Email: dannyshalom10@walla.co.il  

   טייסים בכתום
 
    דף הבית
Homepage
    חדשות באויר
Air News
    חדשות בחלל
Space News
    המוזיאון לתעופה וחלל
Israel Air & Space Museum
    היכל התהילה
Hall of Fame
    פרויקט בלריו
Bleriot Project
    גלריית הציורים
Aviation Gallery
    מן האלבום
Photo Album
    ספרית באויר ובחלל
Air & Space Library
    עם טייסים
Pilots Club
    מטוסים באויר
Test Flight
    סיפורים באויר
Air & Space Stories
    טייסים בכתום
    חיל האויר בקרב - 70 שנות עליונות אוירית
 
 
לתולדות התעופה והחלל בישראל
 
Air & Space History in Israel
 
 
לגולשים
אתר "באויר ובחלל" הוקם כדי לתעד את הפעילות הרבה בתחומי התעופה והחלל בישראל, בעיקר מן ההיבט ההסטורי.

נחיצותו של אתר מסוג זה ניכרת במיוחד בשנים האחרונות בהן לא מופיע בישראל, למרבה האכזבה, אף עיתון תעופה אחד (לבד מבטאון מוסדי אחד). רוב עתוני התעופה שהופיעו בארץ נסגרו. גם המצב בתחום אתרי התעופה והחלל בישראל אינו זוהר. 

למרות המגמה לעסוק בעיקר בהסטוריה ובתיעוד, יתן אתר "באויר ובחלל" ביטוי לפעילויות הנעשות בתחומי התעופה בארץ ועולם. באתר נביא את סיפרם של מטוסים, טילים ומערכות ועוד. 
כמובן, באתר נביא חדשות מענינות מן הארץ והעולם. 

האתר משמש גם אתר הבית של המוזיאון לתעופה וחלל אשר הוקם בראשון לציון. באתר נדווח על מטוסים חדשים המגיעים למוזיאון, ופעילויות הנערכות בו. 
מדור "הגלריה שלי" ישמש בית ומקום תצוגה של ציורים בתחומי התעופה והחלל. 
דרך האתר ניתן להכנס לאנציקלופדיה יפעת 
לתולדות התעופה והחלל בישראל
.

נשמח לעמוד לרשותכם, הגולשים, בשאלות הקשורות לאתר, או במידע בתחומי תעופה וחלל.

דני שלום
תרום
למוזיאון
התעופה
והחלל

המוזיאון לתעופה וחלל מרחיב את פעילותו וישמח לקבל מוצגים וכל דבר אחר היכול לתרום לפעילותו.

הכל מתקבל בשמחה- 
מטוסים, מזכרות, תמונות, ספרים וכמובן תרומות כספיות.


במהלך השנה האחרונה נתרמו למוזיאון אוספים, ספרים ומזכרות 
של אנשי תעופה רבים.

 
אנו עושים הכל כדי לשמר אותם במצב תצוגה, 
לקראת הרחבה אפשרית של המוזיאון בשנה הקרובה.

 
 לפרטים ותיאום
נא לפנות לדני שלום,
טל. 0547638861


מטוסים באויר

"פשוש"
המל"ט העלום של חיל האויר הישראלי

בראשית שנות השבעים, הכניס חיל האויר לישראל מטוסים ללא טייס, מונעי סילון, לשרותו. במהלך השנים הוא הפעיל שלושה דגמים עיקריים של מל"טים אלה:

-  טלדיין ראיין דגם 124I שכונה "מבט"- המל"ט הצבוע אפור בהיר, היה מצויד במערכות ביון ושימש תקופה ארוכה לטיסות צילום מעל מצרים, ירדן ,סוריה ולבנון. מל"ט זה אף רשם "הפלה" של מיג 21 סורי אשר ניסה ליירט אותו.

