• 23-11-2015
  • מאת master123456

מה אפשר לעשות עם מנופים?

מנופים

ציוד מכני הנדסי המיועד להרמת גופים כבדים יכול לשמש לטובת שורה ארוכה של עבודות ומשימות. במאמר הבא נציג את אופן העבודה של הציוד ונסביר כיצד בוחרים אותו לפרויקטים השונים

מנופים נקראים בעברית "עגורנים" והוא משמשים כציוד מכני הנדסי המיועד להרמת גופים כבדים. יחד עם זאת, ההתקדמות הטכנולוגית של השנים האחרונות גרמה לעלייה בכמות העגורנים המשולבים בפרויקטים השונים. עגורן הוא חלק בלתי נפרד מאתרי בנייה של בניינים ורבי קומות, הוא מסייע להעלאת ציוד בנייה וחומרי גלם והוא מאפשר גם פתרונות שינוע, הובלה והרמה.

עגורן מגדלי הוא הנפוץ ביותר ובו יש מפרט הכולל מספר חלקים. הבסיס מייצג את היסודות עליהם מורכב העגורן, המגדל או הצריח מחברים את הבסיס למנוף ויחידת ההנפה היא למעשה זרוע שמורכב משתי זרועות המחוברות לציר מסתובב. הסיפון הוא התורן הניצב מעל הציר ותפקידו להחזיק את הזרועות באמצעות כבלים חזקים.

ההבדלים בין המנופים

מי שרוצה לדעת מה אפשר לעשות עם מנופים צריך להכיר את ההבדלים בין סוגי עגורנים. הנה לדוגמא כמה עגורנים בולטים והתכונות שלהם:

א. עגורן מגדלי - זו קטגוריה שכוללת עגורן טלסקופי ועגורן חוליות. עגורן טלסקופי הוא עגורן בנייה שבו ניתן להגביה את המגדל על ידי הרמת השלד הפנימי. הגובה שאליו יכול להגיע עגורן טלסקופי מוגבל, אך היתרון הוא פירוק והרכבה מהירים. עגורן חוליות נבנה בצורה מודולארית, אפשר להגביה אותו על ידי הוספת חוליות לצריח וניתן באופן תיאורטי להגיע לכל גובה רצוי. החיסרון הוא פירוק והרכבה שנמשכים מספר ימים לפחות.

ב. עגורן נייד - אלו מנופים שנפוצים בעבודות הובלה, שינוע ולוגיסטיקה. העגורן בקטגוריה הזו מותקן על גבי משאית וניתן לנייד אותו בקלות ממקום למקום. העגורן הוא יחסית נמוך וקטן, אך ההתקנה על גבי המשאית מקלה על השימוש בו לצרכי הרמה לגובה.

ג. עגורן שער ועגורן של נמל - שני העגורנים הללו נפוצים בנמלים. עגורן שער מורכב משני עמודים וביניהם מחברת קורה אופקית עליה יכול לנוע וו עם גלגלת, בעוד עגורן של נמל נועד להעמיס ולפרוק מטען מספינות.

ד. עגורן גשר - במפעלים, מחסנים ואולמות ייצור משתמשים בעגורן גשר כדי להשיג את הפונקציונאליות של מנופים מתקדמים ובטוחים. עגורן גשר מורכב משתי מסילות וביניהן קורה אופקית. על הקורה האופקית אפשר להניע וו או צבת עם גלגלת הרמה. העגורן מכסה שטח גדול והוא נוח לתפעול גם במקומות עבודה צפופים.

באופן עקרוני, כושר הנשיאה של מנופים תלוי בחוזק החומרים, בבסיס, בכושר נשיאת הזרוע הארוכה ובכמות משקל הנגד שבזרוע הקצרה. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני הרכבת עגרונים ולהגדיר מראש את אופי השימוש בהם. כך מנצלים את התכונות שלהם בצורה נכונה ומבלי לסכן את העובדים והסביבה.


הוספת מאמר