• מאת ozzlevy

ייצור בסין – רווחי המפעלים

סין מסתמכת על תעשייה כבדה ומה שמניע אותה זה הרצון העז ליצור צמיחה. בין השנים 1980 ו-2000 הסתמך ייצור בסין בעיקר על תעשייה קלה על מנת ליצור צמיחה. המעבר מתעשייה קלה לתעשייה כבדה הוביל לתיאבון עצום למשאבים ולאנרגיה, מה שגם יצר כמות עצומה של זיהום אוויר. תעשיית הפלדה, למשל, משתמשת בעד 16% מכל כוח האנרגיה בסין, לעומת 10% שבהם משתמשים כל משקי הבית במדינה יחד, ותעשייה זו יוצרת זיהום אוויר רב.

בסין, מפעלים שקמו במהירות מדהימה וכלים חדשים לשימוש שנוצרו במהירות לא פחות מרשימה – הם שניים מהמרכיבים החשובים בעלייה המהירה של הייצור בסין. על פי חברת הייעוץ HIS Global Insight, סין היוותה 18.6% מהתפוקה הגולמית שיוצרה בעולם בשנת 2009. כאשר הצפי בשנת 2010 היה עליה ל-19.9% מהתפוקה העולמית.

רבים ממפעלי הייצור בסין נמצאים בבעלות קוריאנית או טיוואנית של עובדים סינים לשעבר או של מנהלים במפעלים שלמדו את סודות הניהול במקום עבודתם, מצאו דרך לביצוע שיפורים כלשהם ויישמו אותם במפעל שלהם.

הרווחים שנעשו באמצעות הענפים עתיר העבודה הם לפעמים מדהימים. למשל, משקפי שמש – שמיוצרים בעלות של דולר לכל זוג משקפיים על ידי 300 נשים צעירות שעובדות מעל מכונה זעירה במפעל צפוף בין שלוש קומות שממוקם בדרומה של סין – נמכרים עבור 35$ בארצות הברית כאשר רוב הרווח בא לביטוי בסופו של דבר בארצות הברית.

החלקים העיקריים של המכונות במפעלים הסיניים הם מכונות להזרקה שיוצרות מודלים. בקצה אחד יש משפכים גדולים שבהם מצויים כדורי פלסטיק בגודל של גרגרי אורז. כדורים אלה נמסים ובאמצעות לחץ כבד וחום נלחצים לתוך תבניות של פלדת פחמן ומקבלים את הצורה המבוקשת. הפלסטיק שנוצק הוא חם מאד. לעיתים יש לחתוך חומר חם זה באופן ידני בעזרת כלי חד מאד. מחירן של מכונות חדשות אלה נע בין שלושה מיליון דולר לעשרה מיליארד דולר והן אידיאליות לעבודה מסביב לשעון, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה.

לפעמים מכנים את סין בשם "המפעל של העולם" המונח מתייחס בעיקר לאזור שבן Shenzhen לבין Pearl River Delta, ב-Guangzhou. שם נמצאים כ-30% מהיצוא של סין ו-30% מייצור הנעליים בעולם.

למאמר בנושא ייצור נירוסטה בסין לחץ כאן


הוספת מאמר