מחשוב עסקי

  • מאת iitc

בעלי תפקידים טכנולוגיים בארגון

בארגונים רבים, בייחוד בקרב הגדולים שבהם, קיימים מחשבים ושרתים רבים, המחוברים ביניהם ברשתות תקשורת מסועפות, וכל אלו דורשים תחזוקה וניטור שוטף. לצורך העניין מחזיק ארגון כזה בדרך כלל כמה אנשי צוות, שכירים על פי רב אך ייתכן גם פרילנסרים, האמונים כל אחד על תחום מחשוב מסוים.

להלן כמה מהתפקידים היותר נפוצים בארגונים ממוחשבים:

טכנאי מחשבים- מדובר באנשים שלמדו בקורס טכנאי מחשבים , ושלחלקם ייתכן ויש הסמכות גבוהות מטעם חברות כמו מיקרוסופט. הסמכה נפוצה כזו היא MCTIP, שניתן לקבל לאחר סיום קורס MCTIP ועמידה בסדרה של בחינות מטעם מיקרוסופט. טכנאי המחשבים בארגון מבצע שלל פעולות ומטלות, לרבות תחזוקה שוטפת של מחשבים ושרתים, שדרוגי תוכנה וחומרה, הורדה והתקנה של עדכוני גרסאות למחשבים ולשרתים, התקנה של מחשבים אישיים לפי מפרט מוסכם מראש עבור בעלי תפקידים שונים בארגון, ובדרך כלל גם פתרון תקלות ובעיות נפוצות, עבור אנשי הארגון. ישנם טכנאי מחשבים שלמדו בקורס טכנאי PC הכולל ידע מהותי ברשתות תקשורת, ובכך הם עוזרים לתחזק את הרשת הארגונית ולפתור בעיות המתעוררות בה.

מומחה רשתות תקשורת נתונים- כאן מדובר באיש מקצוע הבקי בבניה, תחזוקה ופתרון בעיות של הרשתות הארגוניות. אנשים כאלה למדו בקורסים מתקדמים לרשתות תקשורת נתונים, והם אוחזים בהסמכות מתקדמות מטעם יצרנים כמו סיסקו, ג'וניפר וכד'. הסמכה נפוצה ומוערכת בעולם הארגוני של ימינו היא ה- CCNA של סיסקו, המאפשרת לבוגרי קורס CCNA להשתלב במגוון רחב של מקומות עבודה, שכן לרוב הארגונים כיום יש ציוד מתוצרת סיסקו, והם יעדיפו כמובן להעסיק איש מקצוע המכיר את הציוד שהם עצמם מתפעלים.

איש אבטחת מידע- כאן מדובר על מומחה לאבטחת מידע ברשתות תקשורת, הדואג להקים, לתחזק ולתפעל מנגנוני אבטחת מידע אשר, בין היתר, מונעים חדירה של גורמים עוינים אל מחשבי הארגון. זהו תפקיד קריטי בעידן המודרני, שכן קיימת תחרות רבה בין החברות השונות, ולא אחת ניתן לשמוע על ניסיונות להשיג מידע ממתחרים באמצעים פסולים כמו השתלת סוסים טרויאנים במחשביהם או רוגלות אחרות. ברוב המקרים יהיו לאיש אבטחת המידע הארגוני הסמכות מקצועיות כמו למשל CCSA של חברת צ'ק פוינט, מובילה עולמית בטכנולוגיות אבטחת מידע. ואכן, קורס CCSA נחשב לכרטיס כניסה יוקרתי ומוערך לעולם אבטחת המידע, ויש לו ביקוש נרחב.


הוספת מאמר