בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

לטייל בברלין

 
   דף הבית    אתרים    משפחות וילדים    איך מגיעים    מוזיאונים    לילות ברלין
   יהודים ושואה    היסטוריה    החומה    פוטסדאם    דרזדן    מידע שימושי
   קישוריות    צור קשר
 
 
 
 
כל הזכויות על תוכנו של אתר זה שמורות למשה ריינפלד
לטייל בברלין
האתר של מדריך הטיולים משה ריינפלד
 
 
 בעמוד זה מופיעה רשימה מתומצתת של האתרים המתוירים ביותר בעיר. על התמונות יש להקליק כדי לקבל הגדלה.  
 
 מידע מורחב יותר על ברלין, פוטסדאם, דרזדן ומקומות יפים אחרים במזרח גרמניה, שפע מסלולי טיולים, ועדכונים למטייל העצמאי, ניתן למצוא באתר נוסף שליwww.myberlin.co.il  
 
 
  
                                
 אתרי הביקור הפופולריים ביותר בברלין

 

 
א. שער ברנדנבורג (Brandenburger Tor).
 
  בתמונה: שער ברנדנבורג: (הקלק להגדלה)

 

זהו אחד מסמלי ברלין. אגב, המבנה לא מילא מעולם תפקיד של שער אמיתי. מאז שנת 1791 מקשט המבנה, שגובהו 20 מטר, את ככר פאריזר (ככר פאריס Pariser Platz ), לא רחוק ממלון "אדלון". את השער תכנן הארכיטקט קרל גוטהרט לאנגהאנס, על פי הדוגמה של הפרופיליאה המפורסמת באקרופוליס של אתונה. בראש השער ניצב פסל אלת הניצחון הדוהרת במרכבה המכונה "קוואדריגה". זהו פסלו של האמן הגרמני שאדוב (1794). הקיסר הצרפתי נפוליאון לקח ב-1806 את הפסל לפריס כדי להשפיל את אויביו הפרוסים המובסים. רק אחרי שמונה שנים, עקב נפילת נפוליאון, הושב הפסל על כנו. על פי מצוות מלך פרוסיה, הוסיפו לשער עוד שלושה קישוטים פיסוליים: צלב הברזל, הנשר הפרוסי, וזר דפנה, כדי להזכיר את הנצחון על צרפת. במלחמת העולם ה-2 ניזוק שער ברנדנבורג קשה. הקוודריגה שוחזרה אחרי המלחמה בעזרת דגמי גבס, תוך שיתוף פעולה נדיר של השלטונות במזרח ברלין ובמערבה. אבל על פי הוראת ממשלת מזרח גרמניה, הוסרו צלב הברזל והנשר הפרוסי, ובמקומם הציבו בידה של אלת הניצחון מטה עץ אלון. רק לאחר איחוד ברלין מחדש הוחזרו הסמלים הישנים אחר כבוד למקומם. בשנים 1961 - 1989 שבהן הייתה ברלין מחולקת בין מזרח למערב עמד השער בשטח ההפקר.  
 

כתובת האתר: Mitte, Pariser Platz. תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn), קווים S1 ו-S25 (תחנת Unter den Linden).

      

ב. הגן הבוטאני ( Botanischer Garten)

 

עולם ומלואו של צמחים מתרכז על שטח של כ-170 דונם: עשב מהערבה הסיבירית לצד עצי דובדבן יפאניים. הלהיט באתר הן החממות הענקיות, שבהן גדלים שיחי ורדים נהדרים, במבוק ודקלים, אולם האורכידיאות ואוסף הקקטוסים. 

הגן פתוח למבקרים כל יום מ-9 בבוקר עד רדת החשיכה. כתובת: Steglitz, K?nigin-Luise-Stra?e. כניסה בתשלום.  טלפון: 83850027.

אתר אינטרנט: www.botanischer-garten-berlin.de

תחבורה: רכבת S-Bahn קו S1 (תחנת Botanischer Garten).

