• 31-03-2015
  • מאת sharonkal80

מחפש רואה חשבון במרכז?

מקור השם "רואה חשבון" בעברית הוא מסוף המאה ה-19. עם זאת השם שהוצע בוועד הלשון היה רואה חשבונות או מבקר חשבונות. השם "רואה חשבון" התקבל בסוף בגלל שהוא נקבע במילון של האקדמיה ללשון העברית למונחי חשבונאות, זאת בתחילת שנות ה-60. המילה רואה נגזרה כנראה ממילים בינלאומיות אחרות בתוך המנוח שמשמעותן מבקר ומפקח ופירושן הוא לראות. רבים מאיתנו לא חושבים על משמעות השם בדרכנו למצוא איש מקצוע בתחום, אך בשלב זה או אחר רובנו מחפשים ובמיוחד רואה חשבון במרכז.

מה תפקיד רואה חשבון

רואה חשבון במרכז ובכל הארץ אמון על המקצוע ראיית חשבון ועיסוקו הוא לבצע ביקורות על הדוחות הכספיים של חברות ולתת חוות דעת עליהם. רואה חשבון מוסמך במרכז הוא רואה חשבון העובד במרכז הארץ ולו ידע רב והשכלה רלוונטית בתחום החשבונאות, בתחום המימון והמיסים וכן בתחום ביקורת חשבונות. קיימים הרבה רואי חשבון העובדים כחשבים והעובדים כמנהלי כספים, אך תפקידים אלה אינם דורשים רשיון לראיית חשבון.

רשיון לראיית חשבון בישראל

רואה חשבונות במרכז פועל לפי חוק רואי החשבון משנת 1955. חוק זה של משרד המשפטים נתן את התוקף להקמת מועצת רואי החשבון בישראל, הנותנת את הרשיון לעסוק במקצוע זה. על מנת לעסוק בכך נדרשים הרוצים זאת לעבור מבחנים ולעמוד בתנאים נוספים. התנאים הנוספים כוללים לימודי תואר ראשון בחשבונאות במוסדות המוכרים להשכלה גבוהה בישראל. הם לומדים תחומי ידע בכלכלה, במשפטים, במנהל עסקים ועוד. למעשה קיימים 15 מבחנים אותם רואה חשבון במרכז לדוגמא צריך לעבור בטרם התחלת עבודה.

המבחנים נכתבים כמובן על ידי מועצת רואי החשבון ובמידה ועוברים את כולם מקבלים רשיון רואה חשבון. קיימים שני מבחנים בשנה, במועד תקופת האביב ובתקופת הסתיו. בבחינות הסמכה אלה קיימים ארבעה שלבים- ביניים חלק א', ביניים חלק ב', סופיות חלק א', סופיות חלק ב'. שלבים אלה נוגעים במבוא לחשבונאות, תמחיר וחשבונאות ניהולית, סטטיסטיקה, מימון, תמחיר וחשבונאות ניהולית מתקדמת, דיני מיסים, משפט עסקי, דיני תאגידים ומסחר, בעיות ביקורת מיוחדות, ביקורת חשבונות, חשבונאות פיננסית ועוד.

רואה חשבונות באזור המרכז לדוגמא יכול לבקש פטור מבחינות הביניים בשלבים אלה וגם מבחינות סופיות חלק א' במידה ולמד תואר ראשון בחשבונאות במוסד אקדמי מוכר להשכלה גבוהה.הוספת מאמר