בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

לטייל בברלין

 
   דף הבית    אתרים    משפחות וילדים    איך מגיעים    מוזיאונים    לילות ברלין
   יהודים ושואה    היסטוריה    החומה    פוטסדאם    דרזדן    מידע שימושי
   קישוריות    צור קשר
 
 
 
 
כל הזכויות על תוכנו של אתר זה שמורות למשה ריינפלד
לטייל בברלין
האתר של מדריך הטיולים משה ריינפלד
 
 
 
מידע מורחב יותר על ברלין, פוטסדאם, דרזדן ומקומות יפים אחרים במזרח גרמניה, שפע מסלולי טיולים, ועדכונים למטייל העצמאי, ניתן למצוא באתר נוסף שליwww.myberlin.co.il  
 
המוזיאונים המובחרים

 

ברלין היא בראש ובראשונה עיר מוזיאונים. יש בעיר יותר מ-200 מוזיאונים, אוספים וארכיונים. ברור שאי אפשר לבקר בכולם. זה עלול להימשך חודשים. אבל כמה מהם אסור להחמיץ. בחרתי ב-15 מהם, אבל בדפים האחרים באתר נזכרים עוד מוזיאונים, לא פחות טובים.
שני המתחמים המרכזיים הם: אי המוזיאונים (Museum Insel) ברובע Mitte ופורום התרבות (Kulturforum) בקצה המזרחי של רובע )  Tiergartenליד ככר פוטסדאם).
באי המוזיאונים יש חמישה  מוזיאונים נהדרים, האוצרים בקרבם אוצרות חמדה. יורש העצר הפרוסי פרידריך וילהלם הוא שהגה את הרעיון להקים את האי. הרעיון בא לידי מימוש משנת 1825 עד 1930. בזה אחר זה קמו שם ה"מוזיאון הישן" (Alte Musum),  ה"מוזיאון החדש" (Neue Museum), ה"Bodemuseum", ה"גלריה הלאומית" (Nationalgalerie) והיהלום שבכתר: מוזיאון פרגמון (Pergammonmuseum).
 
חשוב להדגיש: כמעט כל המוזיאונים בברלין סגורים בימי ב', כמו בכל אירופה. המחירים נעים בדרך כלל בין 4 – 6 אירו. מומלץ לרכוש כרטיסיה המאפשרת תמורת 10 אירו לבקר תוך שלושה ימים ביותר מ-50 מוזיאונים, ובהם גם המוזיאונים של "האי". עוד תופעה מעניינת: "הלילה הארוך של המוזיאונים". פעמים בשנה – בפברואר-מארס ובאוגוסט – פותחים 80 מוסדות תרבות בברלין כל שעות הלילה את שעריהם לציבור הרחב.   

      

להלן סקירה תמציתית של כמה מהמוזיאונים שכדאי להציץ אליהם:   
 

א. מוזיאון פרגמון ( Pergamonmuseum)

 

מבנה המוזיאון הוקם בשנים 1910 – 1930 במיוחד לצורך אכסון מקדש יווני קלסי שלם שחשף המהנדס הגרמני קרל הומאן במאה ה-19 בחפירות העיר העתיקה פרגמון בטורקיה. אבני המוזיאון הובלו לברלין והורכבו שם מחדש. כרכוב המקדש, שאורכו 113 מטר, מוצג באולם מיוחד. נראים בו תבליטים הנחשבים לפאר האמנות ההלניסטית. הם מתארים את הקרב בין האלים לבין הענקים. באולם סמוך מוצג שער השוק של מילט (130 לספירה), מבנה אדריכלי רומי מפואר. כמו כן מוצגים אוספים ייחודיים של אמנות האיסלם וקדמת אסיה. ראוי לציון: רחוב התהלוכות של בבל, ובו ציורי אריות.
מיקום: אי המוזיאונים, Mitte. שעות הפתיחה של כל המוזיאונים ב"אי המוזיאונים": ששה ימים בשבוע בשעות 10 – 18. ביום ב' סגור. תחבורה (לכל המבקרים ב"אי המוזיאונים"): רכבת עירונית (S-Bahn) תחנת Hackescher Markt.  \
   

ב. המוזיאון הישן (Altes Museum)

 

מוזיאון מדהים השוכן אף הוא ב"אי המוזיאונים". מוצגים בו פסלים, יצירות אמנות וממצאים ארכיאולוגיים מיוון הקלסית ומרומא העתיקה. מומלץ בחום.
 