 

 ג. ככר פוטסדאם  (Potsdamer Platz)

 
בתמונה: מרכז סוני (הקלק להגדלה)
 

בקצה המערבי של הככר, שנהרסה במלחמת העולם ה-2, ונבנתה מחדש לאחר המלחמה, הוקמה שכונה חדשה ובה מרכז חנויות, בתי קולנוע, תיאטרון, קזינו, מלונות ומוזיאון סרטים. המבנה המרשים ביותר הוא מרכז סוני, שמעליו מתנוסס גג דמוי אוהל. (את המבנה תכנן הארכיטקט הלמוט יאן). במרכז ניתן לטייל גם בימי שרב או חורף קשה, לשבת ליד המזרקות, או לבלות בבתי הקפה הרבים. בבניין דיימלר-בנץ  (אדריכל: האנס קולהוף) פועלת המעלית המהירה ביותר באירופה. ניתן לעלות בה (בתשלום) למרפסת התצפית, בגובה של 93 מטר.

מיקום:  Mitte. תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) או רכבת תחתית (U-Bahn), (תחנת   Potsdamer Platz).    

   
ד. רובע Mitte
 
בארים, בתי קפה ומסעדות  הוקמו בהמוניהם בסביבת האתר המכונה  Hackeschen Markts. בוטיקים וחנויות שאליהן נוהר קהל לקוחות בינלאומי  מתרכזים בין Oranienburger Tor לבין Volksbuehne. לפרסום מיוחד זכה גוש הבניינים הקרוי Hackeschen Hoefe הגוש מורכב משמונה בניינים המקיפים חצרות פנימיים בין  Rosenthalerstrasse  לבין Sophienstra?e.

 גוש זה נבנה בשנים 1905 – 1907, ומצטיין בארכיטקטורה יוצאת דופן. בבנייניו יש מספר רב של בתי בירה, בתי קולנוע, גלריות, מועדוני לילה ובוטיקים. סביב הרחוב הסמוך Sophienstrasse התגוררו לפני המלחמה יהודים רבים. על כך נותר להעיד "בית הכנסת החדש" (Neue Synagoge) ברחוב אורניינבורגר ((Oranienburger Strasse. (ראה סעיף נפרד). עוד אתר חשוב ,בדרום אזור ה-Mitte, הוא רובע ניקולאי (Nikolaiviertel) ובמרכזו כנסיית ניקולאי (Nikolaikirche). הרובע  נחשב לחלק הקדום ביותר של ברלין. כאן עמדו במאה ה-13 בתיה הראשונים. במבט ראשון נראים המבנים הנוכחיים כאילו תוכננו במאות ה-18 וה-19. האמת היא שכולם נבנו בשנות ה-80 של המאה ה-20.    

 

מיקום: Mitte. תחבורה: רכבת עירונית (  S-Bahn )  ( תחנת(Hackescher Markt:.

 
 
ה. המרכז היהודי
 
בעבר עמד כאן בית הכנסת הגדול ביותר בגרמניה, ובו 3000 מקומות. הוא נפגע קל בלבד בפוגרום "ליל הבדולח" ב-9 בנובמבר 1938, אבל ב-1943 נהרס בהפצצות משום ששימש מחסן של הצבא.  באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 החלו לבנות שם את "בית הכנסת החדש", בסגנון מזרחי. הבניין נחנך ב-8 במאי 1995 ביום השנה ה-50 לניצחון בעלות הברית על גרמניה. במבנה בית הכנסת מתקיימים קונצרטים, ערבי קריאה ותערוכות. מיקום: Oranienburger Str. 28 פתוח בימים א' – ב' בשעות 10 – 20, בימים ג' - ה' בשעות 10 – 18, ובימי ו' בשעות 10 – 17.  

