בניית אתרים בחינם
 
$$$$$האתר של דניאל דרי$$$$$
 
 
 
 
  
מקווה שאני עוזר בתודה דניאל דרי  מנהל האתר יויודמו נהנתם ספרו לחבירכם לא נהנתם ספרו לי 
 
                                     
 

 

 

 

 

ון

אתר לוהט
 

מיקמק מנוי מושאה שם עורב8 סיסמה 8עורב

מהי הנרגילה?

הנרגילה היא כלי לעישון טבק. הנרגילה בנויה מראש, גוף, צינורית עם פיה, וצנצנת זכוכית לאחסון המים. תהליך שריפת הטבק מתחיל בראש הנרגילה, וזאת בעזרת בעירה של גחלי פחם שהטבק נמצא בסמוך אליהם. המעשן שואף לריאותיו את עשן הטבק לאחר שעבר דרך הצינורית, ודרך המים שבגוף הנרגילה.

הידעת?

רוב טבק הנרגילות מיובא למדינת ישראל ממדינות ערביות בהן לא מוטל פיקוח חקלאי על גידול הטבק. ידוע כי במדינות אלה נהוג להשקות את השדות עם מי קולחין (מי ביוב).

 

עישון נרגילה מזיק לבריאות, בדומה לעישון סיגריות

מחקרים חדשים שבדקו את תכולת עשן הנרגילה, מצאו בה כמויות משמעותיות של חומרים רעילים ומסרטנים, הגורמים נזקים חמורים לבריאות המעשן. בהם: 

 • זפת (טאר או עיטרן), בנזופירן, ארסן, כרומיום ועופרת - אלה עלולים לגרום להופעת מחלות סרטן שונות כמו סרטן ריאה, חניכיים, שפתיים, ושלפוחית השתן;
 •  ניקוטין - העלול לגרום להתמכרות;
 • חד-תחמוצת הפחמן ( CO ) - העלול לגרום לפגיעה באספקת חמצן תקינה לרקמות שונות בגוף, ולסייע להתפתחותן של מחלות לב וכלי דם ולפגוע בריאות;

 

מעשני נרגילה, הנוהגים לעשן נרגילה המועברת מפה לפה, נמצאים בסיכון לחלות במחלות מידבקות באמצעות רוק, כמו הרפס בשפתיים, שחפת, מחלת הנשיקה וכד';

 

מעשני הנרגילה נמצאים בסיכון לחלות באקזמה, מחלת עור, המופיעה על אצבעות היד האוחזת בפיית הנרגילה;

 

עישון נרגילה בהריון מזיק לעובר. תינוקות שנולדו לנשים שעישנו נרגילה במהלך הריונן יוצאים לאויר העולם כשהם קטנים יותר ובעלי בעיות נשימה רבות יותר בהשוואה לתינוקות שאמותיהן לא עישנו נרגילה במהלך הריונן. משקל לידה נמוך יכול להשפיע לרעה על התפתחות התינוק ועל מצבו הבריאותי.

 

המים בנרגילה אינם מסננים את החומרים המזיקים

 

טבק הנרגילה דומה לטבק הסיגריות.

 

הוספת חומרי טעם לטבק הנרגילה גורמת לכך שמעשני הנרגילה סוברים, בטעות, שהתערובת מכילה פירות, ולכן אינה מזיקה;

 

צעירים ומבוגרים כאחד, טועים בחושבם שכל החומרים המזיקים בטבק "מזדקקים" כשהם עוברים דרך המים בנרגילה;

 

במהלך עישון סיגריות מורגשת תחושת צריבה בגרון. מאחר ועישון נרגילה כרוך בשימוש במים, נוצרת לחות אשר מקלה את תחושת צריבת הגרון הנוצרת במהלך העישון. עובדות אלה עומדות בבסיס האמונה, המוטעית בעליל, שלא נגרם כל נזק מעישון נרגילה, או שהנזק קטן מהנזק הנגרם מעישון סיגריה.

 

עישון הנרגילה הוא פעולה ממושכת, בהשוואה לעישון סיגריה, שאורך פרק זמן קצר יותר. יש הטוענים כי ההשפעה המזיקה הטמונה בעישון נרגילה אחת משולה לעישון חפיסת סיגריות שלמה.