ג. Bodemusum

 

מוזיאון "באי המוזיאונים" המציג עתיקות מהתקופה הביזנטית ואוסף מטבעות מקיף.
 

ד. הגלריה הלאומית ((National Galerie

 

עוד מוזיאון מומלץ ב"אי המוזיאונים". מוצגות בו יצירות אמנות מהמאה ה-19. בין היתר, ניתן לראות שם ציורים מפורסמים של ציירי הזרם האימפרסיוניסטי בצרפת, ובהם רנואר, מונה ומאנה, וכן ציורי שמן נהדרים של גדולי הציירים הגרמניים, ובהם פון מנצל, שאדואו ובלכן, שביטאו את האווירה ששררה בברלין בימי הקיסרים.
 

ה. המוזיאון הגרמני לטכנולוגיה Deutsches Technikmuseum))

 

אוספי מכוניות היסטוריות, כלי עבודה והמצאות מלהיבים מבוגרים וצעירים כאחד. כדי לסקור כראוי את כל האולמות הענקיים שבהם מוצגים קטרים וקרונות רכבת מכל התקופות, או את מדור הספנות שבו מוצגים 1400 פריטים, דרוש למעשה יותר מיום אחד. המבקרים יכולים לבצע 250 ניסויים בעקרונות פיסיקליים. מאז שנת 2005 יש במוזיאון גם אגף לתעופה, ובו מטוסים אמיתיים. על גג המוזיאון הוצב אחד המטוסים שהשתתפו ברכבת האווירית האמריקנית שכפתה על הסובייטים את הסרת המצור על ברלין בראשית המלחמה הקרה. פתוח 6 ימים בשבוע (סגור ביום ב'). שעות הפתיחה בימים ג' –ו' : מ-9 בבוקר עד 17.30. בימי שבת וא' בשעות 10 – 18. מיקום: . Kreuzberg, Trebbiner Str. 9.  אתר אינטרנט: www.dtmb.de . תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn) קווים U-1, U-2 ו-U-15 תחנת Gleisdreieck.
 

ו. המוזיאון היהודי של ברלין ( Jüdisches Museum)

 

מבנה המוזיאון הוקם בשנת 2000 על פי תכנית של האדריכל הניו-יורקי דויד ליבסקינד. המוזיאון עושה שימוש בטכנולוגיות מודרניות, ובכלל זה מולטי-מדיה, פעלולי תאורה ועיצוב מיוחד של צורת החדרים, כדי ליצור קשר בין המבקר למוצגים. התצוגה מתמקדת בתולדות יהודי גרמניה וברדיפתם, מראשית ימי הביניים עד ימינו. המוזיאון פתוח כל ימי השבוע. ביום ב' מ-10 בבוקר עד 22.00. בשאר הימים מ-10 בבוקר עד 20.00. מיקום:   Kreuzberg, Lindenstr. 9.  אתר אינטרנט:  www.jmberlin.de. תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn), קווים ,U-1 U-2 ו-U-15. תחנת Hallesches Tor.
 

ז. בית ועידת ואנזה (Haus der Wanseekonferenz)

 

המוזיאון שוכן בווילה יפהפיה, על חוף אגם ואנזה. הווילה הזאת התכנסו ב-20 בינואר 1942 פקידים בכירים מהדרג השני במשרד הממשלה של גרמניה, בראשותו של ריינהארד היידריך, ובנוכחות עוזרו אדולף אייכמן, כדי להחליט על דרכי הארגון והביצוע של השמדת יהודי אירופה. אין זה נכון שכאן הוחלט על השמדת היהודים. עד אותה עת כבר חיסלו קלגסי האס-אס ושותפיהם המזרח אירופים כמיליון וחצי יהודים ברוסיה ובפולין. אבל ועידת ואנזה הייתה בכל זאת מפנה דרמטי, משום שרק בה החל לפעול המנגנון המשומן והמדויק של המשלוחים לתאי הגזים. הניגוד בין הוועידה הרצחנית לבין השלווה והיופי שמסביב מעורר צמרמורת. ביקור חובה לכל יהודי.        
המוזיאון פתוח 6 ימים בשבוע בשעות 10 – 18. ביום ששי – סגור. מיקום: Am Grossen Wannsee 56 . אתר אינטרנט: www.ghwk.de תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn) תחנת Wannsee ומשם באוטובוס 114 (לרדת בתחנת (Haus der Wannseekonferenz.

