן מעדכנים או מתקינים מחדש את תוכנת האנטי וירוס ולאחר מכן  בודקים שלא בוצע נזק במערכת ההפעלה. לעיתים רחוקות עקב פעילות קיצונית של הוירוס נדרש להתקין מחדש את מערכת ההפעלה .שיטה נוספת אך פחות מומלצת הינה לסרוק את המחשב בכלים לסריקת וירוסים חיצונית דרך האינטרנט.

הטיפול בוירוסים שנועדו לצרכי גניבה או ריגול מורכבת מעט יותר ויעשה תמיד ע"י
טכנאי מומחה . מאחר שהוירוס אינו "עושה רעש" ומשתדל להיות מוצנע , יש לזהות את מיקומו ולהסיר אותו באופן ידני . וירוסים שכאלה לעיתים לא יטופלו ע"י תוכנות אנטי וירוס בסיסיות.
 
 

 


 


 
 

אפ נט שירותי מחשוב , טכנאי מחשבים  : www.appnet .co.il