• 25-11-2015
  • מאת zivdogfarm

האם אילוף יכול לפתור חרדת נטישה אצל כלבים מאומצים?

אילוף יכול לפתור שורה ארוכה של בעיות התנהגות ובין היתר הוא יעיל גם בהתמודדות עם חרדת נטישה. בעיה מן הסוג הזה מזוהה בעיקר אצל כלבים מאומצים. חרדת נטישה נובעת מסביבה עוינת שבה גדלים הכלבים המאומצים, או לחילופין מהעובדה שהם לא מצליחים לפתח קשרי להקה יציבים. כלבים זקוקים ליציבות ולגבולות מוגדרים על מנת להקפיד על התנהגות נאותה. בעזרת אילוף ניתן להביא את הכלבים למצב הרצוי, תוך התגברות על בעיות שונות ומאפיינים של חרדת נטישה.

יש כמה דרכים לפתור חרדת נטישה אצל כלבים מאומצים בעזרת תהליך אילוף יעיל:

א. חינוך גורים - כלבים שמגיעים לאילוף בגיל צעיר יכולים לעבור תהליך של חינוך גורים. זהו תהליך שנחשב פשוט יותר בהשוואה לאילוף כלבים בוגרים. חינוך גורים הוא סוג של אילוף בסיסי ובו מאמנים את בעלי החיים כדי להרגיל אותם לחברת בני אדם. חינוך גורים מונע חרדת נטישה על ידי לימוד הכלב לציות להוראות ומילוי מספר משימות.

ב. טיפול בבעיות התנהגות - רוב הכלבים המאומצים מגיעים לאילוף כדי לטפל בבעיות התנהגות. חרדת נטישה היא אמנם לא בעיית התנהגות קשה, אך היא בהחלט עלולה לגרום עוגמת נפש עבור הבעלים. חרדת נטישה מלווה לעיתים קרובות בהשתוללות של הכלב כאשר הבעלים יוצא, בעשיית צרכים בבית ובהתנהגות עוינת כלפי זרים. הטיפול בבעיות התנהגות משלב בין אילוף ואימון פיזי לבין תרופות פסיכוטרופיות או רפואה משלימה.

ג. אילוף למטרות מקצועיות - חרדת נטישה קיימת גם אצל כלבים מאומצים שמשמשים למטרות מקצועיות. על מנת להתגבר על חרדה כזו יש להתמקד באילוף עם מאפיינים שונים. האילוף הוא בעיקר ליחידות מיוחדות של הצבא, לפרסום וקולנוע, לעבודות ריח, לציד או לנחיית עיוורים. יחד עם זאת, אילוף למטרות מקצועיות הוא לא פחות מסובך ומורכב מאילוף לצרכי ביות והתגברות על בעיות התנהגות.

כיצד בוחרים מאלף מקצועי?

התנאי היחיד לאילוף כלבים לצורך התגברות על בעיות התנהגות וחרדת נטישה הוא בחירת מאלף מקצועי. רק מאלף מנוסה, שמכיר את התחום ויודע מה מאפיין בעיות התנהגות של כלבים יכול להתגבר על חרדת נטישה. את המאלף כדאי לבחור לפי המלצות של לקוחות קודמים, איזורי מתן שירות, זמינות וכמובן ניסיון. רצוי ליצור קשר עם המאלף ולהתרשם ממנו ברמה האישית לפני שמעבירים לו את המושכות.

יש לזכור שאילוף הוא תהליך חשוב בחינוך הכלב המאומץ. בעזרת אילוף כלבים ניתן להרגיל את הכלב לחיות בקרבת בני אדם משפחה, תוך כדי פתרון בעיות התנהגות מהסוג של חרדת נטישה. 


הוספת מאמר