קידום אתרים

  • 08-06-2015
  • מאת amitodf

ספסלים במרחב הציבורי

במאמר זה אני רוצה לעמוד על ההבדלים בספסלי רחוב ודרך הבחירה של מעצבים של ספסלים הפזורים ברחבי הארץ בגנים ומרחבים ציבוריים.

קיימים בישראל ההרבה גנים ומרכזים ציבוריים אשר בין היתר ישנם ספסלים שבהם אנשים יכולים לעצור, לעשות הפסקה מהדרך שלהם ,להתרווח ,ולהמשיך בדכם .
ספסלים אלו אמורים לתת מענה לציבור בעמידות גבוהה לתנאי מזג אויר הקשים של מדינת ישראל ,נוחות לאלה שיושבים ,והכי חשוב בטיחות במהלך הישיבה ,כלומר על הספסל להיות בטיחותי כדי למנוע מפגעים ביושבים כאלה או אחרים שיגררו את הרשות המקומית או העירייה לתביעות משפטיות עקב פציעה של תושב שנפגע ממפגע בטיחותי בספסל במהלך הישיבה.
אחריות גדולה יש לרשות או לעירייה בנושא זה משום שישנם הרבה גנים הפזורים ברחבי העיר וכולם צריכים תחזוקה שותפת,תיקונים ושיפוצים של ספסלים ומערכות ישיבה ,מה שמקשה על העירייה או המועצה לבצע אם בזמן תגובה מהיר למפגע בטיחותי והן בגלל אי ידיעה על מפגע בטיחותי כזה או אחר בספסל מסויים בגן ציבורי מסויים. 
על הרשות גם לבחור ספסלים או מערכות ישיבה שיתאימו לאופי ללתנאים של הגן הציבורי ,שיהיו מחומרים מתאימים כמו עץ מתכת או בטון אדריכלי ,הכל ביחס לצורכי הגן בין אם הספסלים חשופים לשמש באופן קבוע ,אז לא מומלץ ספסלים מפח לדוגמא ,משום שהשמש הלוהטת מחממת אותם והם מגיעים לטמפרטורה גבוהה שקשה לשבת עליהם ,ולכן אופן בחירת החומרים חשובה מאוד בהקשר לתנאי הגן .
הערייה או הרשות צריכה לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הגורמים למפגעים של ספסלים בגנים בכדי למנוע אי נעימות עם תושבים וזו בעיה שהם מתמודדים איתה מדי יום ,מה שגובה מהעירייה או המועצה מחיר גבוהה ביחס למשאבים שמושקעים בנושא ,ויש לתת את הדעת ולשפר עניין זה של בחירת ריהוט רחוב בגנים ציבוריים ברחבי העיר ,מה גם שבחירת החומרים צריכה להיות נכונה,והכי חשוב לתת לתושבים הרגשה של בטחון במרחב הציבורי ,לתת לתושבים להבין שהרשות או העירייה שומרת עליהם בשטחי הרשות ודואגת לבטחונם האישי שלהם ושל בני משפחתם.
זה אחד הנושאים מן הרבים שמתמודדת העירייה או הרשות בכל ימות השנה וזה עניין שדרוש פתרון יצירתי שיתן מענה לכל צורכי התושבים השוהים במרחבים הציבוריים העירונים.

        


הוספת מאמר