• 20-12-2015
  • מאת master123456

שברי מאמץ


מהם בדיוק שברי המאמץ, כיצד הם מרגישים ומה גורם להיווצרותם של שברים אלה?

שברי מאמץ הם שברים ייחודיים ושונים מהשברים שאנחנו מכירים היטב בעולם האורתופדי. השברים המוכרים והמובהקים הם אלה בהם עצם נשברת שבר של ממש בשל פגיעה או טראומה, הם קלים מאוד לאיתור, כואבים מאוד באופן חד והטיפול בהם הוא בדרך כלל גיבוס אם כי ישנן גם אפשרויות של ניתוחים. מנגד, שברי המאמץ הם שברים שמופיעים בעקבות מאמץ ממושך ועקבי של עצם מסוימת, בדרך כלל של עצמות השוקה והמסרק ברגליים שלנו, שנושאות משקל רב ומבצעות מאמץ רב, בעיקר בפעילות גופנית קבועה. ואכן, שברי המאמץ הם פציעות נפוצות במיוחד עבור ספורטאים ועבור חיילים לוחמים, והביטוי שלהם הוא בדרך כלל בכאב משמעותי בתחילת הפעילות הגופנית ובסופה, כאשר בין לבין ישנו כאב בינוני במהלך הפעילות עצמה (לרוב). הגורמים להיווצרותם של שברי המאמץ, כפי שהסברנו, הם על פי רוב מאמץ עקבי ומשמעותי על העצם, בעיקר אם העצם לא מורגלת בהיקף המאמצים המוגבר הזה – עודף משקל מסוים, תזונה לא מאוזנת שאין בה מספיק סידן וויטמין די, ושרירים לא חזקים מספיק מסביב לעצם מעצימים את הסיכוי להיווצרותם של שברי המאמץ.

כיצד ניתן לטפל בשברי המאמץ, מה ניתן לעשות בכדי להקל על הכאב ובכדי למנוע אותם?

· אבחון – כמו בכל סוג אחר של בעיה רפואית, השלב הראשון של טיפול בשברי מאמץ צריך להיות אבחון שלהם. בהקשר זה חשוב להבין כי הזיהוי של שברים מסוג זה הוא מסובך בהרבה מזיהוי של שברים מובהקים, ולא ניתן לראות שבר מאמץ בבדיקת רנטגן רגילה. למעשה, הדרך היחידה לראות את שברי המאמץ, שמופיעים בצורה של סדקים דקים ומפותלים, ורידים של ממש בעצמות שלנו, היא באמצעות בדיקת MRI משולבת עם מיפוי עצמות רדיואקטיבי. במקרים רבים, הזיהוי של שברי המאמץ יתבצע לאחר בדיקת כאב פשוטה וראיון עם רופא, שיודע לזהות את החבלה השטחית ואת הכאבים המאפיינים שברים מסוג זה.

· איך מטפלים בשבר מאמץ? הטיפול בשבר מאמץ כולל, בדרך כלל, מנוחה. לרוב, גם שברי מאמץ חמורים יחסית יחלימו עם מנוחה של לכל היותר 6-8 שבועות, וחלק משברי המאמץ יחלימו תוך זמן קצר יותר. במקרים החמורים ביותר ההחלמה יכולה להגיע ל-12-16 שבועות של מנוחה, כאשר בכל מקרה בזמן המנוחה יש להקפיד גם על תזונה עשירה בסידן ובוויטמינים, שיבטיחו ככל הניתן את החלמת העצם המהירה והבריאה. בנוסף, חשוב להקפיד גם על שימוש במוצרים אורתופדיים איכותיים – החל ממדרסים וכלה בנעליים אורתופדיות ומיוחדות, שיתאימו את מדרך הרגל שלנו למצב השברים ויבטיחו את השיקום האיכותי של הרגליים.

· איך מונעים? הדרך הטובה ביותר לטפל בשברי מאמץ היא פשוט למנוע אותם, ובהחלט ניתן לעשות זאת, הדרך שלנו למנוע את שברי המאמץ היא על ידי הקפדה על שימוש במוצרים אורתופדיים איכותיים באופן קבוע, מבלי להתפשר על איכותם. בין אם מדובר בספורטאים ובין אם מדובר בחיילים קרביים לקראת גיוס, יש להשקיע בנעליים אורתופדיות או במדרסים לנעליים צבאיות – כך שניתן יהיה להבטיח בוודאות הגבוהה ביותר את בריאות הרגל שלנו ואת מניעת שברי המאמץ גם במאמצים קיצוניים.

שירות אורתופדי איכותי הוא הכרחי עבור מניעה וטיפול בבעיות שקשורות לשברי המאמץ

בסופו של דבר, בין אם אנחנו מטפלים בשברי מאמץ שכבר הופיעו ובין אם אנחנו רוצים למנוע את הופעתם מלכתחילה, מה שאנחנו צריכים לעשות הוא לפנות לשירות איכותי בתחום האורתופדיה שיתאים לנו את המוצרים האורתופדיים האיכותיים ביותר והמתאימים ביותר עבור הרגליים שלנו.


הוספת מאמר