 

ח. הטופוגרפיה של הטרור ((Topographie des Terrors

 

הביקור במוזיאון זה אינו כרוך בתשלום. הוא שוכן מתחת לכיפת השמים במתחם שבו עמדה עד תום מלחמת העולם השנייה מפקדת הגסטאפו, המשטרה החשאית הגרמנית. בניין זה נהרס בהפצצות. לאחר המלחמה בלמו אנשים טובים ברגע האחרון את נסיונו של יזם פרטי לפלס את השטח כדי להקים בו מה שקרוי אצלנו "מיזם נדלנ"י מניב". במקום זה, מוצגת באתר תערוכה של תצלומים והסברים מפורטים על מעשי הזוועה של הנאצים.
האתר פתוח בימי הקיץ מ-10 עד 20, ובחורף הוא נסגר כבר בשעה 18. מיקום: לא רחוק מככר פוטסדאם. כתובת: Kreuzberg, Niederkirchnerstrasse 8 . אתר אינטרנט: www.topographie.de. תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn): תחנת Anhalter Bahnhof          
 

 

ט. המוזיאון לתולדות גרמניה (Deutsches Historisches Museum)

 

המוזיאון שוכן במבנה ההיסטורי הקרוי "Zeughaus" ובמבנה מודרני שהוצמד אליו. באגף הישן מוצגת תערוכה מתמדת על תולדות גרמניה מראשיתם ועד ימינו. באגף החדש מוצגות תערוכות מתחלפות ברמה גבוהה. בשנת 2006, למשל, הוצגה שם תערוכה בנושא: הפליטים הגרמניים במזרח. התערוכה מתארת את קשייהם של מיליוני הגרמנים שהתגוררו במדינות סמוכות, כגון רוסיה, הארצות הבלטיות ופולין, וגורשו או אולצו להגר במחצית הראשונה של המאה ה-20. בתערוכה לא הוזכרו היהודים השואה אפילו במלה אחת, והיא עוררה פולמוס חריף בגרמניה.  המוזיאון פתוח בכל יום בשבוע בשעות 10 – 18. כתובת: Unter den Linden 2. אתר אינטרנט: www.dtmb.de תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn): תחנת Hackescher Markt.
  

ז. מוזיאון תחנת הרכבת המבורג (Hamburger Bahnhof)

 

במבנה לשעבר של תחנת רכבת, שהוסב ב-1996 למוזיאון, מוצגות יצירות אמנות מ-60 השנים האחרונות על שטח של כ-10 אלפים מ"ר. רוב היצירות הן מאוספו הפרטי של אריך מארקס. בקומת הקרקע של המוזיאון מוצגות יצירות של אנדי וורהול, סי טוומבלי, רוברט ראושנברג, רוי ליכטנשטיין, אנסלם קיפר וג'וזף בויס. פתוח בימי ג'- ו' בשעות 10 – 18, בשבת 11 – 20, וביום א' 11 – 18. סגור ביום ב'. מיקום:  Mitte, Invalidenstr. 50.   אתר אינטרנט:   www.smb.spk-berlin.de/hbf/
תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn קווים  S-5, S-9, S-75). תחנת Hauptbahnhof.
 

י.Gemaeldegalerie 

 

המוזיאון המרכזי של "פורום התרבות". נפתח ב-1998. ב-72 האולמות מוצגות 1400 יצירות של הציירים האירופיים החשובים ביותר, בעיקר מאיטליה  והולנד במאות ה-13 – 18. מיקום: Stauffenbergstr. 40. פתוח 6 ימים בשבוע מ-10 עד 18 (יום ב' סגור). ביום ה' פתוח מהשעה 22 בערב.   
 

יא. הגלריה הלאומית החדשה (Neue National Galerie)

 

עוד מוזיאון חשוב ב"פורום התרבות". מוצגות בו בדרך כלל יצירות אמנות מהמאה ה-20. בין היתר, ניתן לראות יצירות של פון קירכנר, פיקאסו, פול קלה, פיינינגר וקוקושקה. הנושאים המרכזיים: קוביזם, אקפרסיוניזם, באוהאוז וסוריאליזם. חגיגה לחובבי אמנות. פתוח בימי ג' – ו' בשעות 10 – 18, ביום ה' פתוח עד 22 ובימים שבת ויום א' פתוח בשעות 11 – 18. מיקום: Potsdammerstrasse 50.
 

