לימודים אקדמאיים

  • 06-01-2016
  • מאת אן_פ

כל מה שרציתם לדעת על לימודי אמנות

לימודי אמנות הוא מונח גג הכולל בתוכו שורה ארוכה של ערוצי לימוד שיכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רמות מיקוד. לימוד נגינה על כלי מוסיקה, לימוד חוג ציור, לימוד פיסול, צילום, רישום או ריקוד, הם כולם תחומים שנכללים תחת הכותרת של לימודי אומנות בישראל. במקביל, ישנם לימודים המתמקדים בהיבטים האקדמיים המחקריים, לימודים המתקיימים באוניברסיטאות במסגרת תואר ראשון ושני ומתאימים במיוחד לפיתוח קריירה בתחום האוצרות. לבסוף, לימודים אלה כוללים גם שורה של מסלולי לימוד המוצעים על ידי מספר מכללות אמנות מקצועיות בישראל, ומיועדים לסייע לבוגרים לפתח קריירה בתחום האמנות בהיבטים של טיפול באמצעות אמנות, במגוון תחומים וקטגוריות.


מסלול חווייתי – עיוני ומעשי

לימודי אמנות הוא מסלול לימודים מאוד מיוחד, המאופיין במסלול חווייתי המשלב בין מרכיבים עיוניים הכרחיים ובין מרכיבים מעשיים הכרחיים אף הם. מסלול לימודים זה מיועד לאפשר לבוגרים לצאת אל שוק העבודה ולהתחיל לעסוק בתחום הלימוד כבר החל ביום הראשון, תוך שיש להם את כל הכלים הנדרשים, ובכלל זה ניסיון מקצועי, כדי לאחוז את ההגה בידיהם כבר החל מהשלבים הראשונים. תהליך הלימוד כולל בדרך כלל מרכיב של לימודים עיוניים הניתנים במסגרת לימודים פרונטליים על בסיס תוכנית לימודים מסודרת המיועדת להעניק את מעגלי הידע הבסיסיים והמקצועיים של עולם האמנות.

עבודה מעשית, פרקטית ולימוד כלים מקצועיים

לצד זאת, חוויית הלימוד של לימודי אמנות כוללת גם הרבה עבודה מעשית, ובכלל זה לימוד ציור, רישום, פיסול, צילום וכדומה, ביצוע עבודות אמנותיות מעשיות כמרכיב מרכזי בתהליך הלימוד, וכן לימוד ההיבטים הטיפוליים של האומנות, ניהול טיפול בצורה מקצועית, תהליכי תראפיה, שימוש בכלים אמנותיים לבניית טיפול אפקטיבי ומותאם למטופל, פענוח יצירות, זיהוי דמויות, סמלים, מסרים וכדומה. כל אלה מבוצעים במסגרת סשנים טיפוליים בין הסטודנטים לבין עצמם, באופן שמאפשר להם לרכוש ניסיון בכל מרכיבי בניית הטיפול, העברת הטיפול, וניתוח תוצאות הטיפול לאורך תהליך טיפולי ארוך טווח.

לימודי תואר ראשון ולימודי תעודה

לימודי אמנות מקצועיים יכולים להתקיים במספר מסגרות. אפשר ללמוד אצל מורה פרטי, אפשר ללמוד אצל מאסטר באמנות וכדומה, אך במקרים אלה, לא מדובר בלימודים רשמיים המעניקים לבוגר שלהם הסמכה כלשהי, ואפילו לא את הידע המקצועי הנדרש כדי לעסוק בתחום. במקביל, ניתן ללמוד את התחום במסגרת לימודי תואר ראשון מקיפים המעניקים לבוגר את כל הידע והניסיון הנדרשים כדי לצאת אל שוק העבודה ולפתח קריירה במסגרת פרקטיקה פרטית או במסגרת ארגונית במודל שכיר. לחילופין, ניתן ללמוד את התחום במסגרת לימודי תעודה, מסלול לימוד המתאים במיוחד לאנשים בעלי השכלה בתחום האמנות, אנשים שרוצים לבצע הסבה מקצועית, ושמגיעים עם רקע פרקטי בעולם האמנות, וכן אנשים העוסקים כבר בתחום, ורוצים לפתח תחומי התמחות נוספים על מנת להרחיב את סל היכולות שלהם. 


הוספת מאמר