לימודים אקדמאיים

  • מאת victormare

לימודי רפואה באירופה

כאשר מדברים על לימודי רפואה בחו"ל מתייחסים בעיקר ללימודים ביבשת אירופה. זאת בזכות תנאי קבלה נוחים באופן ניכר מאלו שבישראל, תוכניות אקדמיות ברמה גבוהה, תואר המוכר בארץ, וכן בזכות הקרבה הגיאוגרפית לישראל. יתרונות אלו מצטרפים אל לימודים וחיים במדינות מערביות, בחברת סטודנטים מכל העולם הבאים ללמוד רפואה כללית, רוקחות, וטרינריה ורפואת שיניים. על כן, אירופה מהווה אבן שואבת עבור כל מי שרוצה ללמוד את מקצועות הרפואה.

אפשרויות ללימודי רפואה באירופה

באופן כללי לימודי הרפואה באירופה נחלקים לשתי קטגוריות מרכזיות - במדינות המערביות ובמזרחיות. במדינות מערב היבשת עלות הלימודים לרוב נמוכה ומסובסדת, אך הלומדים בהן נדרשים לידיעת השפה המקומית, למעט יוצאים מהכלל כמו איטליה. מאידך, מי שיוצא למזרח אירופה עבור לימודי רפואה בפולין, צכ'יה, ליטא, רומניה, סלובקיה והונגריה, נהנה מלימודים בשפה אנגלית אך נאלץ להתמודד עם שכר לימוד גבוה. יש לציין כי אין הבדל מהותי מבחינת רמת הלימוד בין מדינות מזרח ומערב אירופה, כך שההבחנה הינה ספציפית לגבי רמתו של המוסד בו חפצים ללמוד, אף שבהחלט יש שוני מהותי מבחינת אופן ההוראה בין מזרח למערב אירופה. בכל מקרה, חשוב לוודא כי המוסד מוכר במדינת ישראל לצורך קבלת רישיון עבודה ברפואה.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה עבור לימודי רפואה באירופה משתנים בין המדינות והאוניברסיטאות השונות. עם זאת, במרבית המקרים מדובר בתנאים מקלים בהרבה בהשוואה לארץ, הכוללים לרוב דרישה לתעודת בגרות מלאה, מבחני שפה באנגלית או בשפה המקומית, וכן מבחני ידע בתחומי הביולוגיה, הכימיה והפיסיקה אשר מהווים בסיס לשנות הלימוד הפרה רפואיות הראשונות. כמו כן, במוסדות אקדמיים רבים יש לעבור ראיון אישי כחלק מתנאי הקבלה. מלבד זאת, בכל המוסדות סטודנטים יכולים להירשם לשנת מכינה, המיועדת למי שאינו עומד בתנאי הקבלה, או למועמדים הרוצים להבטיח את הצלחתם בשנות הלימוד הראשונות שנחשבות לקשות במיוחד עם אחוזי נשירה גבוהים יחסית. יש לציין כי לימודי ההכנה מתקיימים בארץ או באוניברסיטה בה מתעתדים ללמוד.


הוספת מאמר