• מאת saraize

דקים מעצים שונים בגינה

במצב העגום של משק המים בישראל רבים מוותרים על השקיית הדשא ומעדיפים להתקין דק בגינה במקום כל הדשא או במקום חלק ממנו. הדק משדר יוקרה יחד עם חמימות וביתיות. אפשר לשים עליו ריהוט גן מבלי שהוא יזוז. שיקולים לבחירת דק כוללים את מבנה הגינה, תקציב, התחזוקה הנדרשת, עמידות ועוד. להלן חלק מסוגי הדקים הנפוצים לגינה בארץ.

ממה מורכבים דקים?
דק הוא רצפת עץ אותה מרכיבים על תשתית של מחומרים שונים. בישראל נפוץ השימוש בדקים מעצים שוניםכגון: אירוקו, טיק ועוד. העץ של הדקים חייב להיות יבש על מנת למנוע עיוותים בשל האקלים   וחיטוי למניעת חדירת מזיקים. המתקין מורח את המשטח בחומר המונע קרינה אולטרא סגולית.

איך מתבצעת התקנת דקים בגינה?
התקנת דקים צריכה להתבצע על ידי איש מקצוע מיומנים ואמינים. תחילה עליהם לבצע עבודות הכנה של השטח ולבדוק את מערכת הניקוז בגינה למניעת הצטברות של מים תחתיו. אין להתקין  את הדק או התשתית שלו בצורה ישירה על הקרקע כדי שלא יספגו לחות. חיבור קורות העץ נעשה על ידי ברגים או חיבורים סמויים.

מדוע מומלצת התקנת הדקים.
דק משדרג את החצר ומשדר אלגנטיות , מפחית את הצורך בהשקיה, לא מצריך טיפול רב בהשוואה עם הדשא, מעלה את שווי הנכס וממקסם את השטח בחצר לאירוח ושהייה בכל מזג אויר.

 


הדקים השונים כוללים:
דק איפאה
עצי האיפאה הטרופים מונים כמאה סוגים ומקורם במדינות דרום אמריקה. אלו עצים חזקים ביותר המגיעים לגובה של עד 50 מטרים. עצים אלה משמשים ליצירת דלתות, ריהוט ועוד. דק איפאה בגינה מחזיק מעמד עשרים שנה ומעלה. הדק הוא בעל מראה הדור המשדרג כל גינה.צבעו של דק זה הינו חום כהה. לחידוש איפאה ניתן לצבוע אותו בשמן מיוחד לדקים שנועד לעצים קשים פעם בשנה. דק איפאה הוא בעל צפיפות גבוהה והוא עמיד בפני משקלים כבדים, בפני פגיעות ובפני פגעי מזג האוויר.

דק אורן
מקורו של עץ האורן הוא   שבדיה ופינלנד. צבעו של האורן הוא צהבהב ולאחר חיטוי והקצעה הוא הופך לירוק זית. עץ האורן נוח לעבודה ובעל עמידות גבוהה. לכן משתמשים בו לבנייה של דקים, פרגולות, מחסנים לגינה וכו'. את דק האורן יש לצבוע בשמן דקים שנועד לעצים רכים. בנוסף, יש לשמנו שבועיים עד שלושים יום לאחר ההתקנה ולאחר מכן כל שישה עד 12 חודשים.

דק קומרו
עצי קומרו מיובאים מארצות דרום אמריקה והם מיוחדים וחזקים. דק קומרו הוא בגוון חום בהיר עד צהבהב וטקסטורה חלקה. הדק עמיד בפני שמש, טמפרטורות קיצוניות וגשם, פגיעות ומזיקים. דק הקומרו  אינו דורש טיפול מלבד צביעתו כל 12 חודשים. הרכבת דק זה נעשית לרוב עם פרופילים חבויים במקום ברגים.

דק פולידק
פולידק מיוצר על ידי דחיסה של שבבי עץ בטמפרטורה גבוהה. דק זה לא דורש תחזוקה ועמיד הפני פגעי מזג האוויר. דק פולידק עמיד בפני חיידקים וידידותי לסביבה בשל מרכיביו הממוחזרים.
 


הוספת מאמר