• 26-02-2015
  • מאת doseo

עבירות צווארון לבן – תאוות בצע

כיום במדינת ישראל אנו שומעים בצורה הולכת וגוברת על פרשיות בקשורות במעילה בכספים – כל פרשיות אלו הינן פרשות עבירות צווארון לבן. אז מה זה בעצם אתם שואלים את עצמכם? פרשיית צווארון לבן היא הינה עבירה פלילית של נטילת כספים בצורה לא חוקית – ישירה או עקיפה מארגון אשר בו האדם עובד. עבריינות צווארון לבן, אינה עוסקת במקרים פעוטים, אשר כוללים מרמה של עשרות עד מאות שקלים, אלא עוסקת במקרים בהם אנשי מעמד ביינוני או גבוהה מבצעים את העברה ומועלים בסכומים של אלפי שקלים ומעלה. סכומים אלו יכולים להזיק קשות לחברה הנמעלת ולרוב מסמנים אות קיין על העבריין המורשע.

הגורמים לתופעה

עד ימינו אנו, בוצעו ומבוצעים מחקרים רבים הקשורים בתופעה, בעיקר בשל רצון החברות להבין את הפרופיל האישיות שלי האנשים העלולים למעול בכספי החברה וכך לא להעסיקם מראש, לפני ביצוע המעשה. כלל מחקרים אלו לא הצליחו למצוא סיבה אחת בודדת לביצוע המעשה, אך הם מפרטים סיבות אשר יכולות להוביל לכך דוגמת תאבות צבע, פשע על רקע אידיאולוגי, אהבת הסיכון שבעבירה ונקמה. משחר ימי ההיסטוריה אנשים בודדים רצו כי יהיה להם יותר מכל דבר מאשר כל השאר, האמינו בדבר שונה ורצו לפגוע בחברה המייצג את הדבר ההפוך לדעתם ואהבו להסתכן. ניתן לראות את מקרים אלו אף בסיפור מרכזי בתנ"ך כסיפור עץ הדעת, בו האדם לא הסתפק רק בידיעה שלו, אלא רצה יותר והיה בו הדחף לבצע את העבירה.

דוגמאות בבית

כפי שכבר ציינו תופעת עבירות צווארון לבן מלווה אותנו משחר ההיסטוריה בגלגוליה השונים וגם בעת הנוכחית אנו רואים את תופעה זו פושה בכלל חלקי החברה. דוגמא מרכזית הינה מקרה המעילה בבנק למסחר אשר בוצעה על ידי אתי אלון. אתי תפקדה בדרגתה הגבוהה ביותר כסגנית למנהל ההשקעות בבנק למסחר והיה ברשותה גישה לחשבונות של כלל לקוחות הבנק. אחיה אשר היה מכור להימורים דרש את עזרתה ולאחר שלא יכלה לספק את עזרה זו בעצמה החלה למעול בכספי לקוחות ומוטטה את הבנק בו עבדה.הוספת מאמר