• 20-10-2015
  • מאת rimonclinicc

טיפול פסיכולוגי לילדים

לא מעט ילדים סובלים ממצוקות רגשיות שונות הפוגעות בתפקוד שלהם ומונעות מהם למצות את כל הפוטנציאל הגלום בהם. מצוקות אלו יכולת לפגוע בדימוי העצמי של הילד, באופן שבו הוא רואה את עצמו בהשוואה לאחרים ובבטחון העצמי שלו. בעיות פסיכולוגיות אינן נעלמות עם הגיל ואף מחמירות ככל שהילד מתבגר. לא מעט מבוגרים הסובלים מקשיים רגשיים היו יכולים להימנע מהחמרת המצב אם היו מאובחנים ומטופלים כשהיו ילדים. למעשה, המנעות מטיפול אופייני למבוגרים רבים ומהווה חלק מהבעיה. פנייה לאיש מקצוע מתאים יכולה לסייע להתגבר על הקושי ולעזור ולפתח את הקישורים הרבים הטמונים בו.


למי פונים על מנת לטפל בבעיה?

איש המקצוע המוסמך ביותר לטפל בבעיות מסוג זה הוא פסיכולוג קליני שעבר מסלול התמחות ארוך שנים והתמקצע בעבודה עם ילדים. עבודה עם ילדים מצריכה מפסיכולוג שימוש בכלים שונים מאשר אלו המשמשים לעבודה עם מבוגר. עולמו ותפיסתו של ילד שונים מאוד מאלו של המבוגרים ואיש מקצוע מתאים ידע מהי הדרך הטובה ביותר לגשת לטיפול. לטיב הקשר הנוצר בין המטפל לילד יש השפעה גדולה על הצלחת הטיפול ולהיענות אליו. מסיבה זו מומלץ לפנות לאיש מקצוע אתו הילד מרגיש בנוח ומשתף אתו פעולה.
בנוסף לפסיכולוג ישנם אנשי מקצוע נוספים המטפלים במצוקות רגשיות: עובדים סוציאלים, פסיכיאטרים ומטפלים בהבעה ויצירה. 

באילו מצוקות מטפל הפסיכולוג?

פסיכולוג קליני מטפל בכל מצב הגורם לחוסר נוחות, קושי, מצוקה, תפיסה שגויה של העצמי ובטחון ירוד בקרב ילדים. בין הבעיות הנפוצות אפשר למצוא חרדות, בעיות חברתיות, בעיות לימודיות ודיכאון. 

כיצד מתבצע טיפול פסיכולוגי בילדים?

מאחר וצרכי הילד שונים מאלו של המבוגר, הטיפול יהיה שונה ממה שנהוג בקרב אנשים בוגרים. הטיפול נעשה תוך כדי שימוש באמצעים השלכתיים שונים כגון משחק, ספר, סיפור, יצירה, תנועה ועוד. הכלים בהם יבחר הפסיכולוג להשתמש ישתנו ממטפל למטפל ומילד לילד. לכל אחד יש צרכים שונים וייחודיים ופסיכולוג טוב יקח זאת בחשבון בעת תכנון הטיפול. למוטיבציה של הילד ולרצון לשינוי יש השפעה מכרעת על הצלחת הטיפול. הוספת מאמר