• 23-12-2015
  • מאת פנורמה

שבדיקת כרומוזומים קריוטיפ


 

מהו קריוטיפ

במהלך ההיריון נתקלת כל אישה במושגים מורכבים אשר בד"כ אינם מוכרים לה מחיי היומיום. אין ספק שהדבר מוכר גם לכל מי שיגיע לבדיקות מסוימות או לטיפולים אצל רופא מומחה. אך לגבי מהלך ההיריון, הרי שלכל מושג ולכל מונח רפואי יש חשיבות רבה מאוד, ולכן נשים שנתקלות במושג קריוטיפ רוצות מאוד לדעת במה מדובר ואיך הוא קשור אליהן בתקופה חשובה כל כך בחייהן.

 

הקריוטיפ הוא מערכת הכרומוזומים ביצור החי. עולם הרפואה משתמש בביטוי זה על מנת ליצור ולמספר את הכרומוזומים האלו באופן תקני ע"ג צילום. במהלך הריונה אישה יכולה להיתקל בבדיקת כרומוזומים קריוטיפ שנחשבת לחשובה מאוד, ולכן ברגע שהיא מכירה את המושג ומבינה במה מדובר, היא גם יודעת מהי חשיבות הבדיקה ומדוע עליה לעבור אותה.

 

מה כוללת הבדיקה

התעניינות רצינית של נשים בהיריון לגבי בדיקה שקשורה לקריוטיפ תאפשר להן להבין באופן מקיף יותר מה בדיוק הן אמורות לעבור במהלך הבדיקה ומה מטרתה. אחרי הכול בעולם הרפואה יש בדיקות רבות, וכל אחת מהן מיועדת למטרה אחרת. בדיקת כרומוזומים קריוטיפ היא אחת מיני רבות, מיועדת למטרה מדויקת ובעלת ערך רב עבור הרופא וההריונית גם יחד.

 

כדאי לדעת כי בעת בדיקת כרומוזומים קריוטיפ ממצים את החומר הגנטי עוד בשלב המטאפזה של המיטוזה במהלך מחזור התא, הכרומוזומים עוברים מין צביעה מיוחדת, שיוצרת הבחנה ביניהם ולאחר מכן מצלמים אותם. בסיום תהליך זה מסדרים את צילומי הכרומוזומים בזוגות הומולוגיים הן על פי גודלם והן לפי מיקום ה"צנטרומטר". זאת כדי לערוך את הבדיקה ולזהות את התוצאות שלה.

 

התוצאות שעולות לאחר הבדיקה

כמו בכל בדיקה רפואית גם בדיקה זו מעלה תוצאות שונות בין אישה לאישה. בין אם לרוב מדובר בבדיקה תקינה ובין אם, למרבה הצער, יש מקרים בהם מתגלים פגמים בסידור הכרומוזומים, הרי שחשוב לכל אישה לקבל תשובה אמינה ומסודרת. כך, בדיקת כרומוזומים קריוטיפ יכולה להעלות לא רק על מינו של העובר, אלא גם על עוד דברים חשובים אחרים.

 

במסגרת הבדיקה ניתן לגלות פגמים שונים בכמות הכרומוזומים התקינה, כאמור, כשבפועל מדובר בטריזומיה, טרנסלוקציה ומונוזומיה. חלק מהפגמים הנ"ל מנבאים מחלות לא פשוטות שישפיעו על הרך הנולד במהלך חייו. גם תופעת פסיפס מסוימת (מוזאיקה) שנוצרה בגוף יכולה להימצא בשל בדיקה כזו, והדבר מחדד עוד יותר את חשיבותה.

 

 


הוספת מאמר