• מאת seoart

הנהלת חשבונות – לב ליבו של העסק


ישנם אנשי מקצוע רבים שהארגון תלוי בהם בצורה משמעותית, אך ספק אם תמצאו מחלקה יותר חשובה מאשר מחלקת הנהלת החשבונות.  מחלקה ייחודית זו פועלת בכל חברה ועסק והיא זו אשר אחראית על תיעוד המכירות, ההכנסות, התשלומים וסך כל הרכישות. למעשה, כל המידע הכה חיוני לצרכי המאזן הכלכלי של הארגון תלויי במערך הנהלת חשבונות מקצועי ויעיל.

מעט על המקצוע
הנהלת חשבונות הינה מקצוע שאינו אקדמי אך יחד עם זאת היא מאפשרת מסלול מובטח לקריירה ארוכת טווח בארגונים קטנים עד גדולים ובכל התעשיות (ציבורית, פרטית, הייטק וכו'). תנאי העבודה במחלקות הנהלת החשבונות הינם נוחים שכן מדובר בעבודה משרדית ובעבודת צוות מאתגרת ודינאמית. שפע של מידע זורם למחלקה בכל רגע נתון ומלבד תיעוד הנתונים על המחלקה להיות ערוכה להפיק דוחות בהתאם לדרישות, לדעת לנהל דו-שיח מקצועי עם הבנק ולהיות בקיאים בנושאי המיסוי. הנהלת חשבונות נחלקת ל- 3 "סוגים", שהם הסמכות שונות אשר מצביעות על רמתו של מנהל החשבונות והסיווג המקצועי שלו בעיני משרד התמ"ת. הסמכת הנהלת חשבונות סוג 1 +2 מקנה את האפשרות לעבוד במחלקה הכה מבוקשת בארגונים בעוד סוג 3 מסמיך את העובד להיות מנהל בתחומו עם סמכויות גדולות יותר בשכר גבוה בהרבה.

כלי עזר לביצוע הנהלת חשבונות
הנהלת חשבונות מאז ומתמיד הייתה חלק בלתי נפרד וחשוב ביותר בכל ארגון. הפקת חשבוניות, חישוב מאזנים, קישור למערכת השכר, המע"מ, ריביות, קופה קטנה, סליקת כרטיסי אשראי ועוד כל אלה בעבר היו מתבצעים בצורה ידנית תוך תיעוד כל שלהנ"ל בתיקיות על גבי תיקיות, חומר מודפס ולעיתים רבות אף חומר שנכתב בכתב יד (חשבוניות למשל). הנהלת חשבונות מודרנית כוללת שימוש בתוכנות ייעודיות אשר תומכות במחלקה וקובעות במידה רבה את יעילותה. התוכנות מיועדות לתחומי עיסוק ספציפיים כמו גם מודולים שונים (שכר, מיסים, בנקים, ריביות) אשר מקבלים נתונים בנפרד אך מפיקים דוחות בצורה משותפת באמצעות פקודות בממשק פשוט וידידותי. המעבר לתוכנות הנהלת חשבונות ממוחשבות משפר את הקשר עם הלקוחות והספקים, מאפשר גישה מהירה למאזן ההכנסות וההוצאות בכל עת, פותר בעיות אחסון, מאפשר להפיק שיקים במהירות ע"פ הצורך וחוסך לא מעט זמן ומשאבים בתפעול העסק.


הוספת מאמר