קידום אתרים

  • 11-05-2015
  • מאת dzrihen

שיקום מבנים – מה צריך לדעת מבחינה אדריכלית?


שיקום מבנים הוא תהליך שנעשה במבנים ישנים, אשר עומדים בסכנת קריסה, והוא תהליך חשוב במיוחד. הנה כל מה שרציתם לדעת על שיקום מבנים.

 אדריכלות

למה צריך שיקום מבנים?

 

אנשים אשר חיים במבנים ישנים, חייבים לתת את הדעת על הנושא של שיקום מבנים. כל בניין חדש נבנה בצורה מקצועית וחזקה, על מנת לאפשר למבנה לעמוד במשך שנים רבות, ולהחזיק בתוכו דיירים רבים ומשקל רב מאד.

כל בניין חדש נבנה כבניין חזק ויציב, אולם עם השנים, כל מבנה מתבלה, נשחק ונהרס. יש לכך סיבות רבות – בלאי טבעי, פגיעות חיצוניות כמו נזקי מזג אוויר, פגיעות ישירות בתוצאה מפיצוצים, ירי וכדומה, ועוד. במרבית המקרים, הבלאי של הבניין מתחיל כבלאי שולי ופשוט – כמו התקלפות של הסיד מקירות הבניין, היווצרות סדקים דקים, וכדומה. אך ככל שעובר הזמן, הבלאי הטבעי הקל הזה מעמיק, וגורר אחריו נזקים שרק הולכים ומחמירים, עד לבלאי של הבטון ממנו בנויים יסודות הבניין, כמו גם של מוטות הזיון שבתוך הבטון הזה. כאשר נוצר בלאי מסוג זה, המבנה עומד, בעצם, בסכנת קריסה, ולכן יש לבצע בו במהירות רבה ככל האפשר פעולות של שיקום מבנים. מומלץ, כמובן, לבצע שיקום עוד בטרם מגיעים למצב חמור כזה, על מנת למנוע סכנת קריסה.

 

איך מבצעים שיקום מבנים?

 

החלק המרכזי של שיקום מבנים, במרבית המקרים, הוא שיקום של הבטון ושל מוטות הזיון שבתוכו. שיקום מבנים נעשה על ידי קבלנים מקצועיים אשר עוסקים בתחום הזה של שיקום מבנים, על מנת שהעבודה תתבצע בצורה המקצועית ביותר, וכדי לוודא שהבניין יוצא מכלל סכנת קריסה. את השיקום עורכים בכמה שלבים. כמו כן, שיקום מבנים היא הזדמנות נהדרת לבצע שינויים, גם שינויים אדריכליים במבנה ולשפר אותו. בשלב הראשון מקפים ומשייפים את השכבות החיצוניות של חלקי הבניין הבלויים, כמו הצבע, הטיח, הסיד ועוד. כאשר מגיעים אל הבטון עצמו, קודחים בתוכו על מנת להגיע למוטות הזיון שבתוכו. בשלב הזה משייפים היטב את המוטות, ומורחים עליהם חומרים מונעי קורוזיה, על מנת לחזק אותם ולהשיב להם את היציבות שלהם. בשלב הבא, סותמים את החורים שנקדחו בבטון, ומבצעים אשפרה לחיזוק הבטון. לאחר שהבטון מחוזק היטב, ניתן טייח מחדש, לסייד ולצבוע, וגם לחפות באבן במקרה הצורך.


הוספת מאמר