בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 
    מוזיקה יוונית
    דיסקוגרפיה
    שמות זמרים
    לימוד יוונית
    תרבות יוון
    עתיקות יוון
    מאכלי יוון
    אתרים מומלצים
    חייו של קזנגידיס
    האתר של קזנגידיס
    כריסטוס ניקולופולוס
    אלפטריה ארבניטאקי
    האתר של גולי שופן
    האתר של פרנס
    כלי נגינה מיוון
    פורום היווני זורבה
 

***מוסיקה יוונית***

 המוסיקה היוונית מאופיינת במספר רב של סגנונות ומקצבים, עושר מוסיקאלי זה נובע מההיסטוריה העשירה של יוון ומהיותה בצומת דרכים בין אסיה ואירופה, ספגה השפעות תרבותיות ומוסיקאליות הן ממזרח והן ממערב.

אופייה הפיסי-גיאוגראפי של יוון ,בהיותה מדינת איים רבים בים האגאי והיוני ויבשת מופרדת במייצר ים בשני חלקים עיקריים הפולופונס ואתיקה - חלוקה ליושבי ההר והכפר ויושבי הערים, כל אלו תרמו לאופייה המיוחד של המוסיקה היוונית.
 
שירי הרבטיקו נכתבו בשנות העשרים ועד הארבעים המאוחרות במאה שעברה גם כיום נכתבים שירים .
 
פירוש המושג  "ראבט" הוא במילה טורקית ל"איש שוליים" ומכאן המונח מוסיקת המעמד או שכבת השוליים..."הרבטיקה"

בתקופה בה עישון סמים בבתי מרזח או "בוזוקיות" היה עניין של מה בכך,היה מותר בחוק נכתב ז'אנר שלם על "הכיף" בעישון ,הבריחה ממציאות קשה והווי של מעשנים, ה"טאקה" אותה מאורת סמים בה נפגשו ה"מאנגאס" ויחדיו עישנו נרגילות ריחניות ממולאות סמים  ושם ניגנו ושרו.....
 
לאחר הגירוש של היוונים ילידי טורקיה (סמירני וכל אסיה הקטנה) ב1922 ליוון (האסון-קטסטרופה כפי שהם מכנים זאת).אותם מהגרים בעל כורחם הפכו פליטים במולדתם ההיסטורית ולאזרחים "ממש "בלתי רצויים, שפתם שירתם (הרבטיקה- רבטיקו)- היו זרים בעיני היוונים המקומיים שדחו אותם!!

המגורשים הללו נאלצו לחיות חסרי כל ופיתחו בשכונות בהם חיו חיי לילה, מועדונים ,התקיימו ממכירת סמים ובתי זונות פרחו באזורם.....בתוך כל זה, המשטר ביוון בתקופת מטאקסאס , אסר על עישון סמים בנוסף אסר על השמעת הז'אנר של הרבטיקו משום המוטיבים התורכיים בשירה ובנגינה והרצון להפנות את יוון למערב–לאירופה וכן השמעת שירים המטיפים לעישון ולחיי ה"מנגסים" בשולי החברה!!!


הבוזוקי
הבוזוקי הוא כלי מיתר בעל ארבעה מיתרים המשמש במוזיקה היוונית. הבוזוקי הוא פיתוח מאוחר של הבגלמה, כלי מיתר מונגולי שהובא אל אגן הים התיכון עם מסעות הכיבוש המונגולים בימי הביניים. במזרח התיכון שונה מבנה תיבת התהודה והוספו סריגים. השם בוזוקי שנבחר לכלי גזור מהמילה "בוזוק" שמשמעותה "צוואר" וזאת משום צווארו הארוך והצר של הבוזוקי. נגני בוזוקי הם מהמוזיקאים המוערכים ביותר ביוון ובקהילה היוונית בישראל, והם נמדדים בין השאר במהירות נגינתם. הבוזוקי היווני המסורתי היה עם שלושה זוגות מיתרים ובשנת 1955 החלו ליצר בוזוקי עם ארבעה זוגות מיתרים
.
 

