x
בניית אתרים בחינם

 

  

.B.MSC ארנסט ברקוביץ - ניקוז לימפטי ידני
0544-700883
 
                    
 
    מעבר לאתר הראשי
 
תרגילי מתיחה של 8 הערוצים המיוחדים
 
אריכות ימים במעגל החיים

ככל שאנו מזדקנים, תחילה מתחיל להשתנות חלקו העליון של גופנו, אחר-כך החלק התחתון ובסופו של התהליך האיברים הפנימיים מפסיקים לתפקד, מתנוונים ומתים. התגלמות הזקנה באה לידי ביטוי בהרבה תסמינים: אובדן הזיכרון, התדרדרות מהירה של הראיה, אובדן השיער והתפתחות מועצת של קמטים על פני העור.

בספר המפורסם ה"קיסר הצהוב" מתאר קיסרה הראשון והמפורסם ביותר - הקיסר הצהוב - את מעגלי החיים של זכר ונקבה בכפולות שונות. הנקבות מתנהלות בכפולות של "7", ואילו הזכרים קיבלו את המספר "8". בגיל שבע, גופה של האישה מתחיל להשתנות, מבנה השלד משתנה ועל פי התפיסה הסינית מתחילה פעילות מוגברת של הכליות. בעזרת האנרגיה המופקת בכליות, מתחילה נשירה של שיני החלב וצמיחה של השיניים הקבועים. מבנה עצמות הפנים משתנה מפנים של ילדה לפנים של נערה מתבגרת. השיער מתעבה ומתחיל לצמוח הרבה יותר צפוף. כל זה קורה עקב זרימת האנרגיה של הכליות.

הגברים עוברים את אותו שינוי אבל אצלם התהליך מתחיל בגיל שמונה. בגיל 14 (2*7) אצל הילדה מתחיל המחזור המלווה בהתחלת הפעילות הגינקולוגית. אצל הבנים השינויים מתחילים בגיל 16 (8*2) עם שינוי בקול והתפתחות מסת השריר כתוצאה מפעילות האשכים. נשים בגיל 49 (7*7) מתחילות את תקופת הבלות ואילו את אותה תופעה, הגברים עוברים בגיל 64 (8*8).

אין אנו יכולים לשנות את מחזור החיים הנשי או הגברי, אבל, יש באפשרותנו לשמר ולהאריך את האנרגיה הפעילה (היאנגית) ככל האפשר בחלקו העליון של גופנו. אנו יכולים לשמר את האנרגיה בעזרת 8 הערוצים המיוחדים. שימור האנרגיה היאנגית בצורה מושכלת תאפשר לה לזרום ללא חסימות בגוף כולו. זו הדרך שאבותינו הבינו ותפסו את מושג "אריכות ימים".

מהם שמונת הערוצים המיוחדים

חכמי סין העתיקה משווים את הזרימה של הערוצים המיוחדים לאגם במרכזו של עמק. בזמן גשם מבורך, האגם מתמלא עד שהוא עובר על גדותיו, ואז עודפי המים מתנקזים באגם אחר. תעלות הזרימה שבין האגמים הם הערוצים המיוחדים של הגוף. דרכם זורמת האנרגיה העודפת של הגוף, מזינה ומביאה הרמוניה לכל. דרך שמונת הערוצים המיוחדים הללו זורמת כל האנרגיה והם קשורים מבפנים זה לזה. מערכת נפלאה זו מווסתת את האנרגיה בכל הגוף ומתאמת את תפקודי יתר המרידיאנים בגופנו.

תרגילי מתיחות להשגת אריכות ימים – שמונת הערוצים המיוחדים

תרגול קבוע של מתיחות על-פי שמונת הערוצים המיוחדים מעודד בריאות תקינה ואיזון האנרגיות בגופנו. תרגול המתיחות יכול לשמש לטיפול בתסמינים הבאים לידי ביטוי בתקיעות זרימת אנרגית החיים בגופנו.

