הורים וילדים

  • 20-03-2014
  • מאת soldark

מהי מהפכת הפונדקאות ובמה היא עומדת לשנות?

בחודש דצמבר 2013, הכריזה שרת הבריאות יעל גרמן, על שינוי משמעותי במיוחד בכל מה שנוגע להליכי הפונדקאות בישראל. מבחינה זו, לקחה השרה גרמן את ההמלצות של ועדת מור יוסף, וועדה אשר בחנה בשנת 2012 את הליך הפונדקאות בישראל, וטענה כי יש להרחיבו. עם זאת, גרמן הלכה בכמה מקרים אף מעבר למסקנות של הוועדה, ונראה כי מדובר על שינוי משמעותי של ממש. אם עד היום, הליך הפונדקאות בישראל היה שמור, אך ורק לזוגות הטרוסקסואלים נשואים או ידועים בציבור (אחרת, הם היו צריכים לפנות לתהליכים של פונדקאות בחו"ל שעלותם יקרה, וההליך המשפטי מאחוריהם סבוך) - הרי שלאחר שהתהליך יושלם, אלפי אנשים בישראל, יוכלו ליהנות מחוויית ההורות שנמנעה מהם עד כה.

                                                      

?       נשים ללא בני זוג - עד היום, החוק קבע, כי בכדי להתחיל בתהליך של פונדקאות בארץ, הרי שההורים שיקבלו את התינוק, צריכים להיות שניים - גבר ואישה. המהפכה היא לא רק בכך שאפשר ששני גברים יוכלו לפנות לפונדקאיות, אלא שגם אישה לבדה תוכל לפנות לשירותי הפונדקאות. כך, נשים אלמנות, גרושות ורווקות, יכולות לפנות להליך, ממש כמו נשים נשואות או ידועות בציבור ולהפוך לאימהות, כל עוד הן יעמדו כמובן בתנאים הנדרשים. חשוב לציין, כי השינוי של גרמן, עדיין לא תקף לגברי גברים יחידים שמעוניינים בילד.

?       פונדקאיות שהן כבר אימהות לילד או שניים - עד היום, אישה שרצתה להיות בעצמה פונדקאית, הייתה צריכה להיות אם לשניים או שלושה ילדים. גרמן החליטה לשנות את הקריטריון, ולהפוך לאם לילד אחד או שניים. לא ברור האם מדובר בשינוי חיובי או שלילי, וארגונים התומכים בהליכי פונדקאות מחו, על כך שבמקום לתת עוד אופציה, ולהרחיב את מעגל הפונדקאיות - רק עשו שינוי קוסמטי שלא ברור האם הוא יטיב.

?       פונדקאיות עד גיל 38 - עד היום, הגבלת הגיל המקסימלי על אם פונדקאית היה גיל 36. גרמן הודיעה, כי היא מקבלת את המלצות הוועדה, וכי הגיל יעלה בשנתיים, כך שנשים עד גיל 38 יוכלו לשמש כפונדקאיות.

 

שינוי חיובי במיוחד

למרות הסעיף הבעייתי של מספר הילדים לאם פונדקאית, שלא ברור כיצד הוא ישפיע ספציפית, הרי שסך הכל מדובר על מהלך מבורך במיוחד. המהפכה בתחום הפונדקאות בישראל, תפתח אפשרויות לגברים ונשים רבים לזכות לחוויית הורות נהדרת, בתנאים הגונים במיוחד, עם הליכים פשוטים יותר, ובדרך לחיים מאושרים.


הוספת מאמר