• 05-11-2014
  • מאת שיואושר

בוחן תנועה אזרחי

 

היכולת לשחזר את התאונה

בישראל פועלים מומחים מסוגים שונים שכל אחד מהם מציג ידע רב בתחום עיסוק מסוים. לכן, גם כשאנו מדברים על תאונות דרכים עלינו לדעת שיש אנשים שהוכשרו ברמה הנדרשת על מנת להציג את הסיבות לתאונות שונות שנגרמו בכבישי הארץ. כך, איש מקצוע כמו בוחן תנועה אזרחי יכול להגיע למקום שבו התרחשה תאונה קשה ולהציג בתוך פרק זמן מסוים את הסיבות שגרמו לה.

 

הרעיון הוא לנסות ולשחזר את תאונת הדרכים. זאת מאחר וכך עולה התמונה המדויקת של סיבות התאונה. בדיקה קפדנית של השטח בו התרחשה התאונה, חישובים פיסיקליים שונים, בדיקה של הרכבים שהיו מעורבים בתאונה, ועוד התייחסויות לנתונים רלוונטיים יביאו את הבוחן להגשת חוות דעת מסודרת הכוללת את הגורמים לתאונה שהתרחשה.

 

לא רק אנשי המקצוע של המשטרה

חשוב לדעת שעד לפני זמן לא רב היו אלו רק אנשי משטרה שהוכשרו לעבוד כבוחני תנועה. היום המצב הוא שונה כשבעלי נתונים מסוימים יכולים להתקבל למוסד לימודים שיכשיר אותם למתן שירות חשוב זה במדינת ישראל. הסמכה של בוחן תנועה אזרחי מאפשרת לא רק לחבר דו"חות הקשורים לתאונה אלא אף להגיע לבית המשפט כעד מקצועי המשפיע על תוצאות הדיונים.

 

בוחן איכותי שמכיר היטב את חוקי התעבורה, את התקנות הרלוונטיות, את הנהלים שקשורים לענף הרכב, ואת ההנחיות שלמד במהלך הכשרתו, הוא אדם המסוגל להציג תמונה מאוד מדויקת לגבי כמעט כל תאונה. בוחן תנועה אזרחי כזה הוא היום אדם שהוכשר כנדרש ומצטרף אל לא מעט ישראלים שכבר פועלים בתחום לאחר הכשרות ע"י גורמים שונים.

 

פנייה אפשרית בכל רגע

כל אחד מאתנו יכול להיקלע לתאונה כזו או אחרת. גם אם אנו נהגים זהירים מאוד וגם אם תנאי הדרך היו מצוינים, הרי שתאונות מסוימות נגרמות כשלנו אין כל שליטה על המצב. הדבר מדגיש את נחיצותו של בוחן תנועה אזרחי במצבים שבהם יש לחקור לעומק את הסיבות לתאונה בין אם מדובר בהאשמה מסוימת ובין אם מדובר על סיבות אחרות לחקירתה של כל תאונה.

 

ראוי לציין כי הפנייה לבוחן אזרחי יכולה להתבצע גם אם לא מדובר בסמיכות קרובה מאוד לשעת התאונה. איסוף ממצאים מהזירה, בדיקת השטח, חקירה של עדים ועוד פעולות אחרות יכולות להתבצע גם אם לא מדובר בשעות ספורות אחרי התאונה, אלא גם בימים מספר לאחריה, כך שגם פנייה מאוחרת כביכול היא דבר שלא ימנע בדיקה מקצועית.

 

 

 


הוספת מאמר