בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 

   אודות    פורום    גלריה    תפילה    זוכרים את עפרה    צור קשר
    ביוגרפיה
    הסדנא
    סינגלים
    אירוויזיון
    עפרה - הראיון
    שרים עפרה
    הצגות
    סרטים
    הורדות
    רקעים
    היכל התהילה
 
                                                                                                                    
"עוץ לי גוץ לי", המחזה שחיבר אברהם שלונסקי, הולחן על ידי דובי זלצר ובוים לראשונה על ידי יוסי יזרעאלי, היא הצגת הילדים המפורסמת והמצליחה ביותר בתולדות התאטרון הישראלי. כינו אותה "' הדיבוק' של הקאמרי". כפי שהקפידו בהבימה במשך שנים לשוב ולהעלות את הקלאסיקה "הדיבוק" במינימום שינויים מגרסת המקור, כך נהגו בקאמרי עם "עוץ לי גוץ לי". הוא נשאר המחזמר המקורי היחיד שנוצר בעברית במיוחד עבור הקאמרי. מדוע הצלחתו כה הפתיעה? בעיקר בגלל הטקסט המורכב מאת שלונסקי, שבניגוד לשותפיו לעשייה האמין בכל לבו שהקהל הצעיר ייכבש בכוחן של המילים. הוא צדק. הקסם עובד על ילדי ישראל גם ב-2005. מאז הצגת הבכורה לפני 40 שנה ועד היום הועלה המחזה כ-2,000 פעם. 

שלונסקי, מגדולי המשוררים העבריים, התפרסם גם ביצירותיו לילדים. ב"עלילות מיקי מהו"
מ-47' עיברת את דמותו של מיקי מאוס והפך אותה לגיבורת יצירה ליצנית קרקסית משלו, מלאה בשעשועי לשון. ב"אני וטלי בארץ הלמה" מ-57' שב והשתעשע במשחקי מילים. ב"עוץ לי גוץ לי" הוא העביר זאת אל הבמה.

המחזה מבוסס על מעשייה מפורסמת של האחים גרים בשם "רומפלשטילצכן". כמנהג האחים מלקטי האגדות, הסיפור לא היה פרי דמיונם כי אם עיבוד לסיפור גרמני מסוף המאה ה-16 שנפוץ ברחבי אירופה. הם פירסמו את הסיפור לראשונה במהדורה הראשונה של קובץ האגדות שלהם ב-1812. מאז, משום מה, בכל פעם שפירסמו מהדורה חדשה של הקובץ עבר הסיפור שינויים דרסטיים. רק במהדורה של 1857 מופיעה הגרסה הסופית, והיא אכזרית לאין ערוך מהגרסה המקורית,
שלא לומר מבעיתה.

מעשה באישון (או שדון), שבכוחו לבצע מעשה כישוף מדהים: להפוך קש לזהב. מעשה בבת טוחן, שכדי להבטיח את נישואיה למלך צריכה להפוך קש לזהב. האישון מציע את שירותיו לעלמה, אך גם דורש תמורה: עליה למסור לו את הבן שייוולד לה, אלא אם כן תחשוף את שמו הסודי, הלוא הוא רומפלשטילצכן. בסופו של דבר מצליחה בת הטוחן להגיע אל השם הנסתר, וכאשר מגלה האישון שהצליחה להערים עליו הוא נתקף זעם נורא, תוקע את רגלו האחת עמוק בתוך האדמה,
תופס את רגלו השנייה בשתי ידיו וקורע את עצמו לגזרים.
 
 
ב-85' העלה התאטרון העממי של אברהם דשא (פשנל) את "עוץ לי גוץ לי". ההפקה הגרנדיוזית כללה את חברי הגשש החיוור, שייקה בתפקיד הטוחן, פולי כשר הארמון וגברי כמלך עוץ, עפרה חזה כבת הטוחן (תפקיד שיועד במקור לירדנה ארזי), ציפי שביט כחצרונית וחברי הקאסט המקורי אריק לביא, שוב בתפקיד המשרת, ושושיק שני, שבהיפוך תפקידים אולטימטיבי נכנסה לדמותו של האישון. שלמה וישינסקי, שגם ביים, שיחק את אחד השרים.
 
לקוח מתוך אתר nrg: לחצו כאן

תמונות מהמחזמר:
על מנת לראות את התמונות יש ללחוץ עליהם