-   טלדיין ראיין BQM-34 "פיירבי" שכונה "שדמית". המל"ט האדום והקטן, שימש בעיקר לאימון כוחות נ"מ, וכן כמטוס מטרה לפיתוח טילי אויר-אויר.

-   נורת'רופ MQM-47A "צ'אקר" שכונה "תלם". המל"ט הקטן שימש למספר משימות: מל"ט הטעיה למשיכת טילי קרקע-אויר (צבוע בצבעי הסוואה), מל"ט מטרה לכוחות הנ"מ (צבוע באדום), וננה אבטיפוס שנשא מצלמה קטנה בחרטומו , גם למשימות צילום בטווח קצר (צבוע באפור או צבעי הסוואה).

אולם מסתבר כי לאחר שסד"כ המל"טים לצילום של חיל האויר הלך ופחת, החליט חיל האויר לרכוש מל"ט נוסף, אשר שימש בחיל האויר האמריקני לטיסות ביון בגובה רב, והותאם על ידי חיל האויר הישראלי למשימותיו.
זהו סיפורו של המל"ט העלום, שכונה "פשוש" אשר 33 כמותו נרכשו אולם לא נכנסו לבסוף לשרות ונגרטו למתכת.


אהרון ורד, ראש פרויקט ה"פשוש" בחיל האויר

ר ק ע

חיל האויר הפעיל החל משנת 1971 מל"טי ביון מדגם 124I מתוצרת חב' טלדיין ראיין לצרכי צילום. מל"טים אלה שכונו "מבט" התאימו לצילום מגובה נמוך ובינוני (מטעד הצילום לגובה רב היה מצלמת "שפופרת" בחרטום המל"ט). המל"טים הופעלו במלחמת יום כיפור ובמלחמת ההתשה שלאחר מכן, אך מספר המטוסים ושמישותם הלכה וקטנה. עד תחילת שנות השמונים נשחק חלק ניכר מהסד"כ ונדרש לתגבר את הסד"כ במל"טים נוספים ובאותה הזדמנות לשדרג את מערכות האוויוניקה ב"מבטים" שנותרו בשרות. רכש מל"טים מיצור חדש ירד מהפרק מפאת מחירי הפיתוח וההצטיידות. באותן שנים ובעקבות מלחמת יום כפור ומעבר לציוד באוריינטציה אמריקנית, החליטו המצרים לפתח ולקנות מערכת מל"טים מדגם 324 (כ- 59 יחידות ) מחברת טלדיין ראיין בסכום של כ-60 מליון דולר).

לאחר בחינת מקורות בארה"ב הוברר כי מל"טים הדומים למל"ט "מבט" מדגמי AQM-34L  (בסימון טלדיין 147SC ) וכן AQM-34M  (בסימון טלדיין 147SD), לא זמינים לנו , היות וחיל האויר האמריקני החל להסב אותם למל"טי מטרה לאימון ופיתוח מערכות נשק.

מל"ט לגובה רב מדגם AQM-34P במוזיאון חיל האויר האמריקני בדייטון

מל"טים אחרים מגביהי טוס שפותחו, והיו מדגםAQM-91A (כונו Compass Arrow) גם הם לא היו זמינים לנו היות ועם תחילת הפשרת היחסים בין ארה"ב לסין, נתן ממשל הנשיא ניקסון הנחיה להשמיד מל"טים אלה ע"י ניסורם, כדי לוודא שלא ישמשו את סוכנויות הביון לטיסות מעל סין ובכך יסכנו את מדיניות הממשל.

ה פ ר ו י י ק ט

 בעקבות כך נותרו זמינים רק כ-33 מל"טים לגובה רב מדגמי AQM-34P (בסימון טלדיין 147T) וכן מל"טים מדגם AQM-34R (בסימון טלדיין 147TF) שאותם הסכימו האמריקנים למכור לנו.  היה זה לאחר שבעקבות בדיקת מפעל טלדיין עבור חיל האויר האמריקני, הוחלט שלא ניתן להסב מל"טים אלה למל"טי מטרה (בעיקר מפאת מגבלת המבנה שלא עמד ביותר מ- 1.7g). המל"ט הוצע לחיל האויר הישראלי במחיר נמוך ביותר (כ- 5% מערכו המקורי). מל"טים אלה נבנו לטיסה בגובה של 70,000-60,000 רגל עם מטעדי צילום, מטעדי Elint (ביון אקטרוני) ו- Comint (ביון תקשורת) בחרטום כלי הטיס. חרטום זה היה מחובר לגוף המל"ט בארבעה חיבורים לניתוק מהיר, במקרה הצורך (למשל נפילה באיזור עוין), ע"י כוחות מיוחדים מוסקים.  


למעלה: מנוע הטלדיין של המל"ט; משמאל: שלושה מבטים של הדגם הבסיסי של המל"ט עם סימון הכנפיים הארוכות יותר של דגם 147TI לגובה רב 

חלק ממל"טים אלה היה חדש ואחרים טסו עשרות גיחות כל אחד בשמי וייטנאם וקמבודיה בין השנים  1969 עד שנת 1975. בחיל האויר האמריקני היו מל"טים אלה משוגרים מהאויר ממנשא מתחת לכנפי מטוס הרקולס ונשלטו ע"י תכנות אוטומטי ו/או פיקוד רדיו מתוך המטוס המשגר. מל"טים אלה הונעו במנוע טורבו סילון מתקדמים יותר מדגם CAE J100-CA-100 (בעל דחף של 1226 ק"ג). המטוס נשא כמות גדולה של דלק בגוף, בכנפיים ובמיכלי דלק נתיקים מתחת לכנפיים. המטוס נבנה בתצורה קלה כאשר חלקו החזק היה בשדרה שהתחברה למנשא מתחת לכנף ההרקולס. המטוס שאורכו היה 9.14 מטרים, היה בעל מוטת כנף של 9.75 מטרים ושטח כנף של 10.5 מ"ר.

בראש הפרויקט בחיל האויר הישראלי עמד סא"ל אהרון ורד. הוא החל את שרותו הצבאי בשנת 1964 כחמש בטייסת "העקרב" בחיל האויר שהפעילה אותה עת מטוסי סמב"ד ולאחר מכן מטוסים מוסבים מדגם סער.

אהרון ורד מקבל את דרגות הסא"ל מידי מפקד חיל האויר  אלוף אביהו בן נון

במלחמת ששת הימים היה פנצ'יף חימוש בדת"ק, והשתחרר כחודשיים לאחר המלחמה. בשנת 1970 נסע לארה"ב וסיים תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה ב- Pratt Instisute ולאחר מכן תואר שני בהנדסת אלקטרוניקה באוניברסיטת Columbia. עם חזרתו ארצה בשנת 1976, הוא הצטרף לענף מכשור ובקרת טיסה של לצ"ד (להק ציוד) והיה אחראי על מגוון מל"טים שהיו בשרות חיל האויר. במסגרת תפקידיו המונה בשנת 1980 לתפקיד מפקד קורס לקליטת מטוסי ה- F-16 שנערך בארה"ב. לאחר סגירת פרוייקט "פשוש" בשנת 1986, עבר למחלקת פיתוח ועסק בפיתוח מל"טים עד פרישתו בשנת 1992 בדרגת סא"ל.
חיל האויר הישראלי רכש את 33 המל"טים המוצעים, בתוספת ציוד קרקע וספרות ונערך להתאים כ- 15 מהמל"טים לצרכי החיל. רס"ן אהרון ורד, שהיה ראש הפרויקט היה אותה עת במחלקת מטוסים בלהק ציוד.

חיל האויר החליט  להוציא ליצרן המקורי, טלדיין ראיין, איפיון שיגדיר את מבצע הסבת המל"טים לשימוש בחיל האויר הישראלי כייצור 10 זוודי שינוי לכלי טיס (במיוחד – קיצור הכנפיים, החלפת האויוניקה והתאמתו לשיגור קרקעי עם רקטת האצה), וכארבעה זוודים להתאמת ציוד הקרקע. הכוונה היתה לקבל זוודי הסבה מיצרן כלי הטיס ולפתוח קו הרכבה ואינטגרציה בדרג ד'.

לאחר השלמת ניסויי טיסה בארץ של המערכת המוגמרת, היה המל"ט המוסב אמור להיות בעל חיזוקי גוף ומוטת כנפיים מקוצרת, שיאפשרו עמידה במאמצי שיגור קרקעי, נשיאת אויוניקה מודרנית מבוססת על מעבד סיפרתי, מערכת ניווט מודרנית, אנטנה כיוונית וחרטום מותאם למצלמת "שפופרת".

המל"ט קיבל בחיל האויר הישראלי את השם "פשוש" וסימונו בטלדיין-ראיין נקבע ל- 147TI. עלות הפרוייקט, שכלל כאמור, פיתוח ויצור זוודים בארה"ב, וקו הסבה בארץ (בחיל האויר) הוערך ע"י טלדיין  בכ- 25 מליון דולר. במשך השנתיים שחלפו מ- 1984 עד 1986, נתקל חיל האויר וקצין הפרויקט בקשיי תקצוב של כלל הזוודים. היו אל ה ימים בהם נדרש חיל האויר לסגור טייסות ולבטל פרויקטים אחרים. כתוצאה מכך ניתנה הוראה לסגור את הפרויקט, לארוז את המטוסים, הציוד והספרות ב-17 מכולותיהם ולהורידם לאחסנה בבסיס דרומי בנגב. הציוד היה מאוחסן כ-6 שנים עד שבשנת 1992 הוחלט למכור את כל הציוד לסוחר גרוטאות תמורת 7,800 שקלים.

 כך הגיע לסופו פרויקט המל"ט "פשוש" - שנותר עד כה סיפור עלום בתולדות חיל האויר.

תודה מיוחדת לסא"ל (מיל) אהרון ורד על סיועו הרב ותרומתו החשובה למוזיאון לתעופה וחלל

 

 

מבצעים מיוחדים
לגולשי האתר

ספר חדש:פרשי האויר
מעל
ארץ הקודש

לוחמה אוירית בשמי ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה 1918-1914

כל המבצעים, המטוסים, והטייסים במלחמת העולם במזרח התיכון

מחיר מיוחד לגולשי האתר:
 85 ש"ח
(כולל אריזה ומשלוח)
במקום 128 ש"ח בחנויות


שלח צ'ק וקבל את הספר לביתךרכוש את

אנציקלופדיה  יפעת

לתולדות התעופה והחלל בישראל
כל האנשים והמטוסים, המלחמות והאירועים, חברות התעופה והמטוסים הקלים, גלשנים ודאונים, רקטות וטילים משנת 1913 ועד היום, בתמליל מפורט ובצילומים

 מבצע מיוחד לגולשי האתר:
 70 ₪ לדיסק
DVD

100 ₪ לדיסק-און-קיי.

שלח צ'ק
לבאויר פרסומי תעופה וחלל

ת"ד 8460 ראשון לציון 75183

והדיסקים ישלחו אליך

מחיר מיוחד לרוכשים מוסדיים.

 

   רוח רפאים
    מעל קהיר

חיל האויר הישראלי במלחמת   ההתשה 1970-1967

המחקר המקיף ביותר על פעילות חיל האויר במלחמת ההתשה, כולל תיאור קרבות אויר ומבצעי הפצצה, הלחימה בסוללות הטילים ובטייסים הרוסיים, מבצעים מוסקים, פיתוח מערכות נשק ועוד.

מעל 1160 עמודים

מחיר מיוחד לשני הכרכים:

150 ₪

 

 

באויר ובחלל
טלפון: 054-7638861   דוא"ל: dannyshalom10@walla.co.il