• 28-07-2015
  • מאת sharonkal80

מחירי שמן זית – בהתאם לעונה?

עונת המסיק היא חגיגה עולמית, ומדינות רבות בכל העולם, הנמצאות באקלים המאפשר גידול עצי זית, חוגגות את המסיק כחג גדול וייחודי.

הביקוש לשמן האיכותי מוביל גם לשמחה לאומית וחגיגה, וגם לסימן שאלה בכל שנה בקשר למחיר. מחירי שמן הזית נשארים דומים למי שלא עוקב, אך מי שעינו חדה יזהה כי הם משתנים מדי שנה ומדי עונה, וזאת בהתאם למספר קריטריונים, שהעיקרי בהם הוא כמובן – ההיצע.

בעוד שהביקוש לשמן הזית הולך וגדל, ההיצע לא תמיד מדביק את הפער, שכן לא ניתן לחזות במדויק את כמות הזיתים ואת כמות השמן שיופקו מהם בכל שנה.

מחירי שמן הזית – תלוי בעצים עצמם!

בעוד שבנשירים רבים ניתן לחזות באופן די מדויק את כמות הסחורה, וכל עוד המטע לא נפל קורבן לקרה או לחרקים ופגעים שונים, הכמות די דומה לתחזית. עצי הזית לעומת זאת הינם עצים עתיקים בעלי אישיות, הבוחרים להפיק כמות זיתים שונה ועושר מסוים של שמן האצור בכל זית וזית בצורה שנדמה כי היא רנדומאלית, ועוד לא הצלחנו לרדת לחקר התופעה.

בשנים בהן העצים בוחרים לתת לנו כמות גדולה של זיתים האוצרים בתוכם כמות גדולה של שמן, הרי שכמות השמן המופקת תהיה גדולה במיוחד, וכמות השמן שתגיע לשוק תעלה. מחירי שמן הזית יגיבו בהתאם, ובעוד שבשנים שחונות תוכלו לזהות עלייה מרשימה במחירים, שמן זית הנמכר בשנים ברוכות יהיה זמין הרבה יותר.

שמן זית בעלות נמוכה

כיום ניתן למצוא ברשתות שיווק רבות מחירים מפתיעים לשמן הזית. מחירים אלו גורמים לרבים להרים גבה, ואחרים מפרשים זאת כמחדל בו הציבור משלם הרבה על מוצר שבעצם ניתן כיום לשלם עליו הרבה פחות.

שלא כמו בשירותים שונים, כשמדובר במוצר למאכל, ובייחוד בשמן הזית, המחיר משקף באופן ישיר את האיכות. הכנת שמן זית מחומם תפיק הרבה יותר שמן מכל זית וזית, אך איכותו תרד, כך שניתן למכור אותו במחירים נגישים יותר, אך לא מדובר באותו המוצר.

שמן זית איכותי יופק בכבישה קרה, יציע חומציות נמוכה, ויעלה בהתאם, וזאת בהדהוד לנדיבות העצים באותה השנה.הוספת מאמר