בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

לטייל בברלין

 
   דף הבית    אתרים    משפחות וילדים    איך מגיעים    מוזיאונים    לילות ברלין
   יהודים ושואה    היסטוריה    החומה    פוטסדאם    דרזדן    מידע שימושי
   קישוריות    צור קשר
 
 
 
כל הזכויות על תוכנו של אתר זה שמורות למשה ריינפלד
לטייל בברלין
האתר של מדריך הטיולים משה ריינפלד
 
חומת ברלין
 
הברלינאים אוהבים לדבר על חומת ברלין, ממש כפי שהירושלמים מרבים להיזכר ב-19 השנים שבהן הייתה עירם מחולקת. המבקר בברלין צריך לדעת לפחות על מה מדובר.  
         
ראשית, כמה נתונים יבשים על חומת ברלין, כאשר עוד עמדה על תילה:  
 

 

 

 

אורך החומה סביב מערב ברלין

 

155 קילומטר

אורך הגבול בין מערב ברלין למזרח ברלין 

 

43 קילומטר

גובה החומה

 

יותר מ-3.5 מטרים

מספר מגדלי השמירה לאורך החומה

 

302

מספר הבונקרים

 

20

מספר האנשים שנהרגו כשחצו את החומה

כ-200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 וכעת נספר בקצרה על תולדות החומה (מומלץ להיעזר בדף על ההיסטוריה של ברלין) ומה כדאי לראות כיום בנושא זה.    

ברלין חולקה ב-1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, לשטחי כיבוש של המעצמות. שטח הכיבוש הסובייטי הפך למזרח ברלין. שאר שטחי הכיבוש הפכו לעיר אחת, מערב ברלין. עד 1961 הורשו תושבי מזרח ברלין לנסוע למערב ברלין, ומשם יכלו להמשיך גם למערב גרמניה. ב-1952 נסגר הגבול בין שתי המדינות, אך המעבר בין שני חלקי ברלין נותר פתוח.
כל עוד היה הגבול בין שתי המדינות פתוח היגרו רבים ממזרח גרמניה הקומוניסטית, הנאנקת תחת משטר דיכוי, אל מערב גרמניה הקפיטליסטית, שרמת החיים בה הייתה גבוהה לאין שיעור. גם לאחר שנסגר הגבול ניצלו המזרח גרמנים את העובדה שניתן לעבור למערב ברלין והשתקעו בה, או הסתננו ממנה למערב גרמניה. בדרכים אלה נמלטו יותר מ-2.5 מיליון גרמנים מהמזרח למערב. רבים מהם היו כאלה שרכשו מקצוע על חשבון המדינה הקומוניסטית, ובריחתם גרמה נזק לכלכלתה. תושבי מערב גרמניה שביקרו ברלין ניצלו את חוזקו של המטבע המערב גרמני יחסית למטבע המזרח גרמני כדי לקנות בזיל הזול סחורות מתוצרת המדינה הקומוניסטית, וגם זה גרם לה נזק.     
לפיכך, החליטה ממשלת מזרח גרמניה לסגור את הגבול גם בין שני חלקי ברלין. צעד זה נעשה ב-13 באוגוסט 1961. כ-10 שנים לאחר מכן נחתם הסכם בין ארבע מעצמות הכיבוש על הקלות לתושבי מערב ברלין המבקשים לבקר במזרח העיר. אבל פתיחת הגבול מחדש מתאפשרת רק לאחר התמוטטותם של המשטרים הקומוניסטיים, והודעתה של ממשלת הונגריה ב-10 בספטמבר 1989 שהיא פותחת את גבולה לפליטים ממזרח גרמניה. ב-9 בנובמבר פורצים תושבי ברלין את החומה ומתחילים בפירוקה.     
בתקופה שבה הייתה ברלין חצויה בחומה, עברו מי שהורשו להיכנס למזרח ברלין דרך מעבר הגבול ברחוב פרידריך (Friedrichstrasse).  שני מעברי גבול אחרים הוקמו בהלמשטדט ובדריילינדן. המשטרה הצבאית האמריקנית הקימה במעברים אלה מוצבי פיקוח, וסימנה אותם באותיות A, B ו-C על פי האלף-בית הפונטי האנגלי: מוצב אלפא (בהלמשטדט), מוצב בראבו (בדריילינדן) ומוצב צ'רלי (ברחוב פרידריך).          
מוצבי הפיקוח נועדו בעיקר למתן הנחיות לכל העוברים מהמערב למזרח, וכן לרישום אנשי הצבא המערביים שהיו בעלי חסינות מפני בדיקה של השלטונות האזרחיים בשני חלקי העיר.      
מוצב צ'ארלי נסגר כחצי שנה לאחר פירוק החומה. העתק של ה"בודקה" שבה עמדו השוטרים הצבאיים האמריקנים הוצב שם ב-13 באוגוסט 2000 והפך למוקד משיכה לתיירים. אבל מגדל השמירה המזרח גרמני שעמד ממול, פורק בידי החברה המנהלת את המוזיאון הפועל באתר. לעומת זאת, שוחזר שם קטע של החומה, שאורכו 140 מטר, ולידו אנדרטה לזכר הגרמנים שנהרגו בעת ניסיון לחצות את הגבול.
עוד אתר תיירות מבוקש הקשור לחומה הוא ככר פוטסדאם (( Potsdamer Platz. הככר שוכנת במקום שבו היה במשך כ-28 שנה שטח הפקר בין שני חלקי ברלין. לאחר איחוד העיר מחדש נותרו במקום קטעים גדולים של החומה, וכן מגדל שמירה מזרח גרמני. אבל עיריית ברלין הרסה אותם ב-1999 במסגרת בניית הככר. במרכז הככר הושאר קטע חומה של כמה מטרים ולידו שלטי הסבר (גם באנגלית). 
   
הצעות מפורטות למסלולי טיולים ואתרים מעניינים בברלין, פוטסדאם, דרזדן ומקומות אחרים במזרח גרמניה, אפשר לקבל באתר www.myberlin.co.il
 
ניתן לפנות אלי, לטלפון 050-6861811  או בדוא"ל: mosherein@yahoo.co . שמי משה ריינפלד, מורה דרך ומדריך טיולים, בעיקר בירושלים וסביבתה, בעל רשיון מורה דרך של משרד התיירות (על שירותי ההדרכה שאני מספק בארץ - ראה אתר www.tourguide.area.co.il).