• 25-10-2015
  • מאת droxit2

הבחירה בריפוי בעיסוק לילדים עם הפרעות בויסות החושי

הבחירה בריפוי בעיסוק לילדים עם הפרעות בויסות החושי

הפרעות בויסות החושי הן משפחה של הפרעות בתפישה החושית של העולם, המשבשות את אופן החוויה של העולם על-ידי הילד. ההפרעות נחלקות באופן כללי לשתיים - הפרעות מסוג גריית יתר והפרעות מסוג תת-גרייה. כיום מוערך כי 10% - 15% מהילדים סובלים מהפרעה בעיבוד החושי. התסמינים מגוונים מאוד ומשתנים, החל מרגישות יתר או רגישות חסר לגירויים תחושתיים (למשל על העור), דרך הפרעות מוטוריות על בסיס סנסורי (תחושתי), וכלה בעיבוד שגוי של המידע שהילד "אוסף" מהחושים שלו. 

הילדים הסובלים מהפרעות בויסות החושי עלולים לגלות קשיים במגוון תחומים ואפיקים בחייהם, ממש מהבוקר ועד הערב. קושי בהתלבשות וחוויה לא נעימה של הבגדים על הגוף, קושי באכילה ומעבר לאכילת מוצקים (אצל תינוקות), קושי להתמודד עם לכלוך, קושי להתמודד עם רעשים שונים, כמו רעשים של שעון או רעשי הילדים בכיתה, קושי להתנהג בעדינות ולכבד את המרחב האישי של ילדים ומבוגרים, ועוד ועוד. 

זה אולי ניראה כמו ADHD - אבל זה ממש לא ADHD

הפרעות בויסות החושי הינן הפרעות שרק לאחרונה "גילינו" עד כמה הן נפוצות. בעבר, היה קל "לקטלג" ילד בעל תסמינים של ADHD פשוט כסובל מהפרעות של קשב וריכוז, מבלי לשאול את עצמינו - מה קורה עם המידע המגיע אליו מהחושים? מהראייה, השמיעה, המגע, הריח, הטעם? האם אלו מוסרים לו מידע אמיתי?

מבלי לשאול שאלות מהותיות אלה, ילדים רבים מאובחנים בצורה שגויה וכתוצאה מכך מקבלים טיפול שאינו מתאים לשורש הבעיה שלהם. גם אם הוא מאפשר להם לגשר על הקשיים שלהם, הוא לא מאפשר להם להתמודד איתם.

ריפוי בעיסוק לילדים הסובלים מהפרעות בויסות החושי

ריפוי בעיסוק לילדים מאפשר לבעלי הפרעות בויסות החושי להתוודע אל קווי האופי הייחודיים להם, ולהתמודד איתם מבלי ליצור תלות, למשל, בתרופות. תהליך הריפוי בעיסוק לילדים מבוסס על מספר מודלים תוך התייחסות למרכיבי התפקוד ותרגול המיומנויות שבהן מתגלעים קשיים, תוך ליווי מובנה בתהליך הריפוי בעיסוק לילדים על מנת לאפשר להם לבנות מחדש את דרך העיבוד וההבנה של המסרים המגיעים מן החושים ולהגיב אליהם באופן מתאים יותר.

ריפוי בעיסוק לילדים - מה בדיוק עושים במהלך הטיפול?

ישנם מודלים שונים לטיפול בהפרעות ויסות חושי בריפוי בעיסוק לילדים. הגישה הפסיכו-חינוכית שמה דגש על הבנת הקושי ותרגול התנהגות מפצה, הגישה התפקודית היא גישה מעשית המאמנת להשגת תוצאות במטלות ידועות מראש, הגישה הרמדיאלית מאפשרת סביבה שמטרתה ייעול איסוף המידע מהחושים ושיפור היכולת לווסת מידע זה באופן מודע. 

בדרך כלל תהליך ריפוי בעיסוק לילדים כולל התמודדות ממוננת והתנסות מפוקחת עם נושאים רלוונטיים כמו גירוי החושים השונים. בין השאר, ייערך מפגש עם חומרים שונים, הפעלת שרירים סטטיים, שמירה וכבוד לגבולות הילד ויכולותיו והפעלה מעוררת שיפור בתפישת העולם.

במרבית ההליכים של ריפוי בעיסוק לילדים יקבלו ההורים "שיעורי בית" להמשך הטיפול בבית. מעורבות ההורים בתהליך, שיתוף פעולה ותמיכה בילד חשובים לאין ערוך בתהליך הטיפולי ופעמים רבות יהוו את הגורם המכריע להצלחת הטיפול.


נכתב ע"י עומר גלעדי בעבור חברת Droxit ומרחב אישי - מרכז רב תחומי לטיפול בילד ובמשפחההוספת מאמר