• 29-11-2015
  • מאת kidumyashir

זיפות מונע רטיבות

זיפות הגג היא טכניקה ידועה וותיקה מאוד המשמשת לאיטום הבית, ובעיקר הגג, בכדי להשיג בידוד מושלם מפגעי מזג האוויר. הדבר חשוב במיוחד לקראת החורף, בכדי שלא תיווצר דליפה של מים שתביא לריקבון ועובש. הזפת היא למעשה נוזל צמיגי שצבעו נע בין חום בהיר לשחור והיא מופקת מחומרים אורגניים. לרוב היא תוצר לוואי של תעשיית הפחם אך ניתן להשיגה גם מנפט או עץ. אתם ודאי מכירים את הזפת כמקושרת לאספלט ממנו עשויים הכבישים אך העובדה המעניינת הקשורה לחומר הזה היא שהוא מתווסף גם לאוכל, ולא סתם לאוכל, אלא בעיקר למאכלים מתוקים וקינוחים. תזקיק העץ הזה מתווסף לדברי מתיקה שונים, בעיקר בצפון אירופה, והוא משמש גם להפקת צבעי מאכל. תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם מפנקים את עצמכם בנשנושים צבעוניים... כמובן שמדובר בחומרים המופקים ממקורות שונים – המתוק הוא זה שמופק מהעץ ואילו  האספלט נמצא באופן טבעי בנפט גולמי.

מה עושה איש המקצוע עם חומר המתיקה?

קבלן איטום מקצועי העוסק בזיפות אינו מכין מהחומר ממתקים כמובן, אבל הוא כן דואג שהזפת תיכנס היטב לכל החריצים הקטנים. אלו שאינם שמים לב לכך מביאים למצב של חלחול מי הגשמים פנימה, מה שמביא בסופו של דבר לעובש וריקבון, וזה דבר שכמובן נרצה להימנע ממנו. המילה "זפת" היא תרגום למעשה של המילה "פיטש" שמשמעותה חומר נוזלי שהצמיגות שלו כל כך גבוהה, עד שהוא נראה כמוצק בעין. חומרים אלה לא יעמדו במכה חזקה וישברו אבל מסוגלים להתקיים זמן רב כנוזלים. הזפת שמשה לסלילת הכבישים הראשונים, ועם הזמן גילה האדם שהיא חומר מושלם לאיטום ובידוד. כיום היא משמשת לא רק לאיטום של גגות ומבנים אלא מעבר לכך – לאיטום של כלי שיט כמו ספינות וסירות, שבאים במגע עם מים באופן יומיומי.

אמינות הזפת – תו תקן מהאוניברסיטה

בשנת 1927 התקיים ניסוי באוניברסיטת קווינסלנד שבאוסטרליה, על ידי פרופ' תומאס פרנל, שבדק את המוצקות של הזפת. הניסוי גילה כי צמיגיות הזפת גדולה פי מאה מיליארד מצמיגות המים. הצפיפות הגדולה שלה מאפשרת את הבידוד האיכותי. חברת ארגמן איטום מציעה ללקוח בידוד ואיטום בשיטת הזיפות באופן המקצועי ביותר. לאנשי החברה מעל עשר שנות ניסיון בתחום, ומקצועיותם אינה משאירה אף לא חריץ אחד ללא איטום בזפת. כמו כן מציעה החברה איטום בטכניקות נוספות, כמו יריעות ביטומניות או בטקל – בטון בעל משקל נמוך. לקבלת הצעת מחיר זולה – התקשרו לחברת ארגמן איטום.


הוספת מאמר