 טלפון 0 30/88 02 84 51

 

 ו. מגדל הטלוויזיה ( Fernsehturm)

 
המבנה, הידוע יותר בכינויו ה"טורם" (Turm), הוא מגדל הטלוויזיה השני בגובהו באירופה: 365 מטר. הוא נחשב לסמל של העיר יחד עם שער ברנדנבורג. נבנה בשנים 1966 -  1969. את המגדל, ואת הכדור המזוגג שבראשו, ניתן לראות כמעט מכל פינה בברלין. על המרפסת, בגובה של 203 מטר, מצטופפים בימים בהירים המוני מבקרים. לעתים צריך להמתין בתור שעה בכניסה. העלייה במעלית נמשכת  40 שניות בלבד. במרפסת התצפית יש בית קפה המסתובב  על צירו. כל סיבוב נמשך חצי שעה. ביום בהיר ניתן לראות משם נוף למרחק עד 40 קילומטר. 

פתוח למבקרים כל יום בין השעות 9 – 1. הכניסה בתשלום. מיקום:    Mitte, Panoramastr

תחבורה: רכבת עירונית ( S-Bahn) או תחתית (U-Bahn) (תחנת  Alexanderplatz)

 

ז. אתר הזיכרון של הצבא האדום  ( Sowjetisches Ehrenmal)
 

באמצע פארק טרפטואו Treptower Parks) ) משתרע אחד מבתי הקברות הצבאיים הסובייטיים הגדולים ביותר בגרמניה. מה שמרשים אינו רק 5000 המצבות על קברי הנופלים, אלא גם הפסלים המונומנטליים. הפסל המרכזי עשוי מברונזה. גובהו 12 מטר. הפסל מציג חייל רוסי הנושא ילד גרמני. כמו כן מרשים פסל הגרניט "אמא מולדת".  אתר הזיכרון נבנה בשנים 1947 – 1949.

מיקום:   Alt-Treptow 1. תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) תחנת Treptower Park.

 

ח. בניין הרייכסטאג (Reichstag)

 

בניין הפרלמנט של גרמניה הקיסרית הוקם בשנים 1884 – 1894 (האדריכל: פאול ואלוט) באזור  ה- Mitte, נשרף ב-1933 וניזוק עוד יותר במלחמת העולם ה-2. בשנים 1961- 1972 שוקם המבנה ושוכנה בו תערוכה על תולדות גרמניה. כיום מוצגת התערוכה במבנה אחר בברלין, "הדום הגרמני" (ראה שוק הז'נדרמים). ב-1990 התכנס במנה הרייכסטאג המשוקם הבונדסטאג של גרמניה המאוחדת לישיבה ראשונה. שיקום המבנה נעשה על פי תכנון של אדריכל בריטי, סר נורמן פוסטר . הוא הגה את הרעיון לרוקן את המבנה מרוב חלקיו הפנימיים, ולהכתירו בכיפת זכוכית שקופה. המוני מבקרים עולים אל הכיפה במדרגות לוליניות כדי לצפות ממנה אל קרית הממשלה החדשה. אפשר לשבת בבית הקפה שעל גג הבניין. העלייה לכיפה: בכל יום, בשעות 8 – 24 (כניסה אחרונה: 22.00). ניתן להזמין ביקור מאורגן בבניין ואף צפייה בישיבות המליאה של הבונדסטאג, במשרד שירות המבקרים של הבונדסטאג (Besucherdienst Deutscher Bundestag) טלפון: Tel. 22 73 21 52. מיקום: אזור   Tiergarten, Platz der Republik. תחבורה: אוטובוס 100, תחנת   .Reichstag

 

ט. שדרות Unter den Linden

 

