עדות מומחה

  • מאת eyalfatran

תמ"א 38 - רוצו לבדוק אם גם אתם יכולים!

תמ"א 38 - רוצו לבדוק אם גם אתם יכולים!
רעידת אדמה בישראל בשנים הקרובות היא תרחיש סביר ואפשרי. הממשלה מודעת לסכנה הזו, ולסכנה הגדולה הנשקפת למבנים בארץ במצב כזה, ולכן פיתחה את תמ"א 38.
חיזוק יסודות מבנים
תוכנית המתאר הארצית 38 היא בראש ובראשונה תוכנית שנועדה לחזק מבנים לקראת מצב אפשרי בהחלט של רעידת אדמה בישראל. עד שנות השמונים לא נאכפו בישראל תקנות לעמידות מבנים נגד רעידות אדמה. יתרה מכך, הרבה מבנים בנויים על עמודים מה שמגביר את סכנת קריסתם. תמ"א 38 למעשה הופכת את חיזוק המבנים להזדמנות עסקית עבור יזמים ומאפשרת לדיירים לחזק את ביתם מבלי להיכנס להוצאות.
תמ"א 38 - דרך הפעולה
העיקרון של התוכנית הוא שיזם פרטי מממן ומבצע את חיזוק המבנה ובתמורה מקבל זכויות בנייה במבנה, לרוב על הגג. הדיירים נהנים ממבנה מחוזק הנדסית והיזם שביצע את התוכנית נהנה מנכס חדש בבעלותו. מימוש תמ"א 38 נעשה לאחר בדיקה הנדסית מדוקדקת של המבנה ושל תכניות החיזוק.
יתרונות נוספים
במסגרת השינויים במבניים שנעשים במסגרת התוכנית ניתן פעמים רבות להוסיף שטח או מרפסות לדירות לשפץ את הלובי, להוסיף מעלית, לעשות שיפוץ חיצוני ועוד. בניין שעבר חיזוק מבנים מעלה את שווי הנכס הן בגלל עמידותו לרעידות אדמה והן בגלל השינויים והשדרוגים האסתטיים שהוזכרו קודם. השינויים האלו אפשריים קודם כל משום שהיזם הופך להיות בעל עניין אישי בנכס. נוסף לכך, הממשלה שמעודדת את החיזוק מאשרת שינויים שכאלו במסגרת ביצוע התוכנית.
תמ"א 38 היא עסקה משתלמת לכל הצדדים. היזם מקבל זכויות בנייה ונכס חדש, הדיירים נהנים ממבנה בטוח לרעידות אדמה, משדרוג ביתם ובעלייה של שווי הנדל"ן והמדינה דואגת לאזרחיה.


הוספת מאמר