זרימה תקינה של אנרגית החיים לאורך הערוצים המיוחדים עשויה למנוע חסימות ויציאה מאיזון. תרגול קבוע עשוי למנוע מחלות כמו: בעיות שינה, תחושת קרירות ברגליים ובגוף בכללו וכאלה שסובלים מלחצים ועייפות. אם תרגילי המתיחות ממיועדים לתחזוקה שוטפת או לשם טיפול בתסמין מיוחד, החשוב ביותר הוא לשמור על רצף והמשכיות.

התרגיל החשוב ביותר (למרות שאצל הסינים "אין החשוב ביותר – כולם חשובים באותה מידה") הוא המתיחה של "ערוץ המושל". קל לביצוע, חשים בהבדל מייד. אדם שלא מתורגל לבצע תרגילים והוא מרגיש נוקשה, יש להתחיל את התרגול לאט וברגישות. מומלץ לבצע את התרגילים כל בוקר לפני תחילת הפעילות היומית, וכל ערב לפני שהולכים לישון. חשובה ההתכוננות בזמן ביצוע התרגילים והעיתוי: הביצוע בבוקר מאפשר לנו להפיק את מירב האנרגיה מהיקום, בזמן שתרגול הערב מספק לנו הזדמנות לשחרר את הגוף ממעמסות היום. ישנו קושי להירגע וללכת לישון בזמן שגופנו טעון בכל המתח שנצבר במשך היום, ולכן, התרגול גורם לגופנו סוג של הרקה, שחרור עודפים של אנרגיה צבורה.

אסור לבצע את התרגילים לאחר אוכל, לאחר ניתוח או התערבות כירורגית כלשהי או בזמן מחלה אקוטית מלווה חום. חלק משמונת התרגילים של שמונת הערוצים המיוחדים עשויים להיות בעלי קושי אפילו לצעירים ולגמישים שבינינו. אבל, הדיוק אינו חשוב, מאחר שכל פרט הוא שונה. הדבר המהותי בתהליך הוא שהשרירים יהיו רפויים לפני תחילת התרגילים, כך שהמרידיאנים יהיו מסוגלים להתחיל לתפקד ללא מאמץ ובלי להלחיץ את הגוף. במקרה וישנה תחושה של חוסר נוחות, עצרו ועברו לתרגיל הבא. אם ישנה תחושה של תקיעות בתרגיל מסוים, אז תעצרו ותתמקדו בנשימות איטיות ועמוקות עד שתחושו שהמגבלה התפוגגה. במקרה ואין מספיק זמן לביצוע את כל הסט של שמונת התרגילים, רצוי להתרכז בשני התרגילים החשובים ביותר – ערוץ המושל וערוץ ההפריה.

במהלך התרגול, חשוב לשים לב שהמתיחה מבוצעת יחד ותוך כדי נשימה, כאשר הנשיפה מבוצעת לאחר שעוברים את שיא המתיחה. נשימה מודעת ומעגלית היא חלק חשוב ביותר של התרגול. בעזרתה אנו מצליחים לחמצן את גופנו, הנשימה הופכת למשהו רגוע וקל, ורמות האנרגיה בגופנו עולה. חשוב לשים לב שאדם שאינו בקו הבריאות ורמת האנרגיה שלו נמוכה, יהיה לו קשה יותר לבצע את התרגילים מאשר אדם בריא. לכן, אדם שמרגיש או יודע שעשויים להיות לו קשיים, רצוי אולי להתחיל עם תרגול ערוץ המושל וההפריה ורק אחר-כך להוסיף לאט עוד ועוד תרגילים.

למרבה המזל לכל ערוץ אנרגיה מהערוצים המיוחדים יש גם נקודה מיוחדת אשר מווסתת את הזרימה בערוץ כולו. אי לכך, ישנה אפשרות ל"נצל" את הנקודות הנ"ל וללחוץ עליהן בתוספת או במקום התרגיל. הלחץ אמור להיות קבוע אבל לא עמוק מדי, להתרכז בנקודת הלחץ ולאט עם נשימות עמוקות ועדינות נתחיל לחוש את הדופק בהן. נקודות הוויסות של שמונת הערוצים המיוחדים הן:
 
Conception vessel
ערוץ ההפריה
Lu-7 מאזן ומרגיע

את השכבה

החיצונית של

הגוף, הראש,

הצוואר ואת

אברי המין.