 

מה מכיל טבק הנרגילה?

טבק הנרגילה מיובא בעיקר ממדינות ערביות ומהרשות הפלסטינית, ואינו נתון בפיקוח. על אריזות הטבק מצויירים פירות, והריח המתקתק הנישא באוויר עם עישון הטבק, מטעה, ביוצרו את הרושם שמדובר בתערובת פירות תמימה, בלתי מזיקה.

 

הכיתוב על האריזה מופיע בשפה הערבית, ולעיתים גם בשפה האנגלית, אך לא בשפה העברית. רבים ממעשני הנרגילה אינם מסוגלים לקרוא ולהבין את הכתוב על גבי האריזות, גם אם רצו בכך.

 

על חלק מהאריזות מצוין שהן מכילות מולסה, חומר מתוק המופק מסוכר, חומרי טעם וחומר משמר, כמו גם ניקוטין וזפת, הידוע כעיטרן TAR , שידועה כגורמת סרטן.  לעיתים כתוב על האריזה שהתערובת מכילה 0.0% מ"ג TARדבר שעלול להטעות וליצור את הרושם שחומר זה אינו קיים בעשן הטבק, אך לא כך הדבר. עובדה זו הופרכה במחקר שנערך באוניברסיטה האמריקנית בלבנון, שמצא בעשן הטבק הנפלט מהנרגילות כמויות משמעותיות של זפת, ניקוטין ומתכות כבדות.

 

זהירות! עישון הנרגילות עלול לגרום להתמכרות!

טבק הנרגילה מכיל ניקוטין. חלק מאריזות טבק הנרגילה אף מציינות זאת במפורש. מחקר שנערך לאחרונה הראה שחלק מהניקוטין אכן נשאף לריאותיו של המעשן בעת עישון הנרגילה.

 

זהירות!

יש הנוהגים לעשן נרגילה במקומות בהם מוצעות נרגילות 'מוכנות לעישון'. על תכולת 'הטבק' בנרגילה כזו למעשה אין למעשן הנרגילה כל שליטה. כך, מבלי להתכוון, וללא ידיעה ורצון מפורש, עלולים מעשני הנרגילה למצוא עצמם מעשנים סמים או לשאוף לריאותיהם משקאות אלכוהוליים.

 

 

