• 23-03-2015
  • מאת grapholit12

מה כדאי ללמוד בימינו

מה כדאי ללמוד בימינו?

חושבים לפתוח בית דפוס? חולמים לעבוד בדואר? במאמר הבא ננסה להבין איזה מקצועות עומדים להיעלם מהמפה ומה כדאי ללמוד כדי לשמור על קריירה מתגמלת

לא מעט שינויים עוברים על ענף התעסוקה בשנים האחרונות וחלקם צפויים להגיע לשיא כבר בעתיד הקרוב. 

השאלה האמיתית היא לא כיצד שינויים אלו ישפיעו עלינו, אלא איך כדאי להיערך לקראתם. אחת הסוגיות הבוערות היא לדוגמא מה עדיף ללמוד על מנת להשתלב בתחומים הרלוונטיים. אם בעבר היינו בטוחים במקצועות מסוימים ובחרנו תחומי לימוד לפי השערות מסורתיות, הרי שכעת הפרדיגמה משתנה והיא דורשת חישוב מסלול מחדש.

אלו המקצועות שצפויים ללוות אותנו בשנים הקרובות:

א. מכוני גמילה מטכנולוגיה – תופעות הלוואי של התמכרות לטכנולוגיה עדיין לא נחשפו במלואן. יחד עם זאת, אין ספק לגבי הצורך במכוני גמילה. מי שילמד כיום את התחום ויידע איך לשלב היבטים מעשיים עם טכנולוגיים ימצא עבודה שתענה על הדרישות שלו.

ב. כלכלה סביבתית – הקשר בין שמירה על איכות הסביבה לבין כלכלה צפוי להגיע לשיאו בעוד מספר שנים. חברות, ארגונים, ממשלות ואנשים פרטיים מחפשים אחר גורמים מקצועיים שיכולים ללוות אותם בתהליך השינוי האקולוגי. כלכלה סביבתית היא המקום הנכון להיות בו בעתיד ולכן כדאי ללמוד את התחום כבר מהיום.

ג. סיעוד בגיל השלישי – יש מקצועות שהיום נחשבים פחות זוהרים אך בעתיד צפויים לתפוס נתח גדול מענף התעסוקה, כמו למשל סיעוד. בעולם המערבי יש עלייה הדרגתית בתוחלת החיים והתוצאה היא דרישה אמיתית לאנשי סיעוד. אפשר ללמוד היום סיעוד וכך ללוות אנשים מבוגרים כדי לתרום לחברה וגם להשיג תגמול נפשי ופיננסי.

בית דפוס כדוגמא למקצועות נעלמים

מלבד האמור לעיל, יש מקצועות הנעלמים מהמפה וגם אותם כדאי להכיר

ההתקדמות וההתפתחות הטכנולוגית למשל גרמו לדילול אדיר במספרם של בתי דפוס. מה שהיה בעבר חלק בלתי נפרד מענפי התעשייה, המסחר והמשק הפך לזן נכחד. בתי הדפוס חווים קשיים ובשנים האחרונות הם מגבשים אסטרטגיות חדשות להתמודד עם המצב. הם מתמחים בפרויקטים גדולים ומורכבים, מוותרים על הפקות דפוס קטנות ומחדדים את ההתמחות שלהם בגרפיקה, שיווק ופרסום.

יש עוד כמה מקצועות שלא ישרדו את השנים הקרובות לפי כל המחקרים האחרונים הנעשים בתחום:

·         דוורים

·         חוטבי עצים

·         דיילים

·         מפעילי מקדחות עמוד

·         רואי חשבון ובוחני מס

·         כתבים ועיתונאים

·         קוראי מונים

·         חקלאים

·         סוכני נסיעות

בשורה התחתונה, עובד דפוס או חוטב עצים שרוצה לשמור על גובה המשכורת שלו גם בעוד מספר שנים חייב להיערך מהיום לשינויים הצפויים במשק. עליו להיחשף לתחומי עניין חדשים, לנסות להביא לידי ביטוי ערך מוסף ולחפש כל הזמן אחר אפיקים אטרקטיביים. בצורה כזו ניתן יהיה ליהנות מהאפשרויות שמביאה איתה הטכנולוגיה ולא רק לספוג את ההשפעות השליליות. 


הוספת מאמר