• 19-03-2015
  • מאת liorv12

עורך דין דיני עבודה - כך תשמרו על זכויותיכם

עורך דין דיני עבודה הוא בעל מקצוע המייצג עובדים ומעסיקים בהליכים משפטיים שונים בבתי הדין לעבודה ברחבי הארץ. דיני עבודה הוא אחד מהתחומים הדינאמיים ביותר במערכת המשפט, וכדי לנהל את ההליכים המשפטיים מול הערכאות השונות יש צורך בידע מקצועי וניסיון מקיף. ניקח לדוגמא מקרה בו עובד מתלונן על איחור בקבלת שכרו או אי קבלת פיצויי פיטורין. לעיתים המעסיק מרע במכוון את תנאיו של העובד כדי לגרום להתפטרותו ובכך לחסוך תשלום פיצויי פיטורין. מובן מאליו שלאדם הפרטי קשה למצוא את הסעיף בחוק העבודה שמבטיח את זכויותיו במקרה כזה. רק עו"ד מומחה בדיני עבודה יוכל לבחון במסגרת אלו חוקים ניתן ליישב את הסכסוך או המחלוקת.

תפקידו של עורך דיו דיני עבודה

כאמור, עו"ד לדיני עבודה מייצג את העובד או המעסיק במטרה לשמור על זכויותיו. עורך דין דיני עבודה מכיר את הנושאים הרבים הכלולים במסגרת יחסי עובד מעביד, לדוגמא: הסכמי עבודה, פיצויים, זכויות סוציאליות, סכסוכי עבודה, סיום יחסי עובד- מעביד ועוד רבים אחרים, ולכן הוא יכול לטפל בתביעות או בסכסוכים שונים המתעוררים בין הצדדים.

להלן כמה דוגמאות לתפקידיו של עו"ד לדיני עבודה:

·         1. ייצוג עובדים בתביעות לשכר עבודה

·         2. ייצוג עובדות שפוטרו במהלך הריון או עקב טיפולי פוריות

·         3. הגשת צווים למניעת פיטורי עובד

·         4. הגשת בקשה לפירוק חברה בבית המשפט

·         5. הגשת תביעות פרילנסרים/עצמאיים לצורך החלת יחסי עובד- מעביד

·         6. ניהול משפטי שוטף ועריכת חוזים והסכמי עבודה

·         7. יישוב סכסוכים בדיני עבודה

·         8. ניהול הליכים משפטיים מול ביטוח לאומי: תאונות עבודה, הגשת ערעורים ועוד.

דיני עבודה הם מהמורכבים שבדיני המשפט, ולכן לא רצוי לטפל בהם בכוחות עצמכם. הצעד הנבון ביותר במקרה של סכסוך או הפרת זכויות בעבודה הוא לפנות לייעוץ משפטי מקצועי.

מתי יהיה צורך לפנות לייעוץ משפטי?

חשוב להדגיש שלא כל מקרה של פגיעה מצד המעסיק מצריך פניה לייעוץ מקצועי של עו"ד לדיני עבודה. אם למשל המעביד לא שילם לכם סכום זניח או אחר לשלם לכם ביום אחד, אין טעם לתבוע אותו ולהוציא ממון רב על טיפול משפטי. במידה ויש חשש שהפגיעה בזכויותיכם היא משמעותית יותר, כגון: אם פוטרתם שלא בצדק או חוויתם השפלה או ביזיון במקום העבודה, ייתכן ויהיה שווה להיעזר בעו"ד מקצועי. בכל אופן, לפני שתשקלו פנייה לייעוץ משפטי, חשבו על המקרה בו נתקלתם בקור רוח ובדקו האם העילה לתביעה היא מוצדקת. 


הוספת מאמר