גיטרה
הגיטרה היא כלי מיתר אשר מנגנים עליו באמצעות האצבעות אובאמצעות מפרט. הגיטרה מבוססת על כלים עתיקים יותר כמו העוד או הלאוטה. לגיטרה בד"כ יש 6 מיתרים, למרות שיש וריאציות אחרות בנושא הזה, למשל גיטרה בעלת 12 מיתרים שבה יש את אותם המיתרים, פשוט מכפילים כל אחד מהם, או גיטרה בס שלה רק 4 מיתרים בדרך כלל. הגיטרה מכוונת בצורות שונות למטרות שונות. כאשר הכיוון הסטנדרטי הוא (מהמיתר הנמוך לגבוה) במיתרי הבס מי, לה, רה, ובמיתרי הסולו סול, סי, מי. כיוון זה מאפשר גישה נוחה להרבה צלילים ללא תזוזה רבה של היד: הוא מאפשר אצבוע נוח ופשוט של סולמות מוזיקליים, אקורדים ושיטות אחרות במוזיקה. צוואר הגיטרה הוא חלק מאורך היוצא מגוף הגיטרה. על צוואר הגיטרה ישנם סריגים (מעין קווי מתכת), נגן הגיטרה משנה את גובה הצליל שכל מיתר מפיק בכך שהוא מניח את אצבעותיו על הצוואר בין השריגים. מיתרי הגיטרה מחוברים בצד אחד לראש הצוואר ובצד השני לרכיב הנקרא "גשר" ומורכב על גוף הגיטרה. גוף הגיטרה משמש כתיבת תהודה, והחור העגול שיש באמצע הוא כדי שהצליל יצא אל חלל החדר.
 

אקורדיון
אקורדיון (Accordion) הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה, המנגן בתנועת מפוח, ושואב ופולטאוויר להשמעת צלילים שונים. הוצאת הצליל שלו שונה מזו של העוגב כיוון שבעוגב יש חלילים ובאקורדיון אין. צלילי האקורדיון מופקים מהרעדת לשוניות מתכת .
 
 
 
עוד (כלי נגינה )
עוד הוא כלי מיתר דומה לגיטרה אך יש לו בטן גדולה שנותנת צליל שונה מהגיטרה הצליל שמתאים במיוחד למוסיקה הערבית המיתרים של העוד באים בזוגות כל מיתר הוא כפול.
 
קונטרבס
הקונטרבס הוא כלי קשת. הוא הכלי הגדול במשפחת כלי הקשת לפני הצ'לו(שאורכו כמחצית מאורך הקונטרבס), הוויולה והכינור. מנעד הקונטרבס נמוך בסקסטה משל הצ'לו וארבעת מיתריו מכוונים לצלילים E A D G מהנמוך לגבוה, כמו המיתרים של גיטרת הבס (ישנו מיעוט נדיר של קונטרבסים בעלי 5 מיתרים או הארכה של המיתר הרביעי). הקונטרבס הוא צאצא של הויולונה והיחיד ממשפחתו שנותר בשימוש לאחר שעלתה קרנם של כלי הקשת ממשפחת הכינור. בניגוד לאחיו הקטנים, הוא מכוון בקוורטותולא בקווינטות ובעל כתפיים שמוטות. תכונות אלו הן המגדירות כלי זה כבן למשפחת הויול. הקונטרבס משמש לנגינה בשלל סגנונות: מוזיקה קלאסית, ג'אז, בלוגראס, פולק ועוד. הקונטרבס זוכה לעדנה בשניםהאחרונות כתוצאה מן העניין הגובר והולך בדרכי ביצוע אותנטיות (תקופתיות).
 
כינור
הכינור הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הקשת המקביל לקול הסופראן במקהלה. חבריו למשפחה של הכינור בתזמורת המערבית הם הוויולה, הצ'לו והקונטרה-בס. באנגלית נקרא הכינור (בדרך כלל) Violin כשהוא משמש במוזיקה קלאסית, ו-Fiddle כשהוא משמש בסגנונות אחרים, בדרך כלל מוזיקה אתנית (מוזיקת עם, כמו הקאונטרי האמריקאי, למשל)
 
 
 
חליל
חליל הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה מעץ (למרות שבימינו בונים אותו ממתכת). החליל בנוי כצינור מתכת צר, כשלאורכו ישנם חורים הנסגרים ונפתחים ע"י לחצנים, מצבם של החורים האלה הוא זה הקובע את גובה הצליל שמפיק החליל. כאשר נושפים לחליל לא מצמידים את הפה לפיה, אלא רק את השפה התחתונה, בזה החליל נבדל משאר כלי הנשיפה, בהם מצמידים את שתי השפתיים לפיה. גוון הצליל של החליל הוא מיוחד. צליליו הנמוכים הם רכים וחלשים, צליליו האמצעיים הם נעימים ועדינים, ואילו צליליו הגבוהים חזקים ורמים. בתזמורת בדרך כלל החליל מנגן צלילים גבוהים, מפני שאותם שומעים טוב. החליל משמש בעיקר במוזיקה קלאסית, בג'אז וברוק מתקדם. אולם הוא לא נפוץ בג'אז כמו הסקסופון או החצוצרה. אריק דולפי, חלילן מפורסם בג'אז, נעשה מפורסם הרבה יותר מפני שהוא מנגן בחליל ולא בכלי אחר.
 
 
בגלמה
 
   
 
בוזוקי
 
   
התרבוקה