• 28-07-2015
  • מאת sharonkal80

לא ידעתם על סימון כבישים

ישנם הרבה מקצועות ותפקידים שמהווים חידה לאלו שמביטים מבחוץ. הרבה מאוד מקצועות ועבודות נראות כפשוטות למדי למתבונן מן הצד, אך כאשר נכנסים לעובי הקורה מגלים ברוב המקרים את העומק ואת הידע והמיומנות הנדרשים בכדי לבצע את העבודה בצורה נכונה ומלאה.

סימון כבישים היא אחת מן העבודות הללו, אשר רובנו איננו מכירים. כולנו נתקלנו בשלב זה או אחר בסמן כבישים בעת מילוי תפקידו, כאשר הוא דוחף מולו מכונה, משפריץ צבע מצינור, או נוהג ברכב המשאיר מאחורי פסים וסימונים על הכביש, אך כמה מאיתנו מכירים את ההכשרה, הידע והמיומנות הנדרשים לצורך ביצוע נכון ומדויק של עבודה זו?

סימון כבישים – למען הבטיחות של כולנו

הכביש הוא מקום מסוכן, ומערכת הסימונים על הכביש היא מערכת אותות וסימנים שרוב הנהגים לוקחים כמובן מאליו. אנו מזהים קו הפרדה רצוף, ויודעים בלי לחשוב פעמיים כי אסור עלינו לחצות אותו. אנו מזהים קו מקווקו, והגוף כבר יודע כי מותר לו להטות את ההגה במקרה הצורך, ולהחליף נתיב או לעקוף.

הבטיחות של כולנו על הכבישים בעולם תלויה בסימון הכבישים בסימנים הנכונים והמדויקים, וטעות בסימון יכולה להיות גורם לתאונות דרכים.

החומרים הנבחרים לביצוע סימון וצביעות כבישים נדרשים בתקנים מחמירים, בכדי שיוכלו לעמוד בתנאי מזג האוויר המשתנים. הצבעים שבשימוש בישראל נדרשים לעמוד בתקנים אחרים מאלו שבמדינות הסובלות משלגים עזים, וההתאמה של הצבע לכביש ולאזור הגיאוגרפי היא רק חלק קטן מהידע הנדרש לסמן מקצועי של כבישים.

סימונים שונים על הכביש

מעבר לסימונים אותם הזכרנו, קו הפרדה רציף או מקווקו, הרי שישנם עוד הרבה מאוד סימנים הנצבעים על כבישי הארץ והעולם, הכוללים סטנדרטים בינלאומיים. מדובר בשפה שלמה השגורה בפי הנהגים בעולם כולו, והשימוש בה חייב להיות שוטף.

פסים צהובים לשוליים הם דוגמא לסימון זה, אך גם סימנים כמו מעבר חצייה ומקומות חניה לנכים הם חלק מאותם הסימנים שאנו מזהים בלי לחשוב פעמיים.

עוד מאותם הסימנים שנדרשים בסימון כבישים מקצועי הם:

במפרים, סימוני חנייה ייעודיים, איסור חניה, נתיבי תחבורה ציבורית, הודעות לציבור הנהגים על תנאי השטח בכביש זה, ועוד סימונים רבים בכבישי הארץ והעולם.הוספת מאמר