• 10-02-2015
  • מאת Roymo5

אבטחת איכות – ההבטחה שלך לניהול עסק מצליח

כיצד מתבצעת בקרת איכות?

כאמור, QA הוא מכלול של שיטות שמטרתן לוודא שהשירות איכותי אך כיצד בפועל מתבצעת בקרת איכות? ובכן, יש דבר הנקרא – ניהול מחזור חיים של יישומים שהוא למעשה "שיטת העבודה" הכוללת בתוכה מספר פעולות חשובות המבטיחות בדיקת תוכנה נכונה וברמה גבוהה. התהליך הנ"ל הינו: ראשית כל, תכנון, ניסוי, בדיקה ולמידה והפעלה. כעת נסביר על כל אחד מהם.

הראשון – תכנון: שלב התכנון הוא שלב "היסודות". כלומר, בשלב הזה נאספים כל הנתונים, נבדקות ההשערות השונות ומתגבשות התוכניות הן לפעולה והן לשיפור (במידה ויש צורך בכאלה). בעלי המקצוע בתחום מבינים את המצב הקיים ותוך כדי הבנת צרכיו, ציפיותיו ושימושי הלקוח – התוכנה עוברת שידרוגים ושיפורים. כאמור, בשלב הנ"ל פעמים רבות בעלי המקצוע נדרשים לזהות מהם הבעיות והקשיים בכדי לעקוף אותם.

שלב העשייה: לאחר שבשלב הראשון נלמדו הבעיות והופקו לקחים שונים, בשלב של העשייה יש יישום של בעיות אלו.


בדיקה ולמידה: כאן מתבצעת הבדיקה החשובה ביותר מבחינת אבטחת איכות כיוון שבשלב הנ"ל נבדקת השאלה: האם באמת הוסקו מסקנות, השערות נבדקו ונפתרו. בדרך כלל בשלב של "בדיקה ולמידה" יש מספר סבבים בכדי שהמוצר המוגמר ייצא ברמה הגבוהה ביותר.

שלב הפעולה: זה השלב הסופי – לאחר שבעלי המקצוע העוסקים בתחום אבטחת האיכות אכן ראו שהתוכנה עובדת על הצד הטוב ביותר ומשפרת את תהליך העבודה, זו חוזרת לשיפורים אחרונים טרם היא משווקת לבעלי העסקים.

אבטחת מידע למערכות העסק

אז לאחר שעסקנו בהבטחת איכות של היישום השונים של בית העסק, כעת עלינו להבין שאבטחת מידע הינה חלק בלתי נפרד מכל עסק החושב צעד אחד קדימה ומעוניין לשמר לעצמו את הנתונים החשובים ולהגן על נתוניו מפני בעיות שונות (החל מפריצות וכלה בווירוסים שונים). כאמור, מרכיב מאוד מרכזי של התחום הנ"ל הוא בעיקר הגנה של מאגרי מידע מפני גורמים בלתי מורשים אפילו בתוך החברה עצמה.

הצורך "באבטחת המידע" נוצר כאשר נכנסו אל 'מחשבי הצד השלישי' – עידן בו הגישה אל מחשבים הפכה נפוצה יותר ויותר גם אם בפועל אדם איננו נמצא מול מחשבו במשרד ממנו הוא צריך "לשאוב נתונים". הסיכון התרחב, הבעיות הפכו גדולות יותר ומכאן נבע הצורך הברור מאליו של "אבטחת המידע".

כשמדברים על תחום "אבטחת מידע" מדברים למעשה על מספר מאפיינים אליהם יש להתייחס ולפתור. ראשית כל, חסיונות המידע, משמע, מידע יהיה נגיש לגורמים שהורשו לכך בלבד. 

מעבר לכך, זמינות של המערכת והמידע – רמת הזמינות וכן, רמת המידע של המערכת יהיו זמינים ברמות שונות על ידי הלקוחות של המערכות עצמן.
החלק האחרון מתייחס לאמינות ושלמות המידע – הנתונים לא יוכלו לעבור שינויים על ידי גורמים שלא קיבלו הרשאה לכך וכך למעשה יהיה ניתן לספק הגנה מלאה ואבטחה טובה יותר לנתוני המערכת השונים.

חשוב לציין – אין מערכת מושלמת של אבטחת מידע ולכן חשוב לחפש את המערכת שתענה באופן ספציפי על הדרישות של הלקוח ואף לא פחות חשוב מכך – מערכת שגם בעתיד תצליח לענות על דרישותיו. כיום ניתן למצוא מערכות מתקדמות כמו גם תוכנות לניהול עסקים אשר מאפשרות לשנות פונקציות שונות במערכת על מנת להתאימן, בכל שלב, להתפתחות ודרישות החברה.

המאמר הכתב ע"י חברת InformUp אשר מספקים פתרונות של: אבטחת איכות תוכנה, ניהול מוצר, ניהול פרוייקטים, מערכת לניהול באגים, ניהול באגים וניהול בדיקות.הוספת מאמר