חינוך מיוחד

  • 11-08-2015
  • מאת makombateva

טיפול באמצעות כלבים למה זה חשוב שכל ילד יעבור טיפול כזה

למה חשוב שכל ילד יעבור טיפול באמצעות כלבים?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, טיפול באמצעות כלבים לא מיועד רק לבעלי מוגבלויות או ילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי. יש שורה ארוכה של סיבות המסבירות מדוע חשוב שכל ילד יעבור טיפול מן הסוג הזה:

א. דימוי עצמי – ילדים שעוברים טיפול באמצעות בעלי חיים מקבלים הזדמנות משמעותית לשפר ולהעלות את הדימוי העצמי שלהם. גם ילדים עם דימוי עצמי תקין יכולים לשאוב השראה ולפתח ביטחון בטווח הקצר והארוך.

ב. מסגרת ומחויבות – הטיפול מכניס את בני הנוער והילדים למסגרת ומחויבות. הוא מותאם לצרכים הרגשיים שלהם ועולה בקנה אחד עם ההעדפות האישיות. המסגרת והמחויבות נובעים מהצורך להבריש את בעלי החיים, להאכילם ולהוציא אותם לטיולים. ילדים שנמצאים במסגרת וחווים מחויבות יכולים לאחר מכן להשתמש בכלים הללו גם בתור אנשים בוגרים ומעורבים.

ג. סבלנות וסובלנות – מחקרים מוכיחים שטיפול באמצעות בעלי חיים מפחית אלימות מילולית ופיזית. הטיפול מפתח סבלנות וסובלנות, הוא מתאים לילדים בטווח גילאים רחב והוא יכול גם לעזור למבוגרים הזקוקים לתמיכה רגשית.

ד. התמדה – מסגרת הטיפול מחייבת את הילדים לשמור על התמדה ועל סובלנות. הם לוקחים חלק בתהליך שאת תוצאותיו ניתן לראות רק לאחר זמן מה, לכן ההתמדה היא חלק בלתי נפרד מרשימת היתרונות.

ה. זכויות בעלי חיים – מפגש יומי או שבועי עם בעלי חיים מאפשר לילדים להבין את הזכויות שלהם. חשוב שכל ילד יעבור את הטיפול כדי לראות מגוף ראשון כיצד מתנהגים בעלי חיים, מה גורם להם הנאה ואיך מטפלים בהם על הצד הטוב ביותר.

טיפול באמצעות בעלי חיים

טיפול כהזדמנות להקניית ידע מקצועי                                        

ידע מקצועי בנושא כלבנות מאפשר לילדים להיות מעורבים בקהילה ולקחת חלק פעיל במסגרות שונות. למרות שהטיפול מתמקד בהיבטים רגשיים של היחסים בין המטופל, המטפל ובעל החיים, הוא מלווה בהקניית ידע מקצועי ברמה גבוהה. הידע המקצועי מלווה את הילד מהשלבים הראשונים של הטיפול ומפתח אצלו מיומנות של עזרה לסביבה ולזולת.

לסיכום, הורים צריכים לשקול לחיוב טיפול באמצעות כלבים לכל הילדים. הטיפול זוכה להצלחה ויש לו ערך מוסף לגילאים שונים.


הוספת מאמר