• 16-06-2014
  • מאת נועה_שיין

רשלנות רפואית בלידה- כל המידע שחשוב שתכירו


כל אישה יולדת נכנסת תחת הקטגוריה של מצב רפואי אשר מחייב השגחה רפואית הדוקה. בעוד רוב הלידות מתחילות ומסתיימות ללא בעיות מיוחדות, יהיו תמיד אותם המקרים אשר יצריכו מעט יותר תשומת לב או שיעוררו דילמות רפואיות מסוימות וכאשר מתבצעת טעות, הדבר עשוי להסתיים בתוצאות טרגיות. רשלנות רפואית בלידה אינה נדירה במחוזותינו, כך ובמידה וגם לכם או לתינוקכם נגרם נזק כלשהו במהלך הלידה, מן הראוי לפנות אל הערכאות המשפטיות המתאימות לקבלת הפיצויים הכה חשובים. להלן כל המידע שחשוב שתכירו במקרה הצורך.

מה נכנס תחת ההגדרה "רשלנות רפואית בלידה"?

רשלנות רפואית בלידה מוגדרת כנזק שנגרם לאם או לרך הנולד, אשר אינו היה הכרח המציאות ומקורו מטעות של הרופא המטפל או הצוות הרפואי בכלל. מאחר ומדובר במצב רפואי רגיש, כל עיכוב, אבחון לקוי או ביצוע פעולות מסוימות שלא בצורה הנכונה עשויים כולם להסתיים בתוצאות קשות בין אם ליולדת ובין אם לתינוק. רשלנות רפואית בלידה עשויה להתבטא אצל תינוקות כהופעת שיתוק מוחין ופיגור שכלי בעקבות היעדר אספקת חמצן למוח בזמן הלידה, פציעות גפיים, שברים ודימומים מוחיים. אצל האם היולדת, הרשלנות של הצוות הרפואי עשויה להתבטא גם בזיהומים לאחר לידה, פגיעות בשלפוחית השתן, נזקים לרחם, זיהומים שמקורם מהשלייה, קרעים ועוד.

לידות "מועדות לפורענות"

רוב הלידות מתחילות ומסתיימות בהצלחה, ללא אירועים מיוחדים. אך ישנן לידות אשר מראש מוגדרות כמורכבות ומחייבות תשומת לב מיוחדת כגון לידות מלקחיים וואקום (לידות מכשירניות), ניתוחים קיסריים, לידות של תינוקות בעלי משקל גבוה, לידות של גיל אם מבוגר, פרע כתפיים, לידת עכוז ועוד. כל שיקול דעת מוטעה, החלטות שאינן נכונות, ביצוע פרוצדורות בידי מי שאינו מורשה לכך או אי נוכחות רופא מומחה כל אלו עשויים להסתיים בפגיעות קשות ולהצביע על רשלנות רפואית בלידה.

לאור כל הנאמר לעיל, ברגע שיולדת חושדת כי נגרם נזק לה ו/או לתינוקה אשר אינו היה מחוייב המציאות (למשל, לידת תינוק עם שיתוק מוחין ללא עדויות מוקדמות), יש לפנות אל עו"ד המתמחה במקרי רשלנות רפואית בלידה בהקדם. הפיצויים במקרים אלו גבוהים במיוחד ונועדו לשקף את חומרת הפגיעה והחיים המורכבים לצד בעיות אלו מרגע הלידה והלאה.
הוספת מאמר