• 23-12-2015
  • מאת פנורמה

סיכון לתסמונת דאון בבדיקת החלבון העוברי


 

מה הוא החלבון העוברי

עוד תחום שאישה אמורה להכיר במהלך תקופת ההיריון שלה הוא החלבון העוברי. כמובן שמי שלא נמצאת בהיריון לא מתעניינת בנושא זה, ובאופן טבעי אין לה מושג על מה מדובר, אך לגבי נשים בהיריון החלבון עוברי הוא דבר חשוב מאוד. זאת מאחר ויש קשר בין רמתו של החלבון העוברי ובין מצבו של העובר. כך ברור לנו מדוע כל אישה תרצה כמה שיותר מידע לגבי החלבון העוברי.

 

נסביר בראש ובראשונה כי בדיקת חלבון העוברי מזהה סיכון לתסמונת דאון, ולכן זה עוד יותר לא מפתיע מדוע נשים בהיריון עוברות בדיקה הקשורה לכך. החלבון העוברי נוצר באופן תקין ע"י העובר שנמצא ברחמה של ההריונית, והוא עובר בכמויות קטנות אל נוזל מי השפיר ואל דמה של האם. באופן תקין, ככל שגדל העובר, כך גדלה גם רמת החלבון העוברי. החלבון העוברי מסומן באותיות – AFP.

 

הקשר בין רמת החלבונים למצבים שונים

חשוב להתעמק בקשר שבין רמתו של החלבון העוברי ובין מצבים שונים בתקופת ההיריון של האישה. זאת מאחר וקיים קשר בין רמת חלבונים אלו לבין מגוון מצבים, במיוחד אם לעובר יש תסמונת דאון. אם נמצא סיכון לתסמונת דאון בבדיקת החלבון העוברי, הרי ברור לנו עד כמה עריכת בדיקות רלוונטיות תאפשר לעלות על בעייתיות כלשהי בדרך ליידוע האם לגבי כך.

 

לגבי הסיכון לתסמונת דאון בחלבון עוברי, הרי שרמת החלבונים משתנה בצורה טבעית ותקינה לאורך מהלך ההיריון, כך שחשוב לקבוע במדויק את השבוע שבו תיערך הבדיקה. בכל שבוע נוצרים שינויים מסוימים בגופה של ההריונית, ולכן אנשי רפואה שמתמחים בתחום זה יודעים לקבוע מהו השבוע הנכון לביצוע בדיקה רלוונטית שתאפשר לדעת מה מצבו של החלבון העוברי.

 

המשמעות של חלבון עוברי ברמות גבוהות

הגענו לחלק חשוב, המצביע על משמעויותיו השונות של חלבון עוברי המופיע ברמות גבוהות. כאמור, בדיקה רפואית תראה מהי רמת חלבון זה, ועל מפענח הבדיקה להדגיש האם קיים סיכון מסוים או שהכול בסדר. כך מנסים לזהות סיכון לתסמונת דאון בחלבון עוברי. אם מדובר על רמות גבוהות של חלבון זה, הרי שיכולות להיות לכך מספר לא קטן של משמעויות.

רמות גבוהות יכולות להצביע על גיל מתקדם יותר של היריון ממה שסברו בתחילה הרופאים, על היריון של תאומים או אפילו יותר מכך, על סיכון לידת ולד שיש לו מום פתוח במערכת העצבים המרכזית, על סיכון מוגבר לסיבוך או להפלה ועוד. יש גם מקרים רבים שבהם רמתו הגבוהה של החלבון העוברי אינה זוכה להסבר סביר מאחר ומדובר בתינוק בריא.

 

 


הוספת מאמר