• מאת וייב

מערכת בדיקה אופטית מבוססת עיבוד תמונה לזיהוי פגמים בייצור יריעות

מערכת הראיה הממוחשבת (Computer Vision System) עובדת בקצב של עד 6.5 מטר לשניה ומסוגלת לזהות פגמים בגודל מינימאלי של כמילימטר. המערכת מעבירה התראה לבקר שנותן הנחיה למכונת מדבקות, להדביק מדבקה באזור הפגם ובכך להתריע למפעיל על פגם בייצור. במידת הצורך ובהתאם לרגישות המערכת שתוגדר על ידי הלקוח, תוכל המערכת לתת התרעה במספר רמות- החל מהדבקת מדבקה, הפעלת מנגנון התרעה או אף על ידי הפסקת פעילות קו הייצור במקרה ויש פגמים חריגים שחוזרים על עצמם. 
בעיות בקרת איכות נפוצות מאד בקווי ייצור של יריעות מחומרים שונים כגון ניילון, מתכת, נייר, בד, רשתות לחקלאות ועוד. בעיות נפוצות הן היווצרות שיני מסור בעת חיתוך החומר, חדירת מעופפים לתוך תהליך הייצור, שאריות חומר גלם כגון ג'לים, גזירה של מידות לא מדויקות על ידי המכונה, היווצרות בועות אוויר או חורים בחומר ועוד.
מערכת הראיה הממוחשבת שפותחה על ידי וייב טכנולוגיות, מבוססת על טכנולוגיית עיבוד תמונה (
Image Processing) ומסוגלת לתת פתרון לבעיות איכות מסוג זה על ידי זיהוי ומדידה מהירה ומדויקת של כלל הפרמטרים שדורשים בקרה. עוד מסוגלת המערכת לוודא איכות של הדפסה על החומר. כך למשל, במידה ונדרשת הדפסה של איור, כיתוב או לוגו על החומר הרץ, תוכל המערכת להתריע במידה ויש חריגה כלשהי בין המקור להעתק. חריגה יכולה להיות הדפסת תווית לא נכונה, מריחת צבע, או אף הדפסה של תאריך ייצור לא מדויק- את כל הנ"ל יכולה מערכת הראייה הממוחשבת לזהות ולהתריע במידת הצורך.
כיום מורכבת מערכת הזיהוי על פס ייצור קיים של חברת פלסטיקה גדולה בצפון הארץ המייצרת יריעות פלסטיק גמישות בעיקר לתחום המזון. במהלך תהליך הייצור מתבצע תהליך של למינציה בין יריעות פלסטיק בעלי תכונות שונות- וכאן לרוב נוצרים הפגמים המדוברים.
היתרונות לתעשייה ברורים- מעבר לחיסכון של עלויות ההחזרה והפיצוי ללקוחות, מדובר בשיפור איכות המוצר ומוניטין החברות. מדובר בפקטור עליון בחשיבותו, שהרי מעל ל- 90% מתוצרי התעשייה בארץ בתחום מיועדים לייצוא ואיכות התוצר ללקוחות חוץ הנה קריטית בעת בחירת הספק הישראלי.
ייתרון נוסף בפיתוח של וייב טכנולוגיות הוא מחיר המערכות וגמישותן בהתאם לצרכי הלקוחות השונים. וייב טכנולוגיות מספקת מערכת עיבוד תמונה מרשימה ומתקדמת טכנולוגיות במחיר מצחיק ביחס למערכות דומות המשווקות ביורו על ידי יצרנים בחו"ל ועולות עד כ 60% יותר. עוד מספקת וייב שירות 24/7 למערכות הללו, בעוד שספקים בחו"ל גובים תשלום בעבור כל הגעה של הספק לארץ לצורך מתן שירות- בכך מתבדלת וייב טכנולוגיות בשירות המצטיין וביחס גבוה של תועלת אל מול עלות שהיא מספקת ללקוחותיה. עוד פקטור חשוב הוא שלוייב טכנולוגיות יכולות מכאניות גבוהות, על כן מסוגלת החברה ליישם את המערכות בפסי ייצור קיימים של המפעלים, תוך התממשקות מירבית למערכות הייצור והמידע הקיימות אצל לקוחותיה.
מערכת זו מצטרפת למספר פיתוחים מרשימים של חברת וייב טכנולוגיות, המתמחה במתן פתרונות מבוססי עיבוד תמונה וראיית מכונה (
Machine Vision) לתעשייה, בראשה מערכת למיון ירק ותבלינים שהושקה בשנת 2011. החברה מורכבת ממוחות מבריקים יוצאי המעבדות המובילות בטכניון ובאוניברסיטה העברית ומתמחה במתן פתרונות ראיה ממוחשבת מותאמי לקוח במגוון תחומים- חקלאות, פלסטיקה, פרמצבטיקה, מזון ועוד. כיום מבצעת החברה מספר פרויקטים מרשימים בתעשייה, בין השאר לחברות המובילות טבע תעשיות פרמצבטיות, תמה פלסטיק ועוד.


הוספת מאמר