יב. מוזיאון הסרטים (Filmmuseum Berlin)

 

לחובבי הקולנוע, ובמיוחד הקולנוע הגרמני. אפקטים מיוחדים ועולמות וירטואליים. פתוח 6 ימים בשבוע בשעות 10 – 18 (ביום ב' סגור). ביום ה' פתוח מהשעה 8 בערב. מיקום: Potsdamer Str. 2  ,Tiergarten. אתר אינטרנט:   www.filmmuseum-berlin.de. תחבורה: רכבת עירונית (S-Bahn ) ותחתית (U-Bahn), תחנת  Potsdamer Platz.
 

יג. אוסף ברגרואן (Berggruen Sammelung)

 

אוסף יחיד במינו של סוחר האמנות היינץ ברגרואן, הכולל יצירות של פיקאסו ופול קלה, וכן יצירות גוגן, מאנה, רנואר ואחרים. המוזיאון שוכן מול ארמון שרלוטנבורג. מי שמגיע לבקר בארמון יוכל לנצל את ההזדמנות ולהיכנס גם למוזיאון. מיקום: Charlottenburg, Schlossstrasse 1. תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn) תחנת Richard Wagner Platz ומשם הליכה של 900 מטר ברגל, צפונה לכיוון הארמון.
 
יד. המוזיאון לתולדות הטבע
 
מוזיאון מעולה לחובבי טבע בפרט ולשוחרי ידע בכלל. מוצגים בו יותר מ-25 מיליון פריטים זואולוגיים, פליאונטולוגיים, מינרלוגיים וגיאולוגיים. המוצגים המפורסמים ביותר הם השלד המקורי של הדינוזאור מסוג Branchiosaurus brancai  שאורכו 23 מטר וגובהו 12 מטר. עוד אטרקציה: מאות בעלי חיים מפוחלצים. המוזיאון שייך לפקולטה למדעים של אוניברסיטת אלכסנדר הומבולדט ושוכנת במבנה מפואר שלה (למבקרים פתוחה קומת הקרקע בלבד. הקומות העליונות מאכלסות את המעבדות, חדרי הלימוד והמחסנים). פתוח בימים ג' – ו' בשעות 9.30 – 17 ובימי שבת ויום א' בשעות 10 – 18. בימי ב' סגור. מיקום: Mitte, Invalidenstrasse 43 . אתר אינטרנט: www.museum.hu-berlin.de תחבורה: רכבת תחתית ((U-Bahn תחנת Zinnowitzerstrasse.
 

טו. הבית ליד עמדת הפיקוח צ'רלי (Haus am Checkpoint Charlie )

 

מוזיאון המנציח את תולדות חלוקת ברלין והחומה שהפרידה בין מזרח העיר למערבה בשנים 1961 – 1989. המוזיאון נמצא ליד הנקודה שבה עמדה עמדת המשטרה הצבאית האמריקנית שפיקחה על העוברים ממערב ברלין למערבה. בין המוצגים: אמצעים שהשתמשו בהם אזרחים גרמנים שנמלטו מהאזור הקומוניסטי או ניסו להימלט, כגון צוללת ננסית וכדור פורח. חשוב בעיקר למי שמתעניין בהיסטוריה של המלחמה הקרה. מחוץ לבניין הוצבו העתק של העמדה האמריקנית המקורית ובובת שוטר צבאי כדי לאפשר לכל הרוצה בכך להצטלם למזכרת. המוזיאון פתוח בכל ימי השבוע בשעות 9 -22. מיקום: Kreuzberg, Friedrichstrasse 43. אתר אינטרנט: www.mauermuseum.com. תחבורה: רכבת תחתית (U-Bahn ) תחנת Kochstrasse)
 
 
 
הצעות מפורטות למסלולי טיולים ואתרים מעניינים בברלין, פוטסדאם, דרזדן ומקומות אחרים במזרח גרמניה, אפשר לקבל באתר www.myberlin.co.il
 
ניתן לפנות אלי, לטלפון 050-6861811  או בדוא"ל: mosherein@yahoo.co . שמי משה ריינפלד, מורה דרך ומדריך טיולים, בעיקר בירושלים וסביבתה, בעל רשיון מורה דרך של משרד התיירות (על שירותי ההדרכה שאני מספק בארץ - ראה אתר www.tourguide.area.co.il).