• 23-12-2015
  • מאת פנורמה

בדיקת דם במקום מי שפיר בארץ


 

סוגי הבדיקות שמוצעות היום

במהלך ההיריון נדרשת כל אישה לעבור בדיקות שונות ברמות חשיבות כאלה ואחרות. כל אישה מעוניינת בלידת ולד בריא, ולכן גם אם מדובר בבדיקות מורכבות או חדשניות, הרי שכל אישה מבינה את ערכן של הבדיקות השונות ונערכת לכך בהתאם. כך מכירות נשים רבות בארץ את סוגי הבדיקות, המוצעות היום בבתי חולים ובמכונים שונים.

 

היום מוצעת גם בדיקת דם במקום מי שפיר הדסה, אך בטרם נדבר על כך חשוב להכיר את שני סוגי הבדיקה העיקריים שעוברת אישה בהיריון. מדובר בבדיקות שאינן חודרניות כמו אולטרא-סאונד, בדיקות סקר בשליש הראשון והשני, ובדיקות סקר לזיהוי מחלות תורשתיות. כמו כן, ישנן בדיקות חודרניות שבודקות תאים שמקורם מהעובר כמו בדיקה של סיסי השלייה, מי שפיר.

 

מהפכת בדיקת הדם

באופן די ברור נשים רבות יעדיפו לא לעבור בדיקה חודרנית. הן בגלל אי הנעימות שבכך (לנשים מסוימות קיימת אף רגישות רבה למהלכים רפואיים פולשניים) והן בגלל סיכון אפשרי לעובר ולמהלכה התקין של הלידה. לכן אם יש אפשרות נוחה יותר שאף מציגה מהפך מסוים, הרי שלא מן הנמנע שרבות הן אלה שיבחרו להיבדק בבדיקת דם במקום מי שפיר הדסה כדי לראות במה מדובר.

 

לאחר ניסיונות רבים שנעשו בשנים האחרונות נראה כי נמצאה דרך לאבחון גנטי ללא פעולה רפואית פולשנית. בדיקת דם במקום מי שפיר הדסה מאפשרת להריוניות להכיר שיטה, המתבססת על איתור מקטעי DNA עוברי חופשיים, שמסתובבים בדמה של אישה הרה. נראה כי אם מדובר בהתפתחות טכנולוגית מהפכנית כזו, הרי לא מפתיע לראות רבות שמתעניינות בה.

 

במה בדיוק מדובר

כל אישה לבטח תשמח לדעת במה בדיוק מדובר, כשמוצעת היום בדיקת דם נוחה יותר במקום בדיקת מי השפיר המוכרת והלא נעימה. אם כך, חשוב לדעת כי במהלך הריונה של אישה בערך כ-10% מאותו DNA חופשי המסתובב בדמה, מגיע מהעובר. גילוי זה הוביל לאפשרויות בדיקה שעליהן אולי לא חשבו בעבר, ולכן מדובר במהפכה בחשיבה ויצירת בדיקה, שלא הייתה קיימת בעבר.

 

שימוש בטכניקות גנטיות חדשניות אפשר מדידה מדויקת של ריכוז המקטעים וניצול המידע לגילוי שינוי במספר הכרומוזומים. הכרת יכולות בדיקת דם במקום מי שפיר הדסה יכולה לסייע לנשים רבות להבין בדיוק עד כמה הבדיקה הזו יכולה להתאים להן, וע"י כך יוכלו להחליט לחסוך מעצמן בדיקה פולשנית כמו מי שפיר.

 

 


הוספת מאמר