זהו רחוב המשמש אחד ממוקדי התרבות והאמנות של ברלין. יש המכנים אותו "שאנז אליזה" של ברלין. השדרות מתחילות בשער ברנדנבורג.  יש לשדרות הללו משמעות רבה בעיני הגרמנים, ולא רק בגלל מיקומו של "אי המוזיאונים" לידן. השדרות ניטעו במקורן בראשית המאה ה-18 בידי פרידריך הגדול מלך פרוסיה כדי לקשר בין ארמונו ("ארמון העיר" Stadt Schloss)) לבין גן החיות הפרטי שלו (כיום רובע טירגרטן Tiergarten). פסלו של פרידריך (הברלינאים מעדיפים לכנות את המלך "פריץ הזקן"), רוכב על סוס, ניצב עד יום במרכז השדרה, ליד ככר בבל (Bebelplatz). במהלך המאה ה-18 הוקמו בשדרות בתים כמו ה -, Zeughaus ובניין האופרה הממלכתית (Staatsoper) והמבנים המאכלסים כיום את אוניברסיטת אלכסנדר הומבולדט. בסוף המאה ה-19 נוסף עליהם ה"דום" של ברלין, קתדרלה פומפוזית בסגנון וילהלמיני. לאחר מלחמת העולם ה-2 נחרבו השדרות כליל. ב-1950 פוצצה עיריית מזרח ברלין את שרידי ארמון העיר, אך שיקמה את שאר המבנים. במקום הארמון, נבנה על שפת הנהר שפרה "ארמון הרפובליקה". מבנה זה הפך למרכז התרבות של מזרח גרמניה, אך בפי הברלינאים היה למשל ולשנינה בשל סגנונו האדריכלי הנפוח וחסר הטעם. לאחר איחודה מחדש של ברלין, רוקנו שלטונות העיר את חלקיו הפנימיים משום שהיו עשויים מאסבסט, חומר מסרטן. לאחר ויכוח ציבורי נוקב הוחלט להרוס את הבניין. על פי החלטת הבונדסטאג, ייבנה במקומו העתק מדויק של ארמון העיר.

מיקום:  Mitte.  תחבורה: רכבת עירונית S1  או S25 , תחנת Unter den Linden.   
 
י. ככר בבל  Bebelplatz
 
"פריץ הזקן", הלא הוא פרידריך הגדול, רצה להקים במקום שבו עומדת הככר (ראו: הסעיף על אונטר דן לינדן) את מרכז העיר. אבל בפועל יצאה לפועל רק התכנית של הקמת בניין האופרה.כיום זהו אחד משלושת בתי האופרה של העיר (לאהגדול שבהם). יש בו 1480 מושבים (ב-400 פחות מבניין "האופרה הגרמנית" בשרלוטנבורג. על שמו נקרא האזור זמן מה "ככר האופרה". ב-1933 התרחשה כאן שריפת הספרים. מורים ו סטודנטים של אוניברסיטת פרידריך וילהלם (כיום אוניברסיטת הומבולדט) השכנה העלו כאן על המוקד,בעידוד המשטר הנאצי החדש,  את כל היצירות של הוגי הדעות והסופרים היהודים, אך גם של הלא-יהודים בעלי ההשקפות השמאליות, הליברליות והדמוקרטיות. בקצה הדרומי של הככר עומדת קתדרלת הדוויג הקדושה (St. Hedwigs Kathedrale). זוהי הכנסיה של הארכיבישוף הקתולי של ברלין. את הכנסיי ה, וכמוה גם את בניין האופרה, תכנן הארכיטקט של פרידריך הגדול, פון קנובלדורף בשנות ה-40 של המאה ה-18.                      

 

יא. שוק הז'נדרמים  (Gendarmenmarkt)

 

מאז הוקם האתר במאות ה-18 וה-19, הוא נחשב ליפה ביותר בברלין. זוהי ככר גדולה, המוקפת בבנייני פאר: שתי כנסיות - "הדום הצרפתי" ו"הדום הגרמני" – וביניהן "בית המופעים" (Schauspielhaus), שלפניו ניצבת אנדרטה לזכרו של המשורר והמחזאי פרידריך שילר. הכנסיות הוקמו בשנים 1701 - 1708 אך כיפותיהן נבנו כעבור 80 שנה. את ה- Schauspielhaus  תכנן האדריכל והאמן הנודע שינקל ( 1818 – 1821) כדי שישמש אכסניה לתיאטרון, במקום התיאטרון הלאומי הפרוסי שנשרף. כיום הוא משמש אולם קונצרטים. ב"דום הגרמני" מוצגת תערוכה על תולדות גרמניה. ב"דום הצרפתי" שוכן מוזיאון ההוגנוטים, המוקדש לפליטים מלחמת הדת צרפת שקיבלו מקלט בברלין). מצריח הכנסיה נשקף נוף יפה. מיקום:  . Mitte תחבורה:  רכבת תחתית U6 ו-U2 (תחנת Stadtmitte).

