• 06-01-2016
  • מאת master123456

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון - מה עושים במקרים המורכבים הללו?

מקרים של רשלנות רפואית הם תמיד קשים ומרוכבים למדי, אך כאשר מדובר על רשלנות רפואית בהריון, ברור שהנושא מורכב שבעתיים. על אף שהנושא מורכב, יש להבין שהוא גם הנפוץ יותר. למעשה, רוב מקרי הרשלנות הרפואית בישראל - מקורם בתהליכי היריון והלידה שלה הנשים. מדוע זה כך? כי מדובר על פרוצדורה שרוב הנשים בישראל עוברות, ולכן החשיפה למקרי הרשלנות הרפואית היא גבוהה מאד. הצרה היא כמובן שמקרי הרשלנות הרפואית יכולים לגרום לבעיות רבות - הם יכולים לגרום לפגיעה הן באם והן בעובר. לעתים הדבר מסתיים במוות של העובר שניתן היה למנעו, לעתים בפגיעה אנושה באם, ולעתים מדובר על אי-גילוי של מחלות קשות בעבור שאם ההורים היו מגלים, הם היו יכולים להחליט להפסיק את ההיריון (למשל במקרה של תסמונת דאון או שיתוק מוחין). בואו נבין ביחד מה עושים, מהם מקרי הרשלנות, ואיך מתמודדים עם היום שאחרי.

הצעדים השונים שיש לנקוט בהם

? פנו לעורך דין - ראשית, כדאי לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין אשר מתמחה במקרים של רשלנות רפואית בהריון. עורך דין מקצועי הוא האיש אשר יוכל ללוות אתכם לאורך התהליך כולו .זה נכון שהיום בעידן האינטרנט יש גם לא מעט מידע חשוף וזמין (כולל המידע שאתם זה עתה קוראים), ויש גם פורומים וקבוצות תמיכה של הורים שעברו רשלנות רפואית בלידה ובהיריון, אבל כל הדברים הללו אינם תחליף לסיוע המקצועי של עורך דין מומחה. עורך הדין יסביר לכם האם המקרה שלכם באמת עונה להגדרה של רשלנות רפואית, כיצד יש להתנהל מול הצוות הרפואי, מה אומרים בבית המשפט, וכיו"ב.

? אספו מידע רפואי - כעת, אתם צריכים לשנס מותניים ולאסוף כמה שיותר מידע רפואי. כדי להוכיח רשלנות רפואית בהריון, אתם צריכים להוכיח שהצוות הרפואי פעל בשיקול דעת לקוי בהתאם לידע שהיה אמור להיות להם ובהתאם לנסיבות .זה אומר שאתם צריכים להראות שניתן היה לגלות את הבעיה במהלך שלבי ההיריון השונים, אך הרופא המטפל התעלם מכך. אם מדובר על רשלנות בזמן הלידה עצמה, יש להוכיח כי הצוות הרפואי קיבל החלטות שגויות ונמהרות ,שצוות אחר לא היה מקבל - והן שגרמו למום באישה ו/או בעובר. שימו לב שלעתים הרשלנות היא בעובדה שהצוות הרפואי לא נכח בשלבים קריטיים בהיריון או בלידה, ויש להוכיח זאת, ולעתים אף לגבות עדויות.

? איך מתנהלים מול הצוות הרפואי? - כשבממסד הרפואי יתחילו להבין שאתם עובדים על תיק של רשלנות רפואית בהריון אפשר שינסו לפנות אליכם - לעתים יאיימו עליכם לנסות לסגור את התביעה, לעתים יפנו בשתדלנות, ולעתים ינסו להציע פשרה. חשוב מאד לא לעשות צעדים נמהרים. יש להתייעץ עם עורך הדין על הצעדים העתידיים, ולא להסכים לשום יצירת קשר באופן ישיר.

? על מה מקבלים פיצוי? - המהות של תביעות הרשלנות הרפואית להיריון וללידה, הם בעצם לאפשר להורים לשקם את חייהם אחרי התהליך הקשה שהם עבור. אם מדובר על תינוק שנולד עם מום קשה - הפיצויים אמורים לקחת זאת בחשבון, שכן כעת ההורים יצטרכו לממן טיפולים יקרים מאד בעתיד. גם אם מדובר על מקרים שהסתיימו במוות, נכון שכסף לא מפצה, אך הוא אמור לסייע לכם לפתוח דף חדש.

להתכונן נפשית לקראת התהליך

חשוב לנו לציין שברור כי תהליכי הטיפול בתיקי הרשלנות הרפואית דורשים רגישות יוצאת דופן מצד הצוות המקצועי שילווה אתכם. ברור שעברתם חוויה נפשית וגופנית שאיננה פשוטה כלל .עם זאת, אין זה אומר שאתם צריכים לוותר למי שהתרשל - וחשוב שהצדק יצא לאור.


הוספת מאמר