• 27-12-2015
  • מאת נווהאביב

דיור מוגן קהילתי

 

הגידול המרשים באפשרויות של ימינו

אם היינו בודקים את מצבם של קשישים בישראל של לפני כשלושה או ארבעה עשורים, היינו מקבלים תמונה שונה לגמרי מזו שאנו רואים היום. הכוונה היא לכך שבימים עברו של השנים של המאה הקודמת, ראינו כיצד קשישים רבים היו צריכים להסתפק במקום המגורים שלהם או בבתי אבות המציעים תנאים בסיסיים בד"כ.

 

כלומר, דיור מוגן קהילתי היה מוכר הרבה פחות, אם בכלל, והדבר הביא לכך שקשישים רבים סבלו יותר ונהנו פחות מחייהם. האפשרות להיות במחיצת אנשים בגילם ובמצבם, והיכולת ליהנות משירותי רפואה מהירים ומקצועיים יחד עם פעילויות חברה ותנאי סביבה נעימים, מדגישה עד כמה טוב שהמצב השתנה וטוב שיש לקשישים אפשרויות בחירה רבות וטובות בימינו.

 

יש צורך להתמקד היטב למציאת המקום המתאים

עבור לא מעט קשישים ובני משפחותיהם החיפוש אחר דיון מוגן הוא לא דבר פשוט כל כך. מעבר להיבט הרגשי של מעבר מבית או דירה אל מרחב שאינו פרטי לחלוטין, מדובר גם על ענייניים כספיים ועל היכולת להיות בקשר רציף עם הורה שהגיע למצב סיעודי. כך, מציאה של מקום שמציע אפשרות רצינית של דיור מוגן קהילתי היא דבר שיכול להרגיע לא מעט אנשים.

 

על מנת שיהיה סיכוי אמיתי למצוא את המקום הטוב ביותר חשוב מאוד להתמקד ולא להתפשר כשמחפשים דיור מוגן קהילתי עבור אדם קשיש. יש להתמקד לא רק אל מול הצעות כלליות של בתי אבות ומוסדות רלוונטיים, אלא גם אל מול מצבו המדויק של הקשיש. כלומר שיש הבדל בין מקום שיוכל להציע גם טיפול סיעודי מורכב ובין מקום שמציע שירותים בסיסיים יותר.

 

יתרונות שרק מקום איכותי יכול להציג

למרות שלעתים הזמן דוחק ומצבו של הורה קשיש הופך להיות קשה, הרי שחשוב למצוא את אורך הרוח על מנת להתמקד באפשרות הדיור המתאימה ביותר. אחרת מדובר על עוגמת נפש מיותרת עבור אדם שגם כך סובל לא מעט בחייו. אך סבלנות היא לא דבר שאומר כי יש להתעכב על כל פרט מיותר או לבדוק באטיות רבה כל מוסד שמציע דיור כזה.

 

התנהלות מדוקדקת בחיפוש אחר דיור מוגן קהילתי תראה כיצד אפשר לשבת לפגישות מול מנהלי המוסדות, כיצד צריך להחליט בערנות רבה עם איזה מוסד כדאי להתקדם לקראת הבדיקות הסופיות, וחשוב לברור את האפשרויות בשיקול דעת על מנת שלא יהיו עיכובים מיותרים ועל מנת שהאדם היקר יתמקם במהרה במקום שבו ירגיש טוב הרבה יותר מאשר במקומות אחרים שנבדקו לעומק.

 

 


הוספת מאמר