 

יב. ארמון שרלוטנבורג (Schloss Charlottenburg)

 
  בתמונה: מרכז הארמון (הקלק להגדלה) 

הארמון נבנה לפני יותר מ-300 שנה. הוא שימש מעון הקיץ של סופי שרלוטה, רעייתו של פרידריך ה-1 מלך פרוסיה. תכנון הארמון הושפע מאד גני הארמון הושפעו מאד מהסגנון האדריכלי האירופי במאות ה-17 וה-18 ומאדריכלות הגנים של צרפת. חדרי המגורים של פרידריך ה-1 וסופי שרלוטה פתוחים למבקרים. הארמון מוקף בגן גדול. בחלק האחורי של הגן עומד המאוזוליאום של לואיזה, רעייתו של פרידריך ה-2 (הגדול) מלך פרוסיה. הארמון פתוח למבקרים ששה ימים בשבוע (סגור ביום ב') בשעות 9 – 17. במאוזוליאום אפשר לבקר בחודשים אפריל – אוקטובר, 6 ימים בשבוע (סגור ביום ב'). בשעות 10 -12 לפני הצהריים ו-13 – 16.30 אחרי הצהריים. מבנים אחרים שניתן לבקר בהם במתחם הארמון: ה- Belvedere, שבו מוצג אוסף נהדר של כלי פורצלן, רכושם של מלכי פרוסיה, והביתן שתכנן האדריכל הנודע שינקל (Schinkelpavillon), ובו תצוגת אמנות מהתקופה הרומנטית. ה-  Belvedere פתוח למבקרים עם הדרכה בלבד בימים ג' – ה' בשעות 10 – 17 ובימים שבת וא' באותן שעות - בלי הדרכה. בביתן שינקל ניתן לבקר בימים ג' – ו' בשעות 12 – 17, ובימים שבת וא' בשעות 10 -17. מחיר כרטיס משולב: 11 אירו. הכניסה לארמון בלבד: 5 אירו. הביקור בגני הארמון – חינם אין כסף. מיקום:   Charlottenburg, Spandauer Damm.  טלפון 320911. תחבורה: אוטובוס  145  (תחנת ( Luisenplatz

 

יג.  Savignyplatz.

 

ככר באזור שרלוטנבורג. המקום מעורר אסוציאציות עם סאן-ז'רמן דה-פרה בפאריס. מתאים לטיולים נינוחים. ברחובות היוצאים מן הכיכר לכל עבר ניתן לשוטט ליד המסעדות היפות והחנויות האלגנטיות או סתם לשבת על ספסל בשדרה. 

 

יד. שייט על הנהרות שפרה ((Spree והאבל ( Havel)

 

אחד הבילוים החביבים על הברלינאים הוא נופש באחד האתרים שלאורך נהרות העיר. בברלין יש 165 קילומטר נתיבי מים. כמה מחלקי העיר ניתן להכיר היטב רק משם. שיט על השפרה עובר דרך אזור ה- Mitte  וקרית הממשלה והפרלמנט, ו"תעלת ההגנה" (Landwehrkanals) אל האגמים שמצפון. השיט על ההאבל  מאפשר לסייר בחופים המיוערים והקסומים שבין פוטסדאם לברלין.

 
 
פירוט נרחב של אתרי הביקור בברלין, מסלולי טיולים בברלין, בפוטסדאם, בדרזדן ובמקומות אחרים במזרח גרמניה אפשר לקבל באתר www.myberlin.co.il
 
 
ניתן לפנות אלי, לטלפון 050-6861811  או בדוא"ל (קליק על הכתובת): mosherein@yahoo.co . שמי משה ריינפלד, מדריך טיולים ותיק, בעיקר בירושלים וסביבתה, בעל רשיון מורה דרך של משרד התיירות. (על שירותי ההדרכה שאני מספק בארץ - ראה אתר www.tourguide.area.co.il).