כמה עובדות על נרגילה 

 • התופעה המדאיגה של עישון נרגילה בקרב צעירים בישראל, נפוצה בקרב כ - 40% מהילדים בכיתות ו' עד י'.
 •  לעומת הידע שיש בקרב הנוער על נזקי עישון סיגריות, ידוע מעט על ההשפעות הבריאותיות של עישון טבק נרגילה. יחד עם זאת כל המחקרים שנערכו בעולם הוכיחו חד משמעית כי מדובר בסכנה בריאות הדומה לסכנה הבריאותית של סיגריה ואף חלק מהחוקרים מאמינים כי מדובר בסכנה בריאותית חמורה יותר בהתחשב במשך הזמן המוקדש לעישון וספיגת העשן המוגברת עקב מבנה הכלי המכיל מים.
 • הוספת חומרי טעם לטבק הנרגילה גורמת לכך שהצעירים המעשנים נרגילה סוברים, בטעות, שהתערובת מכילה פירות, ולכן אינה מזיקה;
 • בגלל מבנה הנרגילה נוצרה אמונה מוטעית שכל החומרים המזיקים "מזדקקים" כשהם עוברים דרך המים בנרגילה.
 • הלחות שנוצרת עקב נוכחות המים בעישון הנרגילה מקלה על התחושה בגרון במהלך העישון - בהשוואה לעישון סיגריות היוצר הרגשת גירוי בגרון, ולכן קיימת אמונה מוטעית שהנזק קטן יותר.
 • חוסר התנגדות מצד ההורים והמבוגרים האחרים הנובעת בעיקר מחוסר הידיעה על נזקי העישון ועל כך שעישון נרגילה מהווה פתח לעישון מוצרי טבק אחרים כמו סיגריות סיגרים וכד'.
 • התנהגות הנעשית בחברותא, עם כל הסימנים של קבוצת השתייכות חברתית, והצורך של הצעיר בהשתייכות כזו.
 • הנרגילה נמצאת במקומות הבילוי של הצעירים, חלקם מחזיקים נרגילה אישית שעימם היא מגיעה לאירועים חברתיים, קל לקנות בכל קיוסק את הנרגילה עצמה וכן את הפחם והטבק הדרושים לפעולת העישון. הנרגילה נתפסת בעיני הצעירים כתחביב לשעות הפנאי: אוספים נרגילות, מתנסים בעישון סוגי טבק שונים, שיטות עישון שונות.
 •  ידוע כי טבק הנרגילה מיובא לישראל בעיקר ממדינות ערביות ומהרשות הפלסטינית, על אריזות הטבק מצוירים פירות, והריח המתקתק הנישא באוויר עם עישון הטבק, מטעה, ביוצרו את הרושם שמדובר בתערובת פירות תמימה, בלתי מזיקה.
 • רבים ממעשני הנרגילה אינם מסוגלים לקרוא ולהבין את הכתוב על גבי האריזות, גם אם רצו בכך. על חלק מהאריזות מצוין שהן מכילות מולסה (חומר מתוק המופק מסוכר), חומרי טעם וחומר משמר, וזפת הנקראת עטרן (TAR), הידועה כגורמת סרטן. לעיתים כתוב על האריזה שהתערובת מכילה 0.0% מ"ג TAR , דבר שעלול להטעות וליצור את הרושם שחומר זה אינו קיים בעשן הטבק, אך לא כך הדבר.
 • במחקר שנערך באוניברסיטה האמריקנית, בביירות שבלבנון, והתפרסם בשנת 2003 נמצא כי עשן הנרגילה מכיל כמויות משמעותיות של זפת, ניקוטין ומתכות כבדות שהן רעילות ומסרטנות. יחסית לעשן של סיגריה אחת, נמדדו כמויות גבוהות של חומרים רעילים ומסרטנים, כמו ארסן, כרומיום ועופרת. מחקרים אחרים הוכיחו שניתן למדוד את כל החומרים הללו בריכוז גבוה בגופם של המעשנים.
 •  מחקר שנערך בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת ירדן שבעמן, ופורסם בשנת 2002, גילה שלאחר עישון נרגילה, ריכוז הניקוטין והקוטינין (תוצר פירוק של הניקוטין) בגוף עולה לרמות גבוהות.
 • מחקרים שפורסמו כבר בשנת 1993 הוכיח כי בקרב מעשני נרגילה נמצאו רמות גבוהות של חד תחמוצת הפחמן CO) ( בדם, דבר הגורם לפגיעה באספקת חמצן תקינה לרקמות שונות בגוף, שעשויה לגרום מחלות לב וכלי דם ולמחלות ריאה כרוניות.
 •  במאמר שפורסם בעיתון "הרפואה" בנובמבר 2003 על ידי ד"ר שבתאי ורסנו, מהיח' לחינוך וטיפול באסתמה, המח' לרפואת ריאות, בית חולים "מאיר", נקבע כי הטבק המשמש לעישון נרגילה איננו הטבק הרגיל של סיגריות אלא טבק כהה עם תכולת ניקוטין גבוהה יותר. הטבק מיובא ממקורות בארצות ערב כגון מצריים ובחריין, שאינם מבוקרים, ואין לדעת אם לא הוסיפו לו חומרים נוספים. הטבק מעורב בדבש המגבש אותו ומוסיפים לו ניחוחות של פירות שונים המעדנים את טעמו ומפחיתים את חריפותו . ניחוחות אלו יחד עם הלחות שמוסיפים המים לעשן מקלים מאד על חיכו של המעשן לעומת עישון סיגריות ומאפשרים עישון נינוח וממושך. לעומת סיגריות, נרגילה שהטבק נדחס בה כיאות (כ 20 גרם טבק) יכולה להספיק לארבעים וחמש דקות של עישון. הנרגילה פעמים רבות נעשנת בצוותא תוך שימוש באותה פומית, באותה צנרת ובאותו מיכל מים".
 
 
 
עצעות לשיפור תירשמו לי בצור קשר