• 22-12-2015
  • מאת sharonkal80

מהו אבחון פסיכולוגי?

האבחון הפסיכולוגי הוא אחד מסוגי האבחונים שמטרתם להעריך את הגורמים לקשיי תפקוד אצל ילדים, מתבגרים או מבוגרים ברמה הרגשית. האבחון מאפשר לגבש, על סמך האבחנה, תכנית התערבות המתאימה למאובחן. אבחון פסיכולוגי נועד לתת תמונת מצב מקיפה על תפקודו הנפשי של המאובחן כדי להבין לעומק את הבעיות והקשיים. מתוך ההבנה, ניתנות המלצות למאובחן, שיישומן יאפשר לו להתמודד בצורה טובה יותר עם הקשיים.

מתי כדאי לפנות לאבחון?

ילדים, מתבגרים ומבוגרים מביעים פעמים רבות קשיים רגשיים דרך התנהגויות לא נורמטיביות, כגון: אלימות, ליקויי למידה, הסתגרות, תוקפנות ועוד. התנהגויות אלו יכולות להצביע על צורך באבחון במטרה לאתר את גורם המצוקה של האדם. אבחון מומלץ כאשר ישנם קשיים רגשיים ולימודיים שחוזרים על עצמם בכדי לאתר את מקור הקושי ולבחון דרכי טיפול המתאימות למטופל.

אבחון פסיכולוגי, או במונח המקצועי אבחון פסיכו- דיאגנוסטי, יכול לשמש למספר מטרות, בהן:

  • עזרה בהבנת המצוקה הנפשית של ילדים, מתבגרים ומבוגרים. הבנה של הדברים שמטרידים אותם, עד כמה המצוקה עמוקה ומה היא כוללת.

  • עזרה בהבנת מצבים נפשיים אצל מבוגרים, יצירת תמונה כללית על המצוקה, על הפרעות ועל מחלות נפש.

  • מתן חוות דעת נוספת לאדם שמטופל אצל פסיכולוג כבר תקופה ומתלבט האם הטיפול הפסיכולוגי אותו הוא מקבל תורם לו והאם כדאי להמשיך בטיפול.

  • בדיקת היכולות הקוגניטיביות והכישורים האינטלקטואליים של המאובחן

  • בחינת רמת האינטליגנציה, תפקודי הקשב, יכולות הביצוע, יכולות גרפומוטוריות ורמת הזיכרון.

  • בחינת עולמו הרגשי של המטופל הכולל את מצב רוחו, כוחותיו המנטליים, מערכות היחסים שלו עם הסביבה, תפיסת העצמי ותפיסת האישיות שלו.

אל האבחון מתווספת התרשמותו האישית של הפסיכולוג המאבחן, המבוססת על הופעתו החיצונית של המאובחן, מידת התקשורת שלו עם המאבחן, התנהגותו במהלך האבחון ועוד. חשוב לציין שקיימים מספר סוגים של אבחונים פסיכולוגיים, כמו: אבחון פסיכודיאגנוסטי, אבחון התפתחותי-פסיכולוגי, אבחון נוירופסיכולוגי, אבחון בשלות, אבחון תסמונת הספקטרום האוטיסטי ועוד. ההבדלים בין האבחונים מתאפיינים בסוג כלי האבחון בהם משתמשים במסגרת האבחון, וכמובן במטרה שלשמה מתבצע האבחון. לפעמים האבחון מוכתב על ידי גורמים חיצוניים, כמו בית המשפט, בנושאים בהם נדרשת חוות דעת פסיכולוגית דרך אבחון, כגון: הליכי גירושין, תיקי אימוץ, הזנחת ילדים, אפוטרופסות ועוד.


הוספת מאמר