• 17-02-2015
  • מאת dzrihen

מהו ביטוח משכנתא?


משכנתא היא הדבר הזה שכולנו שונאים, התחייבות לתשלומים חודשיים אותם יש לשלם פחות או יותר כל החיים. אבל מה לעשות שעבור רוב האנשים זוהי הדרך היחידה לרכוש דירה והם נאלצים לקחת משכנתא מהבנק. אז את זה כולנו מכירים, אבל מה זה בעצם ביטוח משכנתא ומי בכלל צריך את זה?

 

מי שבעצם צריך ביטוח משכנתא הוא דווקא הבנק המציב לכם דרישה זו, הרי הוא זה שמעניק לכם הלוואה בסכומי עתק והוא רוצה להיות בטוח שהכסף שלו בטוח... בנקים אתם יודעים...  ביטוח המשכנתא הוא למעשי שני סוגים ביטוחים שונים אשר מעניקים לבנק ביטחון – ביטוח חיים וביטוח הנכס.

 

ביטוח חיים – חס וחלילה לא עלינו תרחיש שבו אחד מבני הזוג נפתר, בדרך כלל בתרחיש זה לאלמן או לאלמנה יהיה קושי לעמוד בתשלום המשכנתא או יותר מדויק פשוט בלתי אפשרי לעמוד בתשלום המשכנתא. לכן הבנק רוצה להיות בטוח שבתרחיש כזה הוא עדיין יוכל לקבל את הכסף שלו. לכן הוא דורש מכם לעשות ביטוח חיים, במקרה של מוות של אחד מבני הזוג הבנק יוכל לתבוע מחברת הביטוח את הכסף על מנת לכסות את המשכנתא. מבחינתכם בתרחיש כזה זוהי צרה אחת פחות.

 

ביטוח הנכס – אתם אולי קוראים לזה הבית שלכם אבל מבחינת הבנק זהו הנכס שלו עד אשר תסיימו לשלם לו עליו. אמנם הוא נותן לכם לגור שם אך אתם מצידכם התחייבתם לסדרת תשלומים ארוכת טווח. ומכיוון שהבנק רואה בבית נכס שלו הוא מעוניין לשמור עליו ודורש שתבטחו את הנכס. למשל במקרה של שריפה הבנק רוצה שהבית יהיה מבוטח על מנת שחברת הביטוח תממן את בנייתו מחדש במידת הצורך או את השיפוצים.

 

וזהו הסבר על רגל אחת על מהו ביטוח למשכנתאות. בדרך כלל לאחר קריאת ההסבר אנשים שואלים אותי "תגיד, אז כל הביטוח הזה שאני משלם עליו זה רק בשביל לדאוג לבנק?”. אני מבין שאולי אתם מרגישים כך אבל כנראה שבשביל להבין את ערכו של הביטוח יש לחשוב על מצבי הקיצון שהזכרתי במצב שבו אין ביטוח – פטירה של אחד מבני הזוג או אבדן ערכו של הבית בשרפה. אם למשל הבית יישרף ואין לכם ביטוח אז עדיין אתם חייבים כסף לבנק רק שעכשיו אין לכם איפה לגור. לכן זה לא ממש מדויק לטעון שביטוח משכנתאות הוא אך ורק עבור הבנק. ביטוח מעריכים רק ברגע שצריכים אותו ואני מאחל לכם שלא תצטרכו.

 

הערה חשוב לגבי ביטוח משכנתאות – שימו לב שבבנק בו תיקחו את המשכנתא ינסו להכניס לכם בחוזה את ביטוח המשכנתאות, כלומר ינסו למכור לכם ביטוח משכנתאות. רבים חותמים על זה מכיוון שהם יודעים שהבנק לא יתן להם משכנתא ללא הביטוח אך הבנק לא מסביר לכם שאתם לא חייבים לעשות את ביטוח המשכנתאות אצלם. ניתן תמיד וחשוב לקבל הצעות מחיר אלטרנטיביות לביטוח משכנתאות.

 


הוספת מאמר