• 23-12-2015
  • מאת פנורמה

בדיקת דם במקום מי שפיר בארץ

 

ההתלבטות של נשים רבות

העולם הרפואי מקבל כל הזמן יכולת להציע אפשרויות חדשות לבדיקות, לניתוחים, ולטיפולים בזכות התקדמות הטכנולוגיה. לכן אנו רואים לאורך השנים פציינטים, המתלבטים לגבי סוג הבדיקה המתאימה להם וכמו כן, נשים בהיריון, המתלבטות לגבי החלפת בדיקה מוכרת בבדיקה חדשנית , שפותחה לפני זמן לא רב והיום מוצעת לציבור הנשים בהיריון.

 

היום ניתן לזהות התלבטות לא קטנה לגבי ביצוע בדיקת דם במקום מי שפיר בארץ. זאת מאחר ונשים רבות כבר יודעות כי בדיקת מי שפיר היא אמנם בדיקה, שמאפשרת קבלת תשובה מהימנה לגבי הפרעות כרומוזומליות בעובר (כמו למשל תסמונת דאון), אך בדיקה זו גם דבר מהווה סיכון, שעלול להתבטא בהפלה. סיכון שמכביד מאוד על הרגשתה של כל אישה.

 

נתונים חדשים יכולים לסייע להחלטה

כאמור, העולם הרפואי נחשב לחדשני ולדינאמי מאוד, וככזה אנו יכולים לראות כיצד בכל פעם נקבל נתונים חדשים לגבי אלמנטים רפואיים הקשורים אלינו. בזכות נתונים חדשים אלו יכולה היום כל אישה בהיריון לקבל מידע לגבי בדיקת דם במקום מי שפיר בארץ ולבצע את החלטתה הסופית לגבי סוג הבדיקה בצורה שקולה ומאוזנת.

 

בכל הקשור למעבר אל בדיקת דם במקום מי שפיר בארץ, הרי שיש היום הנחיות חדשות מצדו של איגוד הגנטיקאים הרפואיים, והן אמורות להקל על הנשים, שמתלבטות בצורה לגיטימית מאוד. קביעתו של גוף זה מראה כיצד במקרים מסוימים ניתן לוותר על אי הנעימות של הדיקור בבדיקת מי שפיר ולהבין כי די בבדיקת דם חדשנית, שאינה מסכנת את ההריונית כדי לספק תמונה חשובה.

 

חשוב לדעת מה מציעה בדיקת הדם

על מנת שכל אישה או זוג, המצפה ללידה, יוכלו לשקול בצורה רצינית ולבחור בבדיקת הדם במקום בדיקת מי שפיר, כולם חייבים לדעת מה מציעה אותה בדיקה חדשנית עליה מדברים רבים. ככלל, כל פעולה רפואית שאנו מסכימים לבצעה חייבת להיות כזו שתתבצע, רק לאחר שידועים לגביה כמה שיותר פרטים ומבינים את כל משמעויותיה.

 

כשמדובר בבדיקת דם במקום מי שפיר בארץ יש להבין כי בדיקה חדשה זו מוצעת בצורה מצומצמת יותר לעומת מי השפיר. זאת ועוד, מדובר לרוב במימון פרטי של הבדיקה ועל מכונים מסוימים שמתמחים בה. הבדיקה אמורה לזהות ברמת ודאות גבוהה הפרעות כרומוזומליות שנחשבות שכיחות, ושיעור התשובות הכוזבות בה נחשב לנמוך.

 

 


הוספת מאמר