• מאת carat3

איך והיכן לקנות טבעות אירוסין עם יהלומים ,טבעות יהלום,תכשיטי יהלומים,- יעוץ חינם

איך קונים טבעת אירוסין

המושג 'קרט', בענף התכשיטים, בשונה מעולם היהלומים ואבני החן, מייצג סולם של דרגות טוהר, בסגסוגות המכילות זהב טהור. סגסוגת היא ערוב של שתי מתכות או יותר. המספר שיופיע על יד המונח קרט, בענף התכשיטים, מתאר את דרגת הטוהר של הזהב בתערובת. את דרגת הטוהר הגבוהה ביותר בסולם הדרגות לזהב טהור מייצג המספר 24, בעוד שדרגת הזהב הנמוכה ביותר מיוצגת על ידי הספרה 9. המילה 'קרט' עצמה, מיוצגת על ידי האות הלטינית K. לשם דוגמא: כאשר אומרים שתכשיט עשויי מזהב K18 הכוונה היא שהתכשיט נוצר מסגסוגת זהב המכילה 18 חלקים מתוך 24 של זהב טהור או במילים אחרות 75% זהב טהור. דרגות הטוהר המקובלות רשמית במדינת ישראל הן: K22, K21,K 18,K 14, K9.
מה הם צבעי הזהב הנפוצים בתעשיית התכשיטים?
באופן מעשי ניתן לייצר סגסוגות זהב במגוון רחב ואקזוטי של צבעים. למרות זאת תעשיית התכשיטים ממשיכה להתמקד בשלושה צבעי יסוד בלבד: צהוב, לבן ואדום. הצבעים השונים מתקבלים עם הוספת מינונים שונים של נחושת, כסף טהור,אבץ וניקל, לזהב הטהור. כדאי לזכור שבתכשיטים אשר נוצרו מסגסוגות של K18 לא ניתן להבחין בצבעי אדום ולבן בשל נוכחות גבוהה של זהב טהור. זאת הסיבה שבדרך כלל מצפים זהב לבן K18 ברודיום.
מה הוא ציפוי רודיום?
הרודיום היא מתכת ממשפחת הפלטינה, בעלת גוון כסוף בהיר. משתמשים ברודיום לציפוי תכשיטי זהב, או אזורים נבחרים בהם. זאת, על מנת לתת גוון כסוף ו/או להדגשת אזורים משובצים. צבעו הכסוף של הרודיום מקנה לתכשיט מראה יוקרתי וזוהר. עם זאת, משום שטכניקת הציפוי ברודיום אינה מאפשרת יצירת שכבת ציפוי עבה ,הוא נוטה להישחק בתוך זמן קצר יחסית, בטבעות וצמידים. במקרה כזה ניתן לפנות לצורף ולבקש לחדש את ציפוי הרודיום.
איך אני יכול לדעת שהתכשיט שקניתי אכן עשוי זהב?
ראשית, תמיד כדאי לרכוש תכשיטים מיצרן או חנות אמינה. ניתן גם לערוך בדיקה בסיסית אצל כל צורף, בעזרת ערכת חומצות בדיקה ואבן בוחן. בדיקה זאת נותנת מענה כללי ביותר, ועל מנת לוודא בוודאות יש לתת את התכשיט לבדיקה במכון. בדיקה בעלת ערך מדעי ניתן לקבל במעבדות של מכון התקנים הישראלי או בחברות לזיקוק מתכות יקרות.
על פי חוקי מכון התקנים הישראלי כל תכשיט המיוצר בישראל חייב לשאת שלוש חותמות נפרדות: סמליל היצרן (לוגו), דרגת הטוהר של הסגסוגת ממנה יוצר התכשיט כלומר הקרט וחותמת מכון התקנים הישראלי -סמליל בצורת נבל דוד.

מדוע תכשיטי פלטינה עולים הרבה יותר מתכשיטי זהב?
ישנן מספר סיבות לעלות הגבוהה של תכשיט פלטינה ביחס לתכשיטי זהב:
א. הפלטינה היא מתכת הנדירה בהרבה מהזהב, ולכן מחירה הגולמי גבוה יותר.
ב. את הפלטינה 'מדללים' רק ב5% נחושת בכדי ליצור תכשיטים, בעוד שאת הזהב מדללים ב-25% ואף יותר מכך.
ג.המשקל הסגולי של פלטינה כבד ב 40% (!) מזה של סגסוגת זהב K14.


הוספת מאמר