• מאת מעגל-מתופפים

ייחודיותו של תוף הדג'מבה אל מול שאר התופים וכלי ההקשה והנגינה

איל דוידוף

חוויותיי וניסיוני ב 41 שנות פעילות בארץ ובמדינות רבות בעולם הביאו אותי למסקנה שתופי הדג'מבה האפריקאים הם כלי שונה מכל כלי המוזיקה בעולם וגם מכל התופים וכלי ההקשה האחרים.
החיבור שלי עם תוף הדג'מבה הוא ייחודי ושונה, מעולם לא למדתי מוזיקה או תיפוף לפני שהכרתי אותו ולא ידעתי לקרוא תווים, הוא פשוט התחבר לי ישר ללב ולנשמה ולמדתי לתופף עליו ולהתחבר לקצב תוך כדי פתיחת מעגלי מתופפים אינטראקטיביים ברחבי הארץ בשנת 7991.
מלבד שימושיו של תוף הדג'מבה בתרבות ובמסורת המערב אפריקאים השמורים לבעלי תפקידים ספציפיים, הוא כלי נגיש לכל בני האדם בעולם באשר הם ומאפשר סוגים רבים של פעילויות למטרות שונות.
על התוף מנגנים בידיים, הוא מוציא ביט מרכזי עוצמתי ותדרי הבס שלו נמוכים מאוד וחודרים עמוק לכל רקמה בגוף, המיוחד שבו הוא שלא נדרשת כל הכשרה מוזיקאלית מוקדמת כדי לתופף עליו, להתחבר לקצב ולהסתנכרן מוזיקאלית עם עוד אנשים.
לנגינה ברוב כלי הנגינה, אם לא בכולם, נדרשת טכניקה מסוימת ומומחיות מוזיקאלית, תוף הדג'מבה מחבר אותך ישירות לקצב הלב שלך ולנשמתך ובקבוצה של אנשים הוא מחבר לנשמה המשותפת של כולם ולאנרגיה "כללית" שהיא נחלת כל בני האדם.(צריך לתופף קצת כדי להבין את הנאמר כאן).
בנוסף לכך, התוף מאפשר לך להוציא את נשמתך וקצב ליבך דרך הידיים, לנגן ולהתחבר לאחרים. כדאי לשמור על האופציה של התחברות ולימוד תיפוף עצמאי בכדי להפיק את היתרונות המקסימאליים מתודעת "האני האישי והייחודי" ולא שמישהו יכתיב לך את "התורה של המוזיקה", אלא אתה תחקור ותילמד בעצמך ותשאיר אם תרצה את הלימוד לשלב מאוחר יותר כאשר יהיה לך מושג מה אתה רוצה בדיוק .
תוף הדג'מבה הוא תוף מסיבי וכבד עשוי מעץ (גובהו כ-70 ס"מ, קוטרו כ-35 ס"מ ומשקלו 5-10 ק"ג) כך שהוא מאוד פרקטי ליצירת מבנה מעגלי של מעגל מתופפים שבו אנשים יכולים לשבת על התופים ללא חשש שכלים ייעלמו או יישברו.
מניסיוני בכל מעגל מתופפים שפתחנו בעשרות מדינות בעולם יש מספר פרמטרים פיזיקאליים (כלומר גורמים שאינם תלויים במחשבתם ואמונתם של בני האדם) הבאים לידי ביטוי בכל אינטראקציית תיפוף, פרמטרים אלו נבדקו ואומתו מדעית וגם בניסיונות קליניים.
בתוך מעגל מתופפים אפשר למצוא את אחדותם של הפרטים האנושיים/ בני האדם כפועל יוצא של פרמטרים פיזיקאליים.
ראשית בכל מעגל יכולים להשתתף כל בני האדם ללא הבדל דת, גזע, מין, גיל, רמת הכנסה או רמת השכלה. בסשן תיפוף חופשי וזורם, הקצב מסתדר בכל העולם, דומה והוא קשור להסתנכרנות קצבי הלב הממוצע של הנוכחים היושב על הקצב הכללי.
נקודה שניה היא גלי הקול היוצאים מסשן תיפוף ונמדדים בהרץ, בכל מקום בעולם, בסשן תיפוף אוניברסאלי שבו כולם משתפים פעולה באותו "גובה עיניים" ייצאו תבניות של גלי קול דומים מאינטראקציית התיפוף.
פרמטר שלישי הוא גלי המוח, הוכח במחקרים קליניים ובהצמדת אלקטרודות שמוחם של אנשים המתופפים בסשן תיפוף עובר לעבוד על גלי אלפא ושכולם עוברים למצב תודעה משותף, אפשר לראות זאת כגל שעובר בין מוחות המתופפים ומחבר אותם בסנכרון משותף.
הנקודה הרביעית היא האנרגיה המשותפת (במובן של ההרגשה ולאו דווקא לפי ההגדרות והמנוחים למושג "אנרגיה" בפיזיקה). הוכח שברגע שקבוצת אנשים מתופפת וכל אחד מפרטיה האינדיבידואליים מרוכזים בתיפוף, כל האנרגיה הן של הקבוצה והן של היחיד מופנית וממוקדת לשמירת ההרמוניה המוזיקאלית של הסשן.
אני לוקח את הנתונים האלו שלב אחד קדימה וחושב שאחדותם (בפרמטרים פיזיקאליים) של הפרטים האנושיים- בני האדם היא ה"מקבילה הארצית" הפרקטית למושג המופשט, "אחדותו השמימית של אלוהים".


הוספת מאמר