הורים וילדים

  • 25-02-2015
  • מאת שיואושר

שקיפות עורפית לא תקינה


 

הרצון להגיע לדיוק גבוה של הבדיקה

בישראל נערכות בדיקות שקיפות עורפית במספרים מרשימים ביותר. מדובר בבדיקה חשובה שיכולה לזהות מומים ובעיות גנטיות בעוברים בשלבי ההתפתחות השונים שלהם בבטן אימם. אך כמו בלא מעט בדיקות מתקדמות אחרות, גם כאן רוצה כל אימא לעתיד לדעת שהבדיקה שעברה הייתה המדויקת ביותר.

 

מומחים בתחום מדווחים, על כך שרמת דיוקה של בדיקת שקיפות עורפית עומדת כיום על 80%. יש כאלו שמסבירים כי חשוב גם לשלב את הבדיקה עם בדיקות דם ביוכימיות כדי להעלות עוד יותר את רמת הדיוק. כך ניתן להגיע אפילו לדיוק של 85% ולהרגיע את מי שעוברת את הבדיקה ויודעת כי מדובר בתהליך אמין ובכזה שעליו אפשר לסמוך אף יותר.

 

התרעה חשובה בפני כל מי שבהיריון

תוצאתה של בדיקה כזו יכולה להיות שקיפות עורפית מוגברת. מי שקיבלה כאלה תוצאות, תקבל גם המלצה לפנייה לייעוץ גנטי. זאת מאחר וייעוץ כזה מאפשר קבלת הכוונה לגבי בדיקות נוספות שיכולות לעמוד על מצבו של העובר ולגבי המשך המעקב. מכאן, ששקיפות עורפית לא תקינה יכולה להיות רק תחילת הדרך, שאולי בסופה יתבררו להריונית עוד פרטים חשובים לגבי העובר שלה.

 

חשוב להבין מהו פירושן של תוצאות לא תקינות בבדיקה כזו. תוצאות כאלה מתריעות בפני ההריונית על אפשרות שהעובר סובל ממומי לב וממומים כרומוזומליים. אם כן, שקיפות עורפית לא תקינה יכולה להציג מקרה שבו אנו מדברים על מום מוכר מאוד בכל הקשור לכרומוזומים של העובר, למשל, תסמונת דאון. אך כאמור, תוצאות לא תקינות אינן קובעות בוודאות מוחלטת הימצאותו של מום זה.

 

מה מציעה הרפואה בתחום זה

עולם הרפואה מציג לנו פתרונות רבים ומגוונים מאוד בלא מעט מצבים בהם אנו נמצאים. נשים רבות כיום יכולות לראות כיצד במדינה מפותחת מבחינה רפואית כמו ישראל, הן זוכות לייעוץ חשוב ביותר, שיכול לעזור להן לאחר קבלת תוצאות המציגות שקיפות עורפית לא תקינה. מדובר באפשרות לעבור מספר בדיקות שיכולות לשפוך אור על המצב ולהציג תוצאות בעלות חשיבות רבה.

 

בדיקות כמו מי שפיר וחלבון עוברי הן בדיקות חשובות שיכולות לעזור לרופא לקבל החלטה מדויקת יותר לגבי מצבו של העובר. שילוב של בדיקות כאלה יחד עם בדיקת שקיפות עורפית הוא, אם כן, מהלך רפואי חכם שאי אפשר להתעלם ממנו. אם הדבר מביא לדיוק באחוזים גבוהים מאוד, הרי שעבור נשים רבות מדובר במהלך שאותו הן תאמצנה בשתי ידיים.

 

 


הוספת מאמר