• 24-08-2015
  • מאת samsh13980

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הצלחה בהפיכת תאי גזע לעצמות וסחו

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הצלחה בהפיכת תאי גזע לעצמות וסחוס.

תאי גזע שמסוגלים להתחדשות של עצם וסחוס זוהו במח עצם של עכברים. תאי הגזע המכונים (OCR), התגלו על ידי מעקב חלבון מתבטא בתאים. שימוש בסמן זה, החוקרים מצאו כי תאי OCR עצמיים לחדש וליצור תאי עצם וסחוס מפתח, כוללים נבט תאי עצב וכונדרוציטים.

לגילוי השלכות על תיקון עצם פגועה ועשוי לספק את הבסיס לטיפולים חדשניים לשברי דלקת מפרקים ניוונית, אוסטאופורוזיס ועוד, אומרים המדענים.

מיקי שחם מדגיש, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים /רגנרטיבית.  מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.

דווח על ידי מיקי שחם כי החוקרים גם הראו כי כאשר תאי גזע OCR הושתלו באתר שבר, תרמו לתיקון העצם.

"עכשיו אנחנו מנסים להבין אם אנחנו יכולים לשכנע את התאים האלה להתחדש לאחר פציעה בשבר בעכבר, תאים אלה יגיעו ליצור עצם וסחוס ולתקן את השבר . השאלה היא, זה יכול לקרות גם בבני אדם", אומרת פרופ' סידהרתא מוקהרג'י לרפואה ב CUMC והמחברת הבכירה של המחקר.

החוקרים מאמינים כי תאי גזע OCR יימצאו ברקמת עצם אנושית, יש לעכברים ובני אדם ביולוגיית עצם דומה. מחקר נוסף יכול לספק הבנה טובה יותר של איך למנוע ולטפל בשברי אוסטאופורוזיס, דלקת מפרקים ניוונית, או עצם.

"הממצאים שלנו מעלים את האפשרות שאפשר לפתח תרופות או טיפולים אחרים כדי לעורר את הייצור של תאי גזע OCR ולשפר את היכולת של הגוף לתקן פציעת עצם - תהליך שיורד באופן משמעותי בגיל המבוגר", אומר פרופ' טימותי ג ואנג וד"ר ח זילברברג לרפואה ב- CUMC, שיזם מחקר זה. בעבר, ד"ר וואנג מצא תאי גזע מקבילים במעיים וציין כי זה היה גם בשפע בעצמות.

"תאים אלה הם פעילים במיוחד בהתפתחות, אבל הם גם גדלים במספר בבגרות לאחר פציעת עצם", אומר פרופ' ג'רארד קרסנטי, ראש המחלקה לגנטיקה וחבר בצוות המחקר.

מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הקוראים בחידושים ותגליות תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש האיברים /רפואה רגנרטיבית.

המחקר הראה גם כי OCRs מבוגרים נבדלים מתאי גזע מזנכימאליים (MSCs), שמשחקים תפקיד במהלך ההתפתחות והבגרות. חוקרים הניחו ש- MSCs היה מקורו של כל עצם, סחוס ושומן, אך מחקרים שנעשה לאחרונה הראו כי תאים אלה אינם מייצרים עצם וסחוס צעירים. המחקר מצביע על כך שתאי גזע OCR בעצם ממלאים פונקציה זו, וכי שניהם תורמים לתחזוקה ותיקון עצמות במבוגרים.

החוקרים חושדים כי גם תאי OCR עשויים לשחק תפקיד בסרטן ברקמות רכות.

מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (האחד ב- 33% והשני ב- 81%), שיכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה התחדשותית / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


הוספת מאמר