• מאת אלשי

מעוניינים לשמור על אורך חיי המחשב?

אז מה נכון?

טכנאי מחשבים מנוסה יומר לכם מה שנכון זה גם וגם.

נתחיל מהעובדה  שבזבוז החשמל הוא לא קריטי במיוחד, מפני שכמות החשמל שהמחשב צורך בעת פעלתו היא זניחה ואף אפשר לצמצם את צריכת החשמל באופן משמעותי על ידיי ניהול נכון של הגדרות צריכת החשמל. (ועל כך אפרט בהמשך).

כל הדלקה וכיבוי מידי של המחשב אינו מזרז את הבלאי הטבעי של החומר ולא פוגע ברכיבים, אך כל הדלקה וכיבוי של המחשב לאחר זמן ממושך פוגע ומקצר את אורך חיי המחשב. לדוגמה כשאתם מכבים את המחשב בלילה ומדליקים אותו ביום , זה נראה שהשארתם את המחשב ללא פעולה לאורך כל הלילה ובכך חסכתם בחשמל ושמרתם על אורך חיי במחשב. אל תטעו, להפך זה כן מזרז את הבלאי הטבעי של החומר ומקצר את אורך החיים של המחשב. באופן טבעי חומר מתבלה מהר יותר כשהוא מתחמם ומתקרר בתדירות גבוהה. לכן התחממות והתקררות הרכיבים מזרזת את בלאי החלקים ומקצרת את אורך החיים של מחשבכם. כשהמחשב נשאר דולק באופן קבוע הטמפרטורה ברכיבים האלקטרונים נשארת קבועה ובכך שומרת על אורך חיי הרכיבים.

עד לפה מדובר על רכיבים אלקטרונים שאינם דינאמיים , אבל מה בנוגע למאווררים והדיסרק קשיח שהם  רכיבים דינאמיים ?

נכון, ככל שהרכיבים הדינאמיים פועלים זמן רב יותר הם נשחקים מהר יותר ואורך חייהם מתקצר באופן משמעותי במיוחד כשמדובר במחשב בעל נפח אחסון - דיסק קשיח וזיכרון וירטואלי נמוך. אז גם לזה יש פתרון לא לדאוג .

לסיכום מומלץ להשאיר את המחשב פועל רוב הזמן ולדאוג לנהל את אופן צריכת החשמל ולדאוג לתחזק את המערכת פיזית אחת לתקופה על ידי שירות של טכנאי מחשבים מקצועי  ועל פי המתואר למטה.

 

דרכי פתרון: טוב , אז מה מומלץ?


1. קודם כל לוודא שמותקן אצלכם זיכרון וירטואלי גבוהה או לפחות סביר. על מערכת הפעלה WINDOWS XP רצוי זיכרון מינימאלי  של 512 (0.5GB) ולא פחות. ב- WINDOWS 7 זיכרון מינימאלי של 2048 (2GB) ולא פחות. עלות מחיר זיכרון בשירות  של ESPC שירותי מחשוב נע בין 80-150 ש"ח. לדאוג שמותקן אצלכם דיסק קשיח בעל נפח איחסון גדול וזה תלו בכמות התוכן שאתם מעלים אליו. בכל אופן מומלץ להשאיר 15% מקום פנוי . מחירו של דיסק קשיח בשירות טכנאי עד לבית הלקוח או העסק נע בין 150-500 שלקים וזה תלוי באופן הטיפול ונפח האיחסון.

2. מומלץ לא לכבות את המחשב, עדיף להשאיר את המחשב דולק כל הזמן אבל להגדיר את אופן צריכת החשמל של המחשב כך שהמחשב נכנס למצב המתנה או שינה כשאתם לא נמצאים לידו. כשהמחשב נכנס למצב המתנה או שינה הרכיבים ואלקטרונים נשארים פעילים ושומרים על טמפרטורה קבוע ובכך לא מעודד את שחיקת הרכיבים האלקטרונים והרכיבים הדינאמיים כמו הדיסק קשיח (שמסתובב פיזית) והמאווררים שמפסיקים לעבוד.

אם וכאשר המחשב מתחיל להגיב באיטיות  יש בעת הצורך לבצע הפעלה מחודשת של מערכת ההפעלה ולהשאירו דולק.

3.  מומלץ לא לכבות את המסך מהכפתור הדלקה והכיבוי. זו רק אשליה שמחשב נכנס למצב המתנה או שינה . זה לא באמת חוסך בחשמל ולא שומר על המסך או על אורך חייו. להפך זה מגביל את יכולתכם לדעת אם המחשב נכנס למצב המתנה או שינה או שהוא ממשיך לעבוד  ובנוסף כל כיבוי והדלקה של המסך המחשב מהכפתור מקצרת את אורך חייו.

4. אחת לחצי שנה  מומלץ לפתוח את המחשב מהדופן השמאלית שלו (לא לפחד - זה תפוס עם 2 ברגים קטנים) לנקות אותו עם פן לשיער, לא לנסות לנקות את המחשב עם שואב אבק,זה לא עוזר. אז לנקות או עם פן לשיער או עם לחץ אויר כמו מפוח או קומפרסור ולסגור בחזרה בעדינות. ניתן גם לקבל שירות תחזוקה על ידי טכנאי מחשבים מקצועי .

5. אחת שנה או שנתיים כאשר המחשב מתחיל להרעיש (ולפעמים  הרעשים הם בלתי נסבלים) יש להחליף את המאווררים , בדרך כלל במחשב סטנדרטי יש 3 מאווררים . מאוורר אחד יושב על המעבד והוא אחד הרכיבים החשובים ביותר במחשב , ועוד מאוורר סטנדרטי ש אחד שנמצא על גוף המארז והשני בתוך ספק הכוח. עלות המאוורים נע בין 30 עד 80 שקלים . המחירים סבירים. רצוי תמיד לשאול את טכנאי המחשבים או מעבדת השירות מה מחיר החלק לפני שמזמינים.

 

6. הגדרת אופן צריכת החשמל של המחשב .

א. המלצה הגדרת אופן צריכת המחשמל ב WINDOWS XP - כשסמן העכבר מונח על שולחן העבודה לוחצים

קליק ימני > מאפיינים > שומר מסך > צריכת חשמל > ושם להדיר ב"הגדרות עבור צריכת החשמל שולחן בבית / במשרד"

1. כיבוי צג : 10 דקות

2. כיבוי דיסקים קשיחים : 20 דקות

3. המערכת בהמתנה : 20 דקות

4. המערכת במצב שינה : 30 דקות

> ללחוץ על אישור > ושוב על אישור.

ב.  המלצה הגדרת אופן צריכת החשמל ב WINDOWS 7 - כשסמן העכבר מונח על שולחן העבודה לוחצים

קליק ימני > לבחור באפשרות האחרונה "התאם אישית" > ללחוץ על  שומר מסך > ללחוץ על שנה הגדרות צריכת חשמל > לבחור את האפשרות השנייה - חסכון בחשמל. > וללחוץ על אישור.

במידה ואתם נתקלים בבעיה בגדרות צריכת החשמל או הגדרות נוספות מומלץ ורצוי להתקשר לכל מעבדת מחשבים ESPC שירותי מחשוב על מנת לקבל שירות  תמיכה אדיב ומקצועי.

בהצלחה.


הוספת מאמר