Governing vessel

ערוץ השולט
SI-3 מאזן ומווסת את הערוץ.

משפיע על הראש והגב.

Yin ankle vessel
הגשר הגדול ין
KID-7 מזין את

הכליות,

מווסת ומרגיע

את הסרעפת,

משקיט הנפש.

Yang ankle vessel
הגשר הגדול יאנג
Bl-62 מפיג לחצים נפשיים, מרגיע

את העיניים והראש, מטפל

בקשיים להירדמות ושינה לא

מספקת.

Belt vessel
ערוץ החגורה
GB-42 מאזן את

אנרגיית

הכבד ואת

החזה.

Through-going vessel
ערוץ החודר
SP-4 מחזק את הטחול, מווסת את

הבטן, מאזן מחזור חודשי, מווסת

את העיכול, מרגיע דלקות מעי.

Yin linking vessel
המווסת הגדול ין
Pc-6 פותח את

הנשימה,

מווסת את

אנרגית הלב,

ומרגיע את

הנפש.

Yang linking vessel
המווסת הגדול יאנג
TW-5 מטפל בבעיות של עודף חום.

מווסת את מערכת החיסון,

מטפל בבעיות אוזניים ומרגיע

כאבים עצביים.

 כל שמונת הנקודות ממוקמות ליד הקרסול או ליד פרק כף היד – חלקים בגוף אשר נמצאים רוב הזמן בתנועה ואשר באזור שלהם עוברים הרבה כלי דם, עצבים וגידים מתוחים.
תהליך הלחיצה די פשוט – ניתן להפעיל לחץ לא חזק אך משמעותי על נקודה אחת או על אותה נקודה בשני הצדדים. את נקודות היד נבצע עם היד השנייה ואחר כך נחליף, ואילו את נקודות הרגליים ניתן לעשות בו זמנית על שניהם. הלחץ קבוע, תוך כדי נשימות עמוקות עד שנרגיש את הדופק. כאשר נחוש בדופק, נרפה לאט את הידיים ונעבור לנקודה השנייה.

 

אפשר לומר שאנו הולכים, קופצים או רצים מהר מפני שיש לנו קרסוליים מוצקים, חזקים וגמישים. ללא אפשרות התנועתיות הזו בקרסוליים, הינו מגושמים ואיטיים. גופנו בנוי לתנועה בעזרת הפעלת כל שרירי הידיים והרגליים. כאשר אנו משתמשים בשרירים אלה ובנוסף בעזרת המפרקים (ברך, קרסול, מרפק ושורש כף היד) באזור, אנו גורמים להנעה ולאיזון של האנרגיה הפנימית שבנו. תנועת הידיים מגבירה את התנועתיות של אנרגיית הריאות והלב, ואילו התנועתיות של הרגליים מפעילה את תנועתיות האיברים הפנימיים ומפעילה את מערכת העיכול.

ככל שאנו מתבגרים, חלקו העליון של גופנו הוא הראשון המתחיל להראות סימנים של הזדקנות. הדבר מתבטא בהלבנת השיער, אובדן שיער, אובדן הזיכרון, קמטים על הפנים והיחלשות השיניים. בהמשך אנו מאבדים את היכולות המוטוריות בגלל ששרירי הרגליים מאבדים מהיכולות שלהם להחזיק ולהזקיף את פלג הגוף העליון. עם הגענו למצב של מרותקים למיטה, האיברים הפנימיים שבנו כאילו נחסמים, היכולת התפקודית שלהם יורדת ולבסוף מפסיקים לתפקד. המסקנה המתבקשת היא, שככל שאנו ממשיכים ללכת ולנוע, יש באפשרותנו לשמר את תפקוד האיברים החיוניים של גופנו ללא פגע ולשמר את כוח החיות שלהם.

בסין, שהיא אולי הדוגמא הטובה ביותר לכך, ניתן לראות הרבה מאוד אנשים מבוגרים מתרגלים טאי צי צואן במקומות ציבוריים. תרגול זה או פעילות גופנית מבורכת זו, משמרת את כוח החיות ומזרימה את אנרגיית החיים לגוף כולו. נקודות הלחיצה והאיזון של שמונת הערוצים המיוחדים יכולים גם הם להיות מאוד שימושיים לאנשים עם מגבלות תנועה וקשיים מוטוריים בגוף. לפני תחילת תרגילי המתיחה הם צריכים להכין את הגוף ולשחרר את המתח הצבור בתוכו. זאת ניתן לעשות בעזרת לחיצה על הנקודות המסומנות. ניתן לביצוע על-ידי לחיצה עצמית על הנקודות, או ניתן לבקש מאדם אחר לעשות את אותה פעולה.


מומלץ לרכוש את ההרגל של תרגול קבוע כל יום, כך שעם הזמן נרגיש יותר קלילים וחופשיים במהלך ביצוע התרגילים. כידוע, שרירים שלא מתורגלים ולא מתוחזקים כיאות, מאבדים מכושרם הפיזיולוגי והופכים לקשים ומאובנים. לדוגמא, אפילו במצב של שבר כאשר האזור מקובע, אם נמשיך ללחוץ ולהפעיל את נקודות הוויסות של המרידיאנים, אזי זמן הריפוי מתקצר.
 

אין הכרח לבצע את התרגילים בסדר מסוים. כל אחד יכול להתחיל מאיפה שמתאים לו, אך מומלץ לבצעם לפי הסדר המופיע פה.

1. ערוץ המושל

ערוץ אנרגיה זה נקרא גם "ים מרידיאני היאנג" – תפקידו להיות אחראי על כל האנרגיה שזורמת בגוף. בעל שליטה לתפקודי המוח, עמוד השדרה וכליות.


שכב על הגב ואחוז בכפות הרגליים. לאט ובעדינות נדנד את הגב והרגש את עמוד השדרה מתפרס על הרצפה. חשוב לשמור על הצוואר ללא מתח וארוך, ולא לאפשר לסנטר לבלוט החוצה. כל המאמץ מגיע מהבטן התחתונה. התנועה מתבצעת מעצם הזנב למעלה דרך חוליות גב תחתון, גב אמצעי ורק בסוף חוליות הצוואר העדינות. לנשום רגיל במהלך המתיחה.

החזק את הרגליים מורמות, עם כפות הרגליים כמה שיותר מאחורי הראש למשך מספר שניות. לבסוף, הרם את הרגליים ל-90 מעלות ולאט שטח אותם לרצפה.

   

 

2. ערוץ ההפריה

זהו ערוץ אנרגיה המאגד, מאזן ומפגיש את כל מרידיאני היין בגופנו. נקרא גם "ים מרידיאני היין".

שכב על הבטן. החזק את כפות הרגליים והקשת לאט את הגב. נשום רגיל ואיטי תוך כדי התמקמות נוחה. אם מרגישים קושי בלהחזיק את כפות הרגליים-דמיין זאת תוך כדי החזקת הקרסול. מטרת התרגיל הוא לא להגיע לתרגול מדויק, אלא לדמיין אותו ולאפשר את התנועה והזרימה. נשים במחזור, אנשים עם כאב גב מוכר או לאחר ניתוחי בטן, יש להימנע מהתרגיל עד שיפור מצבם.

   

  

3. ערוץ הגשר הגדול יאנג

המווסת הגדול יאנג יחד עם בן זוגו המווסת הגדול יין שולטים בתפקודי הגוף, בתנועתיות הרגליים ובמעגל השינה.

שב על הרצפה עם רגליים מפוסקות. אחוז את הבהונות עם האגודל והאצבע הראשונה. הרם רגל אחת ומתח אותה הצידה. עקוב אחרי הרגל עם המבט תוך כדי שהרגל השנייה צמודה לרצפה. שאף אוויר בזמן מתיחת הרגל ונשוף עם החזרת הרגל למרכז. חזור על התרגיל עם הרגל השנייה.

   

 

4. ערוץ הגשר הגדול יין

שבו על הרצפה כמופיע בתמונה, עם רגל אחת כפופה אחורה ומוצמדת לגוף. החזק את הרגל השנייה עם שתי הידיים והרם אותה מעלה תוך שמירה על רגל ישרה ככל שניתן. נשימות עמוקות ואיטיות. שאיפות בזמן ההרמה ונשיפות בהורדה. חזור על התרגיל 5 פעמים והחלף רגליים.

   

 

5. ערוץ החודר

ערוץ החודר מוגדר כ- "ים הדם", שבו יתר 12 הערוצים הרגילים נפגשים ושואבים את האנרגיה והדם שלהם להמשך תפקודם. הערוץ משפיע על אספקת ופיזור הדם ברחם באברי המין ובעל השפעה ישירה על המחזור.

שבו עם רגליים מתוחות לפנים. לאט כופף וקרב רגל אחת והנח את כף הרגל על השוק של הרגל השנייה. קחו שאיפה עמוקה ותוך כדי נשיפה כופפו את הגב קדימה ואחזו עם כפות הידיים את כף הרגל הישרה. שאיפה תוך כדי התיישרות. לחזור על התרגיל 5 פעמים והחליפו רגליים.

   

 

6. ערוץ החגורה

הערוץ המיוחד הזה כורך את כל מרידיאני הרגל הזורמים למעלה, ומאפשר את הקשר והוויסות ביניהם.


שבו עם הרגליים פסוקות כמידת האפשר לצדדים. הנח יד אחת על הירך ואילו את היד השנייה הנח מתחת לכלוב הצלעות . עם שאיפה, הישען לצד היד המחזיקה את הירך. במהלך הנשיפה התיישר. חזור על המתיחה 5 פעמים והחלף צד. לבסוף, החזק עם הידיים את שתי הירכיים, ועשה עיגולים גדולים עם פלג הגוף העליון. הסיבוב יתחיל מבסיס עמוד השדרה, 20 פעמים לכל כוון תוך כדי נשימות איטיות וסדירות.

   

  

7. ערוץ המווסת הגדול יאנג

המווסת הגדול יאנג מחבר בין כל מרידיאני היאנג, מושל ומייצג את חיצוניות הגוף – את מערכת ההגנה ההיקפית שלנו.

שבו עם רגליים פסוקות לרוחב כמה שניתן.הנח את הידיים על הרצפה בחזית הגוף, תוך שמירה על גב ישר ורפוי. החליקו את הידיים לאט קדימה תוך שמירה על גב ישר, והניחו לגוף לשכב על הרצפה ככל הניתן. שאף תוך כדי ההתקדמות. חשוב לעצור בנקודה שבה מתחילה תחושת האי נוחות בגב או במהלך הנשימה. חזור על התרגיל 5 פעמים.

   

 

8. ערוץ המווסת הגדול ין

המווסת הגדול יין מחבר בין כל מרידיאני היין, מושל ומייצג את פנימיות הגוף – את מערכת ההגנה הפנימית שלנו.

שבו על הרצפה, החליקו את רגל ימין על הירך של רגל שמאל. עם יד שמאל לאחוז את אצבעות רגל שמאל ולקבע אותה במקום. לאחוז את אצבעות רגל ימין עם יד ימין שהיא מאחורי הגב ותומכת בו (כמופיע בתמונה). זהו תרגיל קשה יחסית, אבל חשוב לתחושת הזרימה של האנרגיה בגוף. אם מרגישים מקובעים ולא מסוגלים לבצע את המתיחה במלואה- לא להתייאש, לעשות רק מה שאפשר וניתן ועם התמדה רצופה, זה יגיע. הנח לדמיון להשלים את המתיחה, והגוף יזרום.חזור 5 פעמים לכל רגל. לא לשכוח לנשום באיטיות וברציפות לאורך כל התרגיל.

   

 
E-mail: ernest_berkovitz@walla.com
גבעת שמואל
טלפון